TRY - Türk Lirası
EUR
15,3291
USD
13,4370
GBP
18,3388
CNY
2,1167
-4.7 C
Ankara
6.7 C
İstanbul
6 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerFiskaya bölgesinde kentsel dönüşüm başladı

  Fiskaya bölgesinde kentsel dönüşüm başladı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Diyarbakır’da riskli alan ilan edilen Fiskaya bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı 

  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından riskli alan ilan edilen Fiskaya bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. 

  Büyükşehir Belediyesince Fiskaya bölgesinin 2017 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilmesinden ardından başlatılan çalışmalar devam ediyor. Diyarbakır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, toplam 5 etapta gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1’inci etapta yer alan 93 dönümlük alanda bulunan 205 hak sahibi ile anlaşma sağlandığını söyledi.

  Hak sahiplerinden 84’ü ile TOKİ konut sözleşmesi, 121’i ile de konut ya da arsa bedeli karşılığında anlaşıldığını dile getiren Karaloğlu, Fiskaya’da kentsel dönüşüm tamamlandığında, millet bahçesinin devamı olarak düzenleneceğini ifade ederek, “Diyarbakırlılar kaliteli vakit geçirebilecekleri yeni bir yeşil alana kavuşacak, hem de Diyarbakır’ın yeşil alan ortalaması artacak” dedi.

  ” Diyarbakır’ın cazibesi artacak. Buradaki çalışmaları vatandaşımızla beraber yürütüyoruz”

  ‘FİSKAYA’YI YEŞİLLE BULUŞTURUYORUZ’

  Diyarbakır’ın en kıymetli bölgelerinden olan Sur’un hemen bitişiğindeki Fiskaya’yı yeşille buluşturacaklarını belirten Vali Karaloğlu, şunları söyledi:

  “Bu bölgeleri, Diyarbakır’da yaşayan herkes için nefes alabilecek alanlara dönüştürmek istiyoruz. Bu bölge Surların altındaki millet bahçesinin devamı olacak. Yeşili Dicle, Hevsel bahçeleri ile buluşturmuş olacağız. Diyarbakır’ın cazibesi artacak. Buradaki çalışmaları vatandaşımızla beraber yürütüyoruz. Şu ana kadar 205 vatandaşımızla rızaen anlaştık. Helalleşerek tokalaşarak anlaştık. Vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmedi ve edilmeyecek. Diyarbakır’ın bugünü dünden iyi olduğu gibi, yarını da bugünden iyi olacak.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler