TRY - Türk Lirası
EUR
15,2113
USD
13,4118
GBP
18,2485
CNY
2,1137
-6.4 C
Ankara
2.6 C
İstanbul
-3.1 C
İzmir
20 Ocak 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaYazarlarFırtına ve Shakespeare

  Fırtına ve Shakespeare

  Avatar of efe elmas
  Efe Elmashttps://haberton.com/
  Efe Elmas, 1989 yılında İzmir’de doğdu. Lisans eğitimini Gıda Mühendisliği alanında tamamladı. Yüksek Lisansını “Kadın Çalışmaları” bölümünde yapmakta ve Tanrıça Arketipleri, Jung ve Mitoloji üzerine tez yazmaktadır. C. G. Jung Institut (Zürich)’ten derinlik psikolojisi üzerine eğitim almıştır. Masal Terapisi, Çocuklar için Felsefe (P4C), Fitoterapi alanlarında eğitimler almıştır. Kültür merkezlerinde, festivallerde, kongrelerde konuşmacı olarak mit ve masallarla sembolik yorumlaması üzerine seminerler vermektedir. 2008 yılından beridir çeşitli dergilerde yazar olarak araştırmalarını paylaşmaktadır. Kurucusu olduğu Kadim Lisan’da Masal ve Mitlerin Arketipleri, sembolleri ve masallarla-mitlerle şifa üzerine eğitimler vermektedir. Geleneksel şifa yöntemleri, şamanizm, dinler tarihi ve antropoloji üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Kadim İnsan Derneğinin kurucu üyelerindendir ve 2019 yılından beridir başkanlık görevine devam etmektedir.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Fırtına ve Shakespeare! Fırtına haberlerini ve İzmir’deki etkilerini görünce William Shakespeare’in “Fırtına” (The Tempest) oyunu ve özellikle hava perisi Ariel geliyor insanın aklına.

  Fırtına İzmir ve İstanbul’u etkiledikten sonra üstüne üstlük İzmir’de deprem gerçekleşti. Bütün bu depremler, fırtınalar ve sarsıntılar içinde sanki bir Shakespeare’in oyunun içinde, bir yüzleşmenin eşiğindeymişiz gibi hissettiriyor.

  Traji-komik ve fantastik bir oyun olan bu metni sayfalarca yorumlamak ve ele almak mümkün. Ama özetle hikaye, simyacı-sihirbaz Prospero çevresinde dönmektedir. Kendisi kızı ile birlikte sihirli bir adada yaşamaktadır ve bir ağaçta hapis kalmış bir hava perisini yani Ariel’i kurtarır. Napoli Kralı ve kardeşi Milano Dükasına öfkelidir ve sihirli güçlerini kullanarak bir fırtına çıkarır ve adasına onları çeker.

  Uzun bir hesaplaşmanın sonucunda ise herkes arasında bir uzlaşma olur ve Ariel’in çabalarıyla herkes pişmanlık duyup, suçunu kabul eder. Ariel, okültizmde geçen bir hava elementali olması yanı sıra ayrıca aslan ile de sembolize edilen bir melektir. Hava olaylarını kontrol eder.

  Fırtına hem eserin adı hem de yüzleşmenin merkezinde olarak, oyunun her sürecine çok alakalı bir arketiptir. Yüzleşme, bastırılanların açığa çıkması, duygusal sarsıntılar ve kaosun güçleri arasından yeniden doğuş gibi anlamlara gelir. Bir tür katarsistir ve bir kurguda -oyun, masal, mit, edebiyat, sinema- fırtına görürsek, köklü bir duygusal çalkantı ve köklü bir değişim geleceğini arketipsel ve sembolik olarak biliriz. O yüzden eserin ismi çok anlamlıdır.

  Fırtına ve shakespeare
  Fırtına ve Shakespeare

  Eserin bir noktasında Prospero emrine amade olan ruhları çağırarak onlara bir oyun oynatır. Irıs, Ceres ve Juno karakterlerine bürünmüş bir şekilde, ruhlar oyun oynarken, oyun bittiğinde adeta bir duman gibi -kendi deyimiyle- incecik havada usulca akıp kaybolurlar. Kızı Miranda’ya talip olan, Ferdinand isimli damadının durgunlaşıp, korktuğunu görünce, Prospero onların hayallerin temelsiz dokusu gibi olduğunu, öylece kaybolduklarını söyler ve şu dizeleri söylemeye başlar:

  “Bir gün gelecek, bulutlarla kucaklaşan kuleler, Şatafatlı saraylar, o heybetli tapınaklar Ve hatta yerkürenin tamamı da Üstündekilerle yok olup gidecek, Demin uçup giden hayali gösteri gibi, Geriye zerresi bile kalmayacak. Biz, rüyaların yapıldığı şeyden yaratılmışız Ve uykuyla çevrelenmiştir kısacık hayatımız.”

  Shakespeare burada insanın da bir düş gibi olduğunu söyler, bizler de o ruhların gösterisi gibi zamanı gelince sessizliğe doğru çekileceğiz… Her şey gibi incecik havada kaybolan ruhlar gibi, bizlerim de hikayelerimiz, seslerimiz, gözyaşlarımız, kahkahalarımız kaybolacak. Yaşamımız bir rüya, bir başka gerçeklik… Hayata böyle bakınca fırtınalar neden hepimizin kabuslarını, endişelerini, duygularını açığa çıkarıyor veya neden bizi derin düşüncelere doğru çekiyor daha anlaşılır geliyor.

  Tüm maceranın sonucunda Prospero hem büyüsünden hem adasından hem zincirlerinden özgür kalır. Bize der ki Shakespeare, tüm fırtınaların sonu, bir özgürlük vadeder; tüm kabuslar, şifa dolu düşleri ve tüm alacakaranlıklar ışığı… Tüm gözyaşları bir neşenin habercisidir.

  “İzin vermeyin artık bu ıssız adaya Büyünüzle bağlı kalmama. Çözün bağlarımı, salıverin beni Alkış tutan o güzelim ellerinizle.”

  Prospero, özgür kalır, oyundan çıkar, perde kapanır; ta ki bir sonraki oyuna kadar.

  Çeviri: Fırtına, Willaim Shakespeare, Türkiye İş Bankası Yayınları. Çev: Özdemir Nutku

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler