TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
25.1 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
30.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerTeknoloji HaberleriFIRST Robotics Competition turnuvasında final

  FIRST Robotics Competition turnuvasında final

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İzmir’de düzenlenen FIRST Robotics Competition turnuvalarında final heyecanı yaşandı.

  Lise öğrencilerinin tasarladıkları endüstriyel boyuttaki robotlarla mücadele ettiği yarışmada birinciliği elde eden 6838 numaralı X-SHARC ve 7285 numaralı Sneaky Snakes takımları ABD‘de düzenlenecek finale gitmeye hak kazandı.

  Her yıl 33 ülkeden 95 binin üzerinde öğrenciyi bir araya getiren ve dünyanın en büyük robot yarışmalarından biri olan FIRST Robotics Competition turnuvalarında final heyecanı yaşandı. Türkiye’de Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenlenen yarışmada Türkiye, Polonya ve Kazakistan’dan lise öğrencilerinden oluşan toplam 34 takım, kendi tasarladıkları robotlarla kıyasıya yarıştı.

  First robotics competition turnuvasında final
  FIRST Robotics Competition turnuvasında final

  Yarışmaların sonunda, birinciliği elde eden 6838 numaralı X-SHARC ve 7285 numaralı Sneaky Snakes takımları ABD’de düzenlenecek finale gitmeye hak kazandı. Yarışmanın Türkiye ayağı kapsamında ilk olarak İzmir’de gerçekleştirilen etkinliğin ikinci turnuvası 15-17 Mart’ta, üçüncü turnuvası ise 18-20 Mart tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

  ‘ÇOK SIKI ÇALIŞTIK’

  Yarışmaya katılan öğrencilerden İbrahim Gök (16), “Bu yarışmaya katılmak benim için çok güzeldi. Yarışma bana çok şey kattı. Burada gerçek bir şeyler üretiyoruz. Bu yarışma bana bir amaç verdi. En başından beri çok sıkı bir şekilde çalıştık. Robotumuz eleme maçlarında biraz sorunlar yaşadı ama sürekli çalışarak bu problemleri atlattık” dedi.

  İzmir'de düzenlenen first robotics competition turnuvalarında final heyecanı yaşandı.
  İzmir’de düzenlenen FIRST Robotics Competition turnuvalarında final heyecanı yaşandı.

  Yarışmanın büyük katkıları olduğunu anlatan öğrencilerden Arda Türkmen (16), “Hazırlık maçlarında tırmanma ile alakalı sıkıntılar yaşamıştık. Uzun süre çalışarak bunları düzelttik. Final maçlarında etkin bir performans sergiledik. Bu yarışmaya ilk kez katıldım ve tecrübe kazandım. Farklı tasarımlar ve kodlama stilleri öğrendim. Özellikle kriz yönetimi konusunda yarışma bana büyük katkı sağladı” diye konuştu.

  Yarışmaya üçüncü kez katıldığını söyleyen Maya Kundakçı ise, “Her zamanki gibi zorlu bir süreçten geçtik. Planlanmayan aksaklıklar çıktı ama hızlı bir şekilde müdahale ettik. Robotumuzun tırmanma ve top atma gibi özellikleri var. Gece yarılarına kadar bunun için çalıştık. Çok fazla emek var” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler