TRY - Türk Lirası
EUR
19,626
USD
18,638
GBP
22,809
CNY
2,666
6 Aralık 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatFilmleriyle festivallerden ödülle döndüler

Filmleriyle festivallerden ödülle döndüler

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Akademisyen Dr. Öğr. Üyesi Kemal Çipe’nin orta metraj filmi ‘Azer’ ve Çipe’nin öğrencisi Yusuf Uz’un senaryosunu yazıp yönettiği kısa filmi ‘Vesile’ uluslararası ve ulusal festivallerden ödülle döndü

İstanbul Gelişim Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Kemal Çipe ve bölümün 3’üncü sınıf öğrencisi Yusuf Uz, çektikleri filmlerle ulusal ve uluslararası festivallerden ödülle döndüler.

Kemal Çipe’nin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği orta metraj filmi ‘Azer’, Uluslararası Meihodo Görsel Medya Festivali ve Asya Sinematografi Ödülleri’ndeki başarısının ardından, Lift Off Global Network’un 2021 seçkisinde de yer aldı.

85 FİLM ARASINDAN SEÇİLDİ

Bir miras hikâyesinin ana odağında üç farklı hikâyeyi ele alan ‘Azer’ filmi hakkında konuşan Çipe, filmde semboller, isimler, eylemler ve diyaloglarla katmanlar oluşturduğunu ifade ederek, toplumsal hayatta yaşanan olayların gerisindeki psikolojik faktörleri sorguladığını belirtti. Filmde psikoloji temelli kavramlara, teolojik ve mitolojik öykülemelere yer veren Çipe, filmin senaryosunu oluştururken kutsal kitaplardan da yararlandığını söyledi.

Yusuf Uz ise, senaryosunu yazdığı ve yönettiği kısa filmi ‘Vesile’ ile ORDAP’ın ‘iyilik’ temalı kısa film yarışmasında 85 film arasından 6’ncı seçilerek, mansiyon ödülüne layık görüldü.

Ailesinin geçimini sağlayabilmek için kâğıt toplayıcılığı yapan İbrahim’in hikâyesinin anlatıldığı filmi pandemi döneminde çektiklerini ve bu durumun da birtakım zorlukları beraberinde getirdiğini söyleyen Uz, sözlerine şu şekilde son verdi:

“Bir iyilik yaparsanız o iyilik dönüp dolaşıp yine sizi bulabilir. İyilik yapmaktan vazgeçmeyin. Yaptığınız bir iyilik başkalarının da iyilik yapmasına vesile olabilir.” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler