TRY - Türk Lirası
EUR
20,780
USD
19,052
GBP
23,485
CNY
2,790
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerFilipinler, Adıyaman'da sahra hastanesi kurdu

Filipinler, Adıyaman’da sahra hastanesi kurdu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Filipinler, depremzedelerin tedavisi için 82 kişiden oluşan ekiple Adıyaman’da sahra hastanesi kurdu. Filipinli doktor Alfonso Danac, “Buraya Türklere yardım etmeye geldik. Basit ameliyatlar yapıp ve doğum yaptırabiliyoruz” dedi.  

Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Adıyaman’a bir yardım eli de yaklaşık 8 bin 600 kilometre uzaklıktaki Filipinler’den uzandı. Filipinler Sağlık Bakanlığı’na bağlı 82 kişiden oluşan arama kurtarma ve ilk müdahale ekipleri tarafından Adıyaman’daki yeni otogara sahra hastanesi kuruldu. Günde en az 100 kişi ağırlama kapasitesi olan hastanede, basit ameliyatlar ve doğum yaptırılabiliyor. İlk müdahalenin ardından ihtiyaç dahilinde hastalar, ambulans ile başka hastanelere sevk edilebiliyor. Ayrıca hastane içerisinde laboratuvar, eczane, muayene alanları, triyaj gibi bölümler de bulunuyor.   Yeni otogar içerisinde bulunan sahra hastanesi havadan da görüntülendi.  

Filipinler adiyamanda sahra hastanesi kurdus - yerel haberler - haberton
Filipinler, adıyaman’da sahra hastanesi kurdu

HASTALARIN ACİL MÜDAHALELERİNİ YAPIYORUZ 

Filipinli doktor Alfonso Danac, “Filipinler Sağlık Bakanlığı’nın arama kurtarma ve ilk müdahale ekibiyle beraberiz. Buraya Türk insanlarına yardım etmeye geldik. Filipinler sağlık ekibi buraya bir sahra hastanesi kurdu. Bu sahra hastanesi günde en az 100 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip. Burada hastalıkların genel ihtiyaçlarını dinliyor, onların acil müdahalelerini yapıyor. Medikal danışmanlıklarını gerçekleştiriyoruz. Basit ameliyatları yapabiliyoruz. Aynı zamanda acil durumlarda kadın doğum hizmetleri sağlıyoruz, doğum yaptırabiliyoruz” dedi. 

Teknik hizmet gönüllüsü olarak İstanbul’dan gelen Burak Tuna da, “6 kişilik ekiple geldik. 3’ümüz elektrikçi, ikimiz mekanikçi olarak. Buraya geldiğimizde bölgenin ne elektrik, ne su, ne de aydınlatma gibi ihtiyaçlarının hiçbiri yoktu. Bunları tedarik ettik. Şu an burada elektriksel olarak hiçbir problemimiz yok” ifadelerini kullandı.  

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler