21.7 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27.6 C
İzmir
27 Eylül 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSpor HaberleriFatma Uruk Türkiye Şampiyonu oldu

  Fatma Uruk Türkiye Şampiyonu oldu

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Serbest Dalış Outdoor Türkiye Şampiyonası CWTB çift palet sabit ağırlık branşında Dünya rekortmeni Fatma Uruk Türkiye Şampiyonu oldu.

  Antalya’nın Kaş ilçesinde düzenlenen Serbest Dalış Outdoor Türkiye Şampiyonası CWTB çift palet sabit ağırlık branşında Fatma Uruk, 71 metreyle Türkiye Şampiyonluğunu elde etti.

  Dünya rekortmenliği bulunan Uruk’un ardından Birgül Erken Değer 67 metre ile 2’nci, Yasemin Ulucan ise 51 metre ile 3’üncü oldu. Yarışma sonrası kısa bir açıklamada bulunan Fatma Uruk, esas hedefinin dünya kupası ve dünya şampiyonasında Türkiye’ye madalya getirmek olduğunu, yarışmaya hazırlanabilmek için işinden istifa ederek kısa bir süre önce Kaş’a gelebildiğini, bu sene yapılan diğer yarışmalara bu sebeple katılamadığını ancak dünya şampiyonası için çalışmaya devam edeceğini belirtti.

  Fatma uruk türkiye şampiyonu oldu
  Fatma Uruk Türkiye Şampiyonu oldu

  URUK, MEKSİKA’DA ÜÇ GÜNDE ÜÇ DÜNYA REKORU KIRMIŞTI

  Uruk, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Meksika’da yeralan Yucatan Yarımadası’nda 3 günde 3 dünya rekoruna da imza atmıştı.

  Fatma Uruk, “Değişken ağırlıklı paletsiz” kategorisinde 72 metrelik derecesiyle yeni dünya rekorunun sahibi olmuştu. Bu alanda bir önceki rekor, 70 metreyle Türk sporcu Derya Can’a aitti.

  Uruk, 2’nci günde ise, “Sabit ağırlıklı çift palet” kategorisinde 67 metrelik derecesiyle, Rus sporcu Olga Davydova’ya ait 65 metrelik dünya rekorunu kırmayı başarmıştı.

  33 yaşındaki sporcu, son günde ise “Değişken ağırlıklı paletsiz” kategorisinde 72 metre ile elinde bulundurduğu rekoru 77 metrelik yeni dalışıyla geliştirmeyi başarmıştı.

  Fatma Uruk kimdir?

  Fatma uruk türkiye şampiyonu oldu

  Fatma Uruk Türkiye Şampiyonu!

  Türk dünya rekortmeni kadın serbest dalıcı 
  Yasemin Dalkılıç hakkında bir belgesel izledikten sonra serbest dalışa başladı. 2008 yılında kendini yarışmalara hazır hissederek Türkiye şampiyonasına katıldı. Üçüncülüğü kazandı ve milli takıma kabul edildi.

  Fatma Uruk, Eylül 2020’ye kadar, Meksika’da serbest dalış dünya rekoru için antrenman yaparken, Sabit Ağırlık (CWT) Fins etkinliğinde 60 m (200 ft) ile yeni bir ulusal rekor kırdı. Eski rekor 50 m (160 ft) idi. Aynı yılın Kasım ayında Meksika’da üç günde üç dünya rekoru kırdı. 72 m (236 ft) ile denizde paletsiz değişken ağırlık apnesinde (VNF) bir dünya rekoru kırdı.

  Eski rekor 70 m’de (230 ft) Derya Can’a aitti. Ertesi gün, Rusya’dan 
  Olga Chernyavskaya’ya ait olan 65 m’de (213 ft) 67 m (220 ft) ile Sabit Ağırlık (CWT) Fins etkinliğinde dünya rekorunu kırdı.

  Fatma Uruk son olarak, VNF yarışında kendi rekorunu 77 m’ye (253 ft) yükseltti.

  Antalya’nın Kaş ilçesinde düzenlenen Serbest Dalış Outdoor Türkiye Şampiyonası CWTB çift palet sabit ağırlık branşında , Fatma Uruk 71 metreyle Türkiye Şampiyonluğunu elde etti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler