TRY - Türk Lirası
EUR
15,5025
USD
13,7027
GBP
18,1321
CNY
2,1490
10.1 C
Ankara
14.2 C
İstanbul
17.7 C
İzmir
5 Aralık 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaEYT'lilerin haklarını verin

  EYT’lilerin haklarını verin

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada emeklilikte yaşa takılanlar EYT’lilerin haklarını verin dedi.

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada emeklilikte yaşa takılanlar EYT’lilerin haklarının gasp edildiğini belirterek, “5 milyona yakın mağdur EYT’li var. Meclis bu insanların haklarını geri versin” dedi. 

  GÜRER, EYT’LİLERİN SORUNLARNI YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ 

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, yıllardır büyük mağduriyet yaşayan EYT’lilerin beklentilerini yeniden gündeme getirdi. 

  OYLAR DÜŞÜNCE, AKP’NIN AKLINA EYT’LİLER GELDİ 

  Eyt'lilerin haklarını verin
  EYT’lilerin haklarını verin

  ETT’lileri, “Gün ve primini tamamladığı halde yaş sınırı getirilerek hakları gasp edilenler” diye tanımlayan CHP Milletvekili Gürer, Son dönemlerde anketlerde Adalet ve Kalkınma Partisinin oyları düşünce emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yirmi yıldır yapmadığı düzenleme aklına geldi ama bunda da gel gitleri sonlandırmadı” diye konuştu. 

  KANUN TEKLİFİMİZ VAR 

  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, EYT’lilerin yaşadıkları sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğine de işaret ederek, “Bu konudaki kanun teklifimiz Mecliste bekliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar hak ettikleri hakkı istiyorlar. Primlerini ödemişler, günlerini tamamlamışlar; ne yazık ki onların hakkı gasbedilmiş, bu hakkın yeniden onlara verilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

  5 MİLYONA YAKIN MAĞDUR VAR 

  EYT’lilerin duygularıyla oynanmamasını isteyen  Ömer Fethi Gürer, konuşmasında şu ifadelerde tamamladı: 

  “5 milyona yakın mağdur insan var, bu insanların sorunları bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisinde çözümlensin ve bu insanların hakkı geri verilsin , ayrıca, taşeronlarla ilgili de yapılan düzenlemelerin yetersizliğini bir kez daha vurguluyorum…” diye konuştu.

  Gürer: “Şekere zam, şekerli her ürüne de zam demek”

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada,  şekere gelen yüzde 25’lik zammın, şeker fabrikalarının özeleştirilmesinin bir sonucu olduğunu belirterek, “Bundan sonraki süreçte şeker kullanılarak elde edilen tüm mamuller zamlanacak” dedi. 

  AKP iktidarının özelleştirdiği her alanda sorunların arttığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçinin yanında olan kuruluşlar kapandı. Üretimin önü kesiliyor ama aracılık yapan ithalatçılar ya da farklı biçimde para kazanmayı meslek edinmiş olanların destekler kesilmiyor” diye konuştu. 

  GÜRER, ÖZELLEŞİRME POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ 

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, şekere gelen zam üzerinden AKP iktidarını özelleştirme politikasını eleştirdi.

  FABRİKALAR ÖZELLEŞTİRİLİRKEN BUGÜNLERİ ÖNGÖRMÜŞTÜK

  CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, 2018 yılında şeker fabrikalarının büyük çoğunluğu özelleştirilirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile özelleştirilen fabrikalara gidip, çiftçiye, esnafa, halka özelleştirmenin yaratacağı sorunları anlattıklarını hatırlatarak, “O gün söylediklerimizin bugüne yansıması şekere yüzde 25 zam gelmesiyle ortaya çıktı. Bundan sonraki süreçte de şeker fabrikaları  özelleştirildikçe vatandaş daha pahalıya ürün almak durumunda kalacak, şekere gelen yüzde 25 zamla birlikte şekerden mamul tüm ürünlerin de fiyatı artacak” dedi.

  İKTİDARI ZORLAYARAK, ŞEKERE ZAM YAPTIRDILAR 

  Adalet ve Kalkınma Partisinin son dönemde, yalnızca belli bir kesimi koruyarak onların haklarını gözettiğini belirten Gürer, “ Çiftçilerin buradan bir faydası olmuyor çünkü bu yıl şeker pancarının tonunu Fabrikalar  420 liradan alıyorlar, ona da  bir yıl öncesine göre yüzde 25 zam yaptılar ama geçen yıl düşük tutmuşlardı, bu yıl çiftçi pancardan doğru dürüst para kazanmadı ancak fabrikalar daha önce küspeyi parayla satmazken artık Türkiye’de şeker fabrikaları küspeyi aldıkları şeker pancarının fiyatına satıyorlar yani fabrikalar hem küspeden hem melasdan hem alkolden hem şekerden para kazanıyorlar; olmadı, iktidarı zorlayarak şeker zam yaptırıyorlar” diye konuştu.

  TÜRKŞEKER DE BAĞIMSIZLIĞINI KAYBETTİ 

  CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “TÜRKŞEKER üç gün önce Cumhurbaşkanının talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığına bağlandı, bu arada günlerdir şeker için de stoklamanın yolu açılarak belli kişilerin de para kazanmasının önü açıldı. yüzde 25’lik zamla birilerinin cebine para girdi. Para girmeyen çiftçiler, üreticiler… “ ifadelerini kullandı.

  BASKIYA DAYANAMADILAR ŞEKERE ZAM YAPTILAR 

  Gübreye, ilaca, tohuma, mazota, yer altından çıkarılan suyun elektrik fiyatına  getirilen fiyat artışlarının çiftçinin üretimini zorlaştırdığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gittiğimiz her yerde çiftçilerimiz dert yanıyor, iktidar bunları görmüyor, duymazdan geliyor. fabrikaların baskılarına ise  dayanamadı, şekere zam yaptı” şeklinde konuştu.

  Fotograf 2 3 - politika, chp haberleri - haberton
  PANCAR İÇİN EK BİR DESTEK Mİ VAR SANKİ?

  Şekere yapılan zamdan sonra diğer ürünlerin de aynı şekilde fiyat artışının sabit ve dar gelirlilerin mağduriyetini artırdığını söyleyen Gürer, “çiftçiye taban fiyat olarak 420 lira verdiniz, girdi artışlarıyla verilen fiyatın düşük kaldı  Şeker pancar için ek bir destek sağlıyor musunuz? Sağlamıyorsunuz. Bunun için de çiftçiye vermediğiniz desteği fabrikalara veriyorsunuz  onları  da özelleştirerek zaten önümüzdeki süreci sorunlu kıldınız” dedi.

  OLAN VATANDAŞA OLUYOR

  Neresi özelleştiyse orada sorunun artığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  “ Gübre fabrikaları özelleşti, neredeyse gübre altınla yarışıyor. Türkiye Zirai Donatım Kurumu kapatıldı, Toprak Su kapatıldı, Köy Hizmetleri kapatıldı, çiftçinin yanında olan kuruluşlar kapatılıyor, bunun yanı sıra çiftçinin üretmesinin önü kesiliyor, aracılık yapan ithalatçıların ya da farklı biçimde para kazanmayı meslek edinmiş olanların destekleriyse kısılmıyor;  sorunu çeken yaşayan üretici ve  zamlarla mağdur olan tüketici. Üretici ve tüketici arasındaki aracılar ortadan kaldırılmasına yönelik ne yazık ki siyasi iktidarın bir çalışması yok. Olan, vatandaşa oluyor; olan, çiftçimize oluyor …”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler