TRY - Türk Lirası
EUR
17,7928
USD
18,4784
GBP
19,9611
CNY
2,5761
28.1 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
26.3 C
İzmir
27 Eylül 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerEvcil hayvanlarda böcek ısırmasına dikkat

Evcil hayvanlarda böcek ısırmasına dikkat

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Adana’da yazın kavurucu sıcakların etkili olduğu Çukurova’da evcil hayvanlarda böcek ısırması ve sokması vakaları artış gösterdi. Veteriner hekim Mete Betin, uyarılarda bulundu.

Yazın kavurucu sıcaklarıyla ünlü Çukurova’da böcek, akrep, kene, yılan gibi canlıların evcil hayvanları ısırma ve sokma vakaları artış yaşanıyor. Bu tür hayvanların temmuz sonu ve ağustos başında agresifleştiğini söyleyen veteriner hekim Mete Betin, uyarılarda bulundu. Betin, son olarak estetisyen eğitmeni Aynur Erdem’in akrep sokması şüphesiyle kliniğine getirilen kedisini zamanında müdahaleyle kurtardıklarını anlattı. ‘Şaşı’ adlı kedinin sağlık durumunun iyiye gittiğini kaydeden Betin, zamanında müdahalenin öneminin altını çizdi.

‘GEZDİRDİĞİNİZ BÖLGEYE DİKKAT EDİN’

Isırma ve sokma vakalarında evcil hayvanı veteriner kliniğine getirmenin şart olduğunu dile getiren Betin, diğer türlü gereken tıbbi müdahalenin eksik kalacağını söyledi. Hayvanların gezdirilirken iyi gözlemlenmesi gerektiğini anlatan Betin, “Isırılan ve sokuyan evcil hayvan o an sıçrayabilir, çığlık atabilir. Bunu gören sahibi ise hızlı bir şekilde o bölgeyi soğuk tutarak bir veteriner kliniğine gitmelidir. 30 dakika ya da 1 saat içinde süreç işlemelidir.

Evcil hayvanlarda bocek isirmasina dikkat 1 - yerel haberler - haberton
Evcil hayvanlarda böcek ısırmasına dikkat

Hatta bazı vakalarda sokulan yer kalbe yakınsa ölüm 10 dakikada dahi gerçekleşebiliyor. Böceğin soktuğu anı gözden kaçıranlar ise evcil hayvanlarında ani sıçrama, kasılma, titreme, ağız köpürmesi gibi belirtiler görürse bu durumdan şüphelenip uzmana başvurmalıdır. Yayla, sahil, odunluk, ya da ormanlık alanlarda evcil hayvanlarını gezdirenler dikkatli olmalıdır. Aksi takdirde böcek sokması sonucu evcil hayvanlarını kaybedebilirler. Gezdirdiğiniz bölgeye dikkat edin” diye konuştu.

‘BİZ ŞANSLIYDIK, ÇABUK FARK ETTİK’

Estetisyen eğitmeni Aynur Erdem ise olay sonrası kedisini kaybedeceğini düşündüğünü ve çok korktuğunu söyleyerek “Annemlerin bahçeli evine gitmiştik. Kedim Şaşı bahçede dolaşıyordu. Bir anda sıçradığını fark ettim. Üzerinden akrebe benzeyen bir hayvan düştü. Hemen veteriner kliniğine getirdim. Şu an durumu iyi. Bundan sonra dışarıya çıkarırken daha kontrollü olacağım. Biz şanslıydık, çabuk fark ettik ama her zaman iyi sonuçlanmayabilir. Bahçe ya da park gibi yerlerde kimse köpeğinden, kedisinden gözünü ayırmasın” dedi. 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler