16.6 C
Ankara
19.9 C
İstanbul
21.1 C
İzmir
Çarşamba, Nisan 14, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanEşini bıçaklayan adama 17 yıl hapis cezası

  Eşini bıçaklayan adama 17 yıl hapis cezası

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Eskişehir’de, boşanma aşamasındaki eşi Öznur Sazlar’ı (46), 16 yerinden bıçaklayarak ağır yaraladığı iddiasıyla tutuklu yargılanan sanık Harun Sazlar’a 17 yıl hapis cezası verildi.

  Duruşma çıkışında konuşan Öznur Sazlar, karara çok sevindiğini ifade ederek, “Bundan sonraki hayatımda 16 sene oğlumu büyütmek için bana yeterli bir zaman. Bundan sonra ikinci mücadelem de benim gibi kadınlar için olacak. Yardım çığlığına koşacağım, onlara yardım edeceğim” dedi.

  İNDİRİMSİZ 16 YIL 6 AY HAPİS

  Savunmaların ardından 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti kararını açıklarken, boşanma aşamasındaki eşi Öznur Sazlar’ı 16 kez bıçaklayıp ağır yaralayan sanık Harun Sazlar, ‘eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 16 yıl 6 ay hapis, tehdit suçundan ise 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti sanık Sazlar hakkında iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulamazken, tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

  BÜYÜK SEVİNÇ YAŞADI

  Mahkemenin duruşma salonunda kararı açıklamasının ardından Öznur Sazlar ve onu savunan kadın avukatlar büyük sevinç yaşadı.

  Adliye çıkışı kendisini destekleyen kadın derneklerinin temsilcileri ve kadın avukatlara sarılan Öznur Sazlar, “Çok şükür istediğimiz, beklediğimiz karar çıktı. Canice katledilen kadınların canlı bir örneğiyim şu anda. Onların yaşadıkları iftiralar, faillerin ve katillerin indirime sığınma talepleri, bunun emsal bir karar olduğunu düşünüyorum. Artık Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un bu nedenle etkin uygulanması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

  KARAR EMSAL OLMALI

  Öznur Sazlar’ın avukatlarından Hacer Gök ise kararın emsal olmasını istediğini belirterek, “Mahkeme heyeti öldürmeye kasten teşebbüsten 16 yıl, zincirleme tehditten de 7 ay ceza kararı aldı. Hiçbir indirim maddesinin uygulanmaması nedeni ile çok güzel bir karar verildi. Öznur da kurtulmuş oldu. Öznur gibi kadınlarımıza şiddet uygulayan sanıkların da bu ve benzeri kararlar geleceği kanaati ile belki bu işlerden vazgeçebileceğini ümit ediyoruz, umuyoruz” şeklinde konuştu.

  OLAYDA NE YAŞANMIŞTI?

  Eskişehir’de oturan bir çocuk annesi Öznur Sazlar, boşanma aşamasında olduğu ve çocuğunu görmek için eve gelen eşi Harun Sazlar tarafından 2019 yılı Temmuz ayında, 16 yerinden bıçaklanarak yaralandı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalanarak, gözaltına alınan Harun Sazlar, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

  Eşini bıçaklayan adama 17 yıl hapis cezası
  Eşini bıçaklayan adama 17 yıl hapis cezası

  Sazlar hakkında 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘kasten yaralama’ suçundan dava açıldı. 2019 yılı Eylül ayında görülen davanın ilk duruşmasında, sanık Harun Sazlar haftada 2 gün kolluk birimlerine imza vermesi şartıyla adli kontrolle serbest bırakıldı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti. Üst mahkeme olan Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen itirazın ardından Harun Sazlar hakkında yeniden ‘tutuklama kararı‘ çıkarıldı.

  İstanbul’da yakalanan Harun Sazlar, tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu. Daha sonraki süreçte 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi gelen Adli Tıp Kurumu raporunda sanık Harun Sazlar’ın eşini hayati tehlikesi olacak şekilde yaralandığının tespit edilmesi üzerine görevsizlik kararı vererek dosyayı 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler