TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
25.7 C
Ankara
23 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanErdoğan'dan Kabine sonrası önemli açıklamalar

  Erdoğan’dan Kabine sonrası önemli açıklamalar

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan Kabine Toplantısı yaklaşık 1 buçuk saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, iki haftalık aranın ardından Beştepe’de toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın başkanlığındaki toplantı 16:30 da başladı. 1 buçuk saat süren toplantının ardından Erdoğan kameralar karşısına geçti. 

  Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

  Kurun istikrarını sağlamış olsak da bu yükselişin fiyatlar üzerindeki etkisi kalıcı olmuştur. Kimi açgözlüler haksız kazanç peşine düştü,

  Yaklaşık 1 buçuk milyar lira tutarındaki engelli ve yaşlı maaşlarını öne çekerek cuma günü ödeyeceğiz,

  Bundan sonra temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını artıranlara en küçük bir müsamaha, acıma duymayacağız,

  Yaşadığımız sıkıntılar dünyanın içinden geçtiği tarihi dönüşüm sürecinin sancılarıdır. Sabredersek bu yolun sonu güçlü Türkiye’ye çıkıyor,

  Enflasyonun da hayat pahalılığının da üstesinden geleceğiz,

  Anadolu’daki ermeniler isyan başlatıp müslüman ahaliye saldırdı. Anadolu’da hayatını haybeden ermenilerin yaşadıklarının katbekat fazlası müslümanlarca yaşandı,

  Tarihçilerin yapması gereken bri tartışmanın siyasi çekişmelerin mezesi haline dönüştürülmesine rıza göstermeyeceğiz,

  ABD başkanının açıklaması üzerinde durmaya değer bile bulmuyoruz. Biden önce ermenilerle ilgili tarihi öğrensin,

  HDP asılsız ermeni iddialarının bayraktarlığına savunuyor. Meclisimizin bu alçaklığın hesabının soracağına ve gereğini yapacağına inanıyorum,

  Hiçbir şehidimizin kanı yerde bırakılmamıştır. Pençe Kilit Operasyonunun amacı zap bölgesini teröristlerden tümüyle temizlemektir,

  Türkiye Irak topraklarında üslenen teröristlerin tepesine bindikçe Suriye tarafında da bir takım hareketlenmeler olduğunu görüyoruz,

  Suriye’de etkinlik gösteren çevreler bu saldırıları engelleyemezse Türkiye gerekeni yapma gücüne ve kararlılığına sahiptir,

  Yarın Sayın Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğim. Masadaki yavaşlama görüntüsünü tam tersine çevirmemiz gerekiyor,

  Ülkemize gelen Ukraynalı sığınmacı sayısı 85 bini geçti,

  ‘ASILSIZ ERMENİ İDDİALARININ BAYRAKTARLIĞINA SOYUNUYORLAR’

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’nin, asılsız Ermeni iddialarının bayraktarlığına soyunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  “HDP, asılsız Ermeni iddialarının bayraktarlığına soyunuyor. Mesele tarihi çarpıtarak ülkesine, terör örgütünü destekleyerek millete ihanete geldiğinde bakıyorsunuz, hepsi ön sırada yer alıyorlar. Biz de doğrusu bunları bu parlamento mensubu olmaya yakıştıramıyoruz. PKK’nın parlamentodaki uzantısı durumunda olan bu hainlerin her şeyden önce bu milletin vergi ve ücretleriyle beslenmesine benim milletim tahammül edemiyor.

  Erdogandan kabine sonrasi onemli aciklamalar 2 - öne çıkan - haberton
  Erdoğan’dan Kabine sonrası önemli açıklamalar

  Bilindiği gibi Ermeni isyanlarında Kürt kardeşlerimizin yaşadığı yerlerde çok büyük katliamlar yaşanmıştır. Boyu kadar tüfeği eline vermek suretiyle Kandil’e taşıyan bu teröristleri, neyle izah edeceksiniz? Utanmadan, sıkılmadan parlamentonun kürsüsünde diğer partileri suçlamaya kalkan bu müptezelleri nasıl izah edeceksiniz. Bu milletin fertlerinin canını, namusunu kirleten herkesi ülkemizden, milletimizden özür dilemeye davet ediyoruz. Meclis’teki ikinci büyük partinin milletvekilleri arasında benzer hezeyanları dile getirenleri de milletimiz sandıkta hesabını soracaktır.”

  ‘PENÇE-KİLİT’İN AMACI ZAP BÖLGESİ’Nİ TERÖRİSTLERDEN TAMAMEN TEMİZLEMEKTİR’

  Erdoğan, Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için sınır dışında yürütülen operasyonlara devam edildiğini kaydederek, şunları söyledi:

  “Bu operasyonlar, hiçbir teröristin ülkemize sızamayacağı, kaçamayacağı duruma kadar sürecektir. Bu harekatlarımızla komşularımızın toprak bütünlüğünü korumasına katkı sağlıyoruz. Operasyon sırasında şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Sadece 2022 yılında son operasyonlar da dahil olmak üzere güney sınırında etkisiz hale getirdiğimiz terörist sayısı bini bulmuştur. Hiçbir şehidimizin kanı yerde kalmamıştır. Pençe-Kilit operasyonunun amacı da Zap Bölgesi’ni teröristlerden tamamen temizlemektir.

  Böylece sınır hattı boyunca kontrolünü sağlayamacağımız hiçbir bölge kalmayacak, teröristlerin ülkemizle irtibatları tamamen kesilecektir. Ülkemizin her yaptığı harekat gibi son operasyon da BM sözleşmesinden, komşularımızla ikili anlaşmalarımızdan; tamamen uluslararası hukuka uymaktadır. Türkiye, Irak topraklarında üstlenen terör örgütü mensuplarının tepesine bindikçe Suriye tarafında da birtakım hareketlenmeler olduğunu görüyoruz. Bu saldırılara şimdilik önceden belirlenen hedeflere uzun namlulu silahlarla karşılık vermemiz kimseyi aldandırmasın. Sınırlarımız dibinde bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin verilmeyeceğini bir kez daha tekrarlamak istiyorum.”

  ‘PUTİN İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPACAĞIM’

  Erdogandan kabine sonrasi onemli aciklamalar 3 - öne çıkan - haberton
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan Kabine Toplantısı yaklaşık 1 buçuk saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşının suhuletle sonuçlanması için her iki tarafla görüşmelerin devam ettiğini bildirerek şöyle konuştu:

  “Bugün de BM Genel Sekreteri Guterres ile bir araya geldik. Zelenski ile görüşme gerçekleştirdim. Yarın da Putin ile telefon görüşmesi yapacağım. İstanbul’da yapılan görüşmeler, krizdeki en önemli çözüm olmaya devam ediyor. Amacımız İstanbul’daki süreci liderler düzeyine taşıyarak kalıcı bir barış sağlamak. İnsani yardımlar konusunda üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Bugüne kadar 17 bin vatandaşımızın ve bizden yardım isteyen dost ülkelerin tahliyesini yaptık. Ülkemize gelen Ukraynalı sığınmacı sayısı 85 bini geçti.”

  ‘RİZE- ARTVİN HAVALİMANI 14 MAYIS’TA AÇILIYOR’

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs’ta Rize- Artvin Havalimanı açılışının yapılacağı müjdesini vererek konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Bölgesel gelişmeleri yakından izlerken ülkemize eser kazandırmaya devam ediyoruz. Rize’nin Pazar ilçesine bağlı deniz dolgusu yapılarak inşa edilen havalimanının temelini, 2017 Nisan’ında atmıştık. Şimdi de en güzel çevre düzenlemeleriyle Rize ve Artvin bu havalimanına kavuşacaklar. Yerli ve milli gözlem uydusu İMECE’nin fırlatılış tarihiyle ilgili bir diğer müjdemiz. Gözlem uydumuzun uzay yolculuğu 15 Ocak 2023’te başlayacak. Bu bayram sevincini farklı sevinçlerle de bütünleştirerek 2022 yılı için makine alımı için  32 bin 570 çiftçimize ve girişimcilerimize 1,1 milyar lira hibe desteği sağlayacağız.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler