TRY - Türk Lirası
EUR
20,769
USD
19,047
GBP
23,457
CNY
2,791
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaPolitikaİyi Parti HaberleriErdoğan'a üslubunu gözden geçirmesini tavsiye ediyorum

Erdoğan’a üslubunu gözden geçirmesini tavsiye ediyorum

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Kasımpaşa’da bitirimhane işletmediği, devlet yönettiği hususunda uyarıyorum. Üslubunu gözden geçirmesini tavsiye ediyorum” dedi.

İYİ Partili Dervişoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi. Dervişoğlu, depremin afete dönüşmesinin nedenin insanlar ve yanlış uygulamalar olduğunu belirterek, “Deprem olunca elbette yıkımlar, hasarlar söz konusu olur; ama bu kadar çok ölümün tartışılması icap eden yanları da bulunmalıdır. Bu ülkenin jeolojik yapısı kendi içinde önemli riskler barındırır. Aslında bir sırla karşı karşıya değiliz. Bilinen ve muhtemel olan bir şey yaşadık. Dolayısıyla buradan çıkardığımız sonuç, bu zamana kadar yaşadıklarımızdan herhangi bir ders çıkarmamış olduğumuz gerçeğidir. Bilim adamlarının uyarılarına kulak verilmemiştir. Karşı karşıya olduğumuz felaket bağıra çağıra gelmiştir” diye konuştu.

‘BAŞLANGIÇTA RİSKLERİ BELİRLEYECEKSİNİZ’

Afet yönetiminin enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmalarından ibaret olmadığına dikkat çeken Dervişoğlu, “Bir bütünlük arz eder. Başlangıçta riskleri belirleyeceksiniz. Gerekli stratejik planlamayı yapacaksınız. Müdahale imkan ve kabiliyetini güçlendireceksiniz. Ulaşım ve haberleşme ağlarını düzenleyeceksiniz. Beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayacaksınız. Deprem sonrasındaki iyileştirme çalışmalarını da planlayacaksınız. Bunlara bütün olarak bakacaksınız” dedi.

‘SİYASİ FAYDA VE RANT PEŞİNDE KOŞULMAZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üslubunu doğru bulmadığını aktaran Dervişoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Kasımpaşa’da bitirimhane işletmediği, devlet yönettiği hususunda uyarıyorum. Üslubunu gözden geçirmesini tavsiye ediyorum. Türk milleti yaşanan büyük felaketten sonra, siyasi partiler, STK’lar, yardım kuruluşları ve bireysel gayretlerle seferber olmuş, yerel yönetimler yaraların sarılması için teyakkuza geçmiş, devleti enkazdan çıkarabilmek için elbirliği ile hareket etme refleksi sergilemiştir. Böyle bir ortamda siyaset yapılmaz. Siyasi fayda ve rant peşinde koşulmaz” diye konuştu.

İyi̇ parti grup başkanvekili müsavat dervişoğlu,
İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Kasımpaşa’da bitirimhane işletmediği, devlet yönettiği hususunda uyarıyorum. Üslubunu gözden geçirmesini tavsiye ediyorum” dedi.

‘TEDBİRLER CAN KAYBETMEDEN ALINMALI’

Dervişoğlu, bilim insanlarının İstanbul ve İzmir’e yönelik uyarılarına işaret ederek, “Kaybedecek zamanımızın olmadığını tekrarlıyorum. Özellikle İstanbul ve İzmir’de yapı stoku ziyadesiyle sorunlu. Kullanıma elverişli olmayan bina sayısı ziyadesiyle fazla. Dolayısıyla gereken tedbirlerin can kaybetmeden alınması lazım. Meseleye emlak piyasasının olumsuz etkilenmesi penceresinden de yaklaşmamak lazım. Asıl mesele rantı değil; canı kurtarmak olmalı.

İmar, yapı denetim kanunlarının, Deprem Yönetmeliği’nin yeniden ele alınması icap ediyor. Olağanüstü durumlarda devreye girecek, hükümetin işlevsiz hale getirdiği kurumların yeniden ihya edilmesi gerekiyor. Tartışmasız olarak ihtiyaç haline gelen ‘afet bakanlığı’nın kurulması zaruret olarak karşımızda duruyor. İstanbul’da gereken tedbirler, can kaybetmeden alınmalı” açıklamasını yaptı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) depremle ilgili yayınları nedeniyle 3 TV kanalına verdiği cezalara tepki gösteren Dervişoğlu, Ulu Önder Atatürk’ün ‘Basın milletin müşterek sesidir’ sözlerini hatırlattı.

‘SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ’

Dervişoğlu, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin zamanı ile ilgili tartışmalara ilişkin, “Seçimin zamanında yapılması, erken yapılması ya da ertelenmesi hususunda Anayasa’mızda ifadesi bulunan amir hükümler var. Olağanüstü halden kaynaklı YSK’nın bir tasarrufu haline dönüştürülmesine seyirci kalmayacağımızı Türk milletinin bilmesini istiyorum. Erkene mi alırlar, zamanında mı olur, erteleme girişiminde mi bulunurlar? Bunlar, üzerinde tartıştığımız teoriler. Bunlar düşünceden eyleme geçmeye başladığında İYİ Parti olarak takınacağımız tavrı aziz milletimiz görecektir” değerlendirmesinde bulundu.

‘GAZETE KUPÜRÜ KESMEK BİZİM YAŞ KUŞAĞININ ESKİ ALIŞKANLIĞIDIR’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile ilgili gizli bilgilere sahip olduğu iddiasında bulunan, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın CHP üyeliğinin sona erdirilmesi ile ilgili konuşan Dervişoğlu, “Sayın Okuyan gazeteci kökenlidir. Deneyimli bir siyasetçi olmakla spekülatörlük yapan gazetecilik arasında gidip geliyor. Kendisi ne olacağına dair bence karar vermemiş. Gazete kupürü kesmek bizim yaş kuşağının eski alışkanlığıdır.

Onlardan dosya tanzim edip, hukuku olan kişilere de götürüyor. Televizyonda ‘bu dosyada ne var’ diye sorulduğunda verdiği cevap çok manidar. ‘Dosyada bir şey yok, kupür var’ diyor. Meseleyi kamuoyu gündemine getirirken sanki elinde çok vahim meseleler varmış gibi takdim ediyor. Yapmayı çok arzuladığı ama bir türlü yapamadığı gazetecilik refleksiyle bakıyorum. Ayrıca Sayın Okuyan, siyasi yolculuğuna çıktığı andan itibaren 8 ayrı partide görev yapmış. Dolayısıyla kendisinin ne büyük gelgitler yaşadığının da delili olarak bu durum karşımızda duruyor” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler