TRY - Türk Lirası
EUR
20,769
USD
19,047
GBP
23,457
CNY
2,791
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerPolitikaEnkaz altından canlı çıkardığımız vatandaşlarımız var

Enkaz altından canlı çıkardığımız vatandaşlarımız var

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bizi sevindiren gelişmeler oluyor. Enkaz altından canlı çıkardığımız vatandaşlarımız var. Bunların sayısının artması temennimizdir” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ile Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6’lık depremlerden en çok etkilenen iller arasında yer alan Adıyaman’da yaşanan son gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Adıyaman’da ölü sayısını, 3 bin 438, yaralı sayısını da 12 bin 920 olarak açıklayan Karaismailoğlu, “Bizi sevindiren gelişmeler oluyor. Enkaz altından canlı çıkardığımız vatandaşlarımız var. Bunların sayısının artması temennimizdir” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile birlikte 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen iller arasında yer alan Adıyaman’da son durumu değerlendirdi. Adıyaman kent genelinde ölü sayısını, 3 bin 438, yaralı sayısını da 12 bin 920 olarak açıklayan Karaismailoğlu, gece enkaz altından sağ olarak kurtarılan Özlem Yılmaz’ı anımsatarak, “Bugün 117’nci saatte bile bizi sevindiren gelişmeler oluyor. Enkaz altından canlı çıkardığımız vatandaşlarımız var. Bunların sayısının artması temennimizdir” dedi.

‘DÜNYANIN EN BÜYÜK AFETLERİNDEN BİRİ’

6 Şubat depremini, ‘Dünyanın en büyük afetlerinden biri’ olarak niteleyen Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Malumunuz geçen pazartesi günü yaşanan dünyanın en büyük afetlerinden biri olan depremden sonra bizler Adıyaman’dayız. Tabii deprem boyutları çok büyüktü. Burayı en kısa zamanda eski haline döndürmek ve yarından daha iyisine döndürmek için yoğun bir tempo sarf ediyoruz. Bugün de depremin etkileri, öncesi ve sonrası, bugün yapılanlar, yarın yapılacak işlerimizle ilgili son derece önemli planlamalar gerçekleştirdik.

Enkaz altından canlı çıkardığımız vatandaşlarımız var
Enkaz altından canlı çıkardığımız vatandaşlarımız var

Arkadaşlarımız ile büyük bir özveri içerisindeyiz. 24 saat kesintisiz devam eden bir çalışma var burada. Bir taraftan enkazların kaldırılması bir taraftan enkazlardaki raporların tutulması ve enkazların nakliyesi ve şehrin rahatlatılması, şehrin su ihtiyacı veya elektrik ihtiyacının giderilip normal hale dönmesi için yoğun bir mücadele gerçekleştiriyoruz. Tabii bunun sonucunda kayıpları geri getirmemiz mümkün değil. Onlara Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Ama diğer hepsini daha fazlası, daha iyisiyle en kısa zamanda yerine getirmek için hakikaten hükümetimiz, devletimiz büyük bir özveriyle çalışma gerçekleştiriyor.

Buradaki en büyük motivasyonumuz vatandaşımızın, milletimizin bize sahip çıkması ve bu olaya sahip çıkması ve bu olayın üstesinden gelmek için vermiş oldukları destektir. Bizim en büyük motivasyonumuz, inşallah bu motivasyonla birlikte kısa zamanda bütün işleri gerçekleştireceğiz.”

‘KONYEYNER KENTLER KURULUYOR’

Depremden etkilenen vatandaşları çadır hayatından kurtarıp, konteyner kentlere yerleştirmek için gereken çalışmaların başladığını ve bunun da ivedilikle devam ettiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir taraftan çadır ihtiyacı olan vatandaşlarımızın çadır ihyacının gidermek için önemli çalışmalar yapıyoruz. Mevcut kurduğumuz çadır kentlerde ve çadırlardaki sistemin oturtulması ve vatandaşlarımızın ihtiyacının karşılanması için de yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Özellikle komşu belediyeler bizlere oldukça yardımcı oluyorlar. Devletimizin bütün kurumları ile ihtiyaçlar konusunda Adıyaman’da tam bir seferberlik var.

Onları bu çadır hayatından en kısa zamanda kurtarmak ve çadırlarda da ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için burada 25 binin üzerinde uzmanından gönüllüsüne kadar büyük bir seferberlik içerisinde çalışan çok kıymetli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları var. Bunun dışında 1500 civarında da yurt dışından gelmiş arama- kurtarma çalışmalarına katılan dostlarımız var. Hepsine minnettarız. İnşallah bunlarla birlikte bunların üstesinden geleceğiz. Bir taraftan konteyner kentler kurmak için de çalışmalara başladık. Bu konteyner kentlerin alt yapısını hazırlamaya başladık ve yerlerini de belirledik. Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi bir yıl içerisinde de kalıcı konutlarını eskisinden daha iyi yapacağız.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler