TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaEmekli maaşı ile kurban alınamıyor

  Emekli maaşı ile kurban alınamıyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kurbanlık koyun maliyeti 3 bin lirayı aştı. Kurbanlık koyun maliyeti 3 bin lirayı aştı. Emekli maaşı ile kurban alınamıyor” dedi.

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki artış nedeniyle kurbanlık koyunların maliyetinin 3 bin lirayı geçtiğini belirterek, “Besici 4 bin liranın altında kurbanlık satamaz. Bu fiyata, başta emekliler ve dar gelirli çoğu vatandaş kurbanlık alamaz” dedi.

  Yurtiçinde vekâletle kurbanlık kesim bedelinin 2 bin 250 lira olarak açıklandığını anımsatan Gürer, “Bu ücrete piyasada kurban yok.2 bin 500 lira maaş alan emekliye kurbanlık bu durumda  düşer mi? AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanının yönettiği ülkede  düşük maaş uygulaması emekliyi kurban kesemez hale getirdi” diye konuştu.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de kurbanlık koyun besleyen yetiştiricilerin sorunların dinledi. 

  Emekli maaşı ile kurban alınamıyor
  Emekli maaşı ile kurban alınamıyor

  Niğde’de 2143 metre yükseklikte bulunan Göllüdağ’ın eteklerinde sürü sahibi Şener Uzun ile görüşen Gürer,  “Hangi köye gitsem, hangi besici ve hayvan sahibi ile konuşsam yaşadıkları mağduriyeti anlatıyor. Hem ahır hem de ağıllar boşalıyor. Hayvan varlığımız da o varlığın sahibi de giderek azalıyor. Et ve süte erişim zorlaşacak ve mamul ürünlerde fiyatlar daha da artacak” dedi.

  SAMANCI DA HAKLI 

  Yem fiyatlarının sürekli arttığından yakınan Çarıklı  köyünden Şener Uzun, Ramazan Bayramında 250 lira olan bir torba yemin bugün 350 liraya çıktığını belirterek, “Samanın tonu 2 bin 300 lirayı geçti. Saman satıcısına ‘bu fiyat yüksek değil mi?” diye sordum. ‘Mazotun fiyatı belli’ dedi. Bunun işçisi var, yüklemesi var, arabasının eskiyen lastiği var… Adam haklı” diye konuştu. 

  MALİYETLER ÇOK ARTTI 

  Bu yıl kış şartlarının zorlu geçmesinden dolayı koyunları 20 Nisana kadar meraya çıkaramadığını belirten Şener Uzun, “6 ay yemle beslemek zorunda kalıyoruz. Yem fiyatlarındaki artış ortada. Bugün 3 ton saman alsam 6 bin lirayı geçer, tonu 1000 liradan 30 ton küspe alsam, o da 30 bin lira yapar. Diğer girdilerle birlikte benim masrafım satacağım hayvanlardan elde edeceğim parayı kurtarmaz. O nedenle bu şartlarda hayvancılık yapmak zor. İşi bırakacağım” şeklinde konuştu. 

  Emekli maaşı ile kurban alınamıyor

  Koyunları meraya çıkardığını ancak 2 tane düve ineğinin olduğunu, onları da beslemekte zorlandığını anlatan Uzun, “Bir an önce kestirmek istiyorum ama gebe  olduğu için kestirmeye içim elvermiyor” ifadelerini kullandı. 

  4 BİN LİRANIN ALTINDA SATIŞ KURTARMIYOR 

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise üreticilerin kurbanlık koyunları 4 bin liranın altında satmaları halinde zarar edeceklerini söylediklerini aktardı. Gürer, “Kurbanlık koyun 4 bin lira olursa vatandaş bu gelirle nasıl kurban alacak?” diye sordu. 

  EMEKLİYE KURBAN KESMEK DÜŞER Mİ? EMEKLİ MAAŞI İLE KURBAN ALINAMIYOR

  Maliyet artışları nedeniyle kurbanlık fiyatlarının da yükseldiğini ve bu şartlarda emeklilerin ve dar gelirlilerin kurbanlık alma şansının kalmadığını belirten Gürer, “2022 yılı vekâlet yoluyla kurbanlık kesim bedeli yurt içinde 2 bin 250 lira oldu. 2 bin 500 lira maaş alan emekliye kurbanlık düşüyor mu? Düşüyorsa nasıl alacak? AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanlığı sisteminde toplum sorunları, yokluk ve yoksulluğu olağanlaştırdı. Vatandaş perişan.

  Chp niğde milletvekili ömer fethi gürer, “kurbanlık koyun maliyeti 3 bin lirayı aştı. Kurbanlık koyun maliyeti 3 bin lirayı aştı. Emekli maaşı ile kurban alınamıyor” dedi.
  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kurbanlık koyun maliyeti 3 bin lirayı aştı. Kurbanlık koyun maliyeti 3 bin lirayı aştı. Emekli maaşı ile kurban alınamıyor” dedi.

  Açlık sınırı altında milyonlar yaşamaya çalışıyor. Ekmek almakta dahi sorun yaşıyorlar. Emekli maaşlarının düşük olması emekliyi kurban kesemez hale getirdi. Yem fiyatları ve diğer beslenme giderleri arttıkça kurbanlık koyunun maliyeti 3 bin lira aştı.4 bin liranın altında bir satış fiyatı üreticiye para kazandırmıyor. Besici batıyor, emekli ise kurbanlık alamaz hale geliyor. Ne yazık ki AKP ülkeyi yönetemiyor” şeklinde konuştu. 

  BESİCİ DESTEKLENMELİ 

  CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki artışın kurbanlık satışlarına da etki gösterdiğine dikkat çekerek, “Böyle giderse çok sayıda besici hayvancılığı bırakacağını söylüyor. Siyasi iktidar, özellikle yem fiyatları konusunda üreticiyi sübvanse etmeli, üreticiye destek vermeli. Ahırlar boşalıyor. Veteriner, aşı ve bakım giderlerinin yanında yem ve nakliye gideri eklenince, büyük şehirlerde kurbanlık koyun daha yüksek fiyatlarla alınmak zorunda kalınacak” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler