22.1 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
28.9 C
İzmir
26 Eylül 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıElazığ'da, badem hasadı

  Elazığ’da, badem hasadı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Elazığ’da, Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan’ın katılımıyla badem hasadı başladı.

  Elazığ’ın önemli tarımsal ürünleri arasında yer alan badem hasadı başladı. Ağın ilçesindeki bahçelerde yetişen bademin hasadı, Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan ile üreticilerin katılımıyla yapıldı. Hasat öncesi konuşan Karahan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca badem yetiştiricilerine verilen destekle üretimde artışın sağlandığını söyledi.

  Elazığ’da, Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan’ın katılımıyla badem hasadı başladı.

  Bu yıl Elazığ’da 3 bin ton badem elde etmeyi hedeflediklerini anlatan Karahan, “Elazığ’da 13 bin dekar alanda badem üretimi yapılıyor. Bugünkü rekolteye baktığımız zaman 3 bin tonun üzerinde bir badem üretimimiz söz konusudur.

  Badem geliştirilmesi için bütün üyelerimizin bir arada olduğu birlik marifeti ile bu sektörü inşallah ilimizde daha da geliştireceğiz. İklim verilerine baktığımız zaman badem verimi gerçekten güzel, hasadını da başlattık. Avrupa’nın bütün ülkelerinde kullanılan teknolojiyle hasadı gerçekleştiriyoruz. Üretilen ürünün Elazığ’da istihdama katkı sunabilecek şekilde işletmesi için bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

  Elazığ’da, badem hasadı

  37 bin badem ağacına sahip inşaat mühendisi Alaattin Yazıcı, “Bin dönümlük bademlik için 230 bin liralık düşük faizli destek aldık. Şu anda 37 bin ağacımız var. Bahçelerimiz damla sulama ile sulanıyor. Geçen yıl ağaçlardan yaklaşık 136 ton ürün aldık. Bu sene daha fazla bekliyoruz. 2 yıl sonra bu bölgeden yaklaşık 200 ton gibi ürün almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler