TRY - Türk Lirası
EUR
16,1121
USD
15,4982
GBP
18,9451
CNY
2,2803
17.9 C
Ankara
19.7 C
İstanbul
24.6 C
İzmir
16 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarEkranda edebiyata dönüyor muyuz?

  Ekranda edebiyata dönüyor muyuz?

  Çağdaş Özgül
  Çağdaş Özgülhttps://haberton.com/
  Çağdaş Özgül, Mersin/Tarsus'da doğru. İlk orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Çağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Üniversite yıllarında, kurucusu olduğu kültür kulübüyle bir çok kültürel etkinliğin hazırlayıcısı oldu. Yazım dünyasına da bu etkinliklerdeki çalışmaları ile beraber başladı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Son dönemde edebiyat uyarlaması yapımların ekranlara döneceği haberlerini okumaya başladık. Ne dersiniz ekranda edebiyata dönüyor muyuz?

  Edebiyat uzun yıllarca tiyatro, sinema ve televizyon dünyasını beslemiştir. Özellikle Türk Edebiyatının değerli yapıtları 80’li yıllarda sinema, 2000’li yıllarda da televizyon dünyası için bir senaryo hazinesi haline gelmiştir.

  Aşk-ı Memnu ve Yaprak Dökümü’nün reyting rekorları kırdığı dönemde sırf bu furyanın izinden gidilme içgüdüsüyle Türk Edebiyatına ait bir çok eseri televizyon ekranlarında dizi uyarlaması olarak izledik. Fakat bu yapımların çoğu Aşk -ı Memnu ve Yaprak Dökümü ‘nün furyasına erişemeyince ekranlara veda etti.

  Ekranda edebiyata dönüyor muyuz?
  Ekranda edebiyata dönüyor muyuz?

  Son yıllarda bu edebiyat uyarlamalarının yerini kore ağırlıklı yabancı dizi uyarlamaları alınca sanırım televizyon dünyası kütüphane raflarını unuttu.

  Ve bugüne geldiğimizde yeniden edebiyat uyarlaması yapımların ekranlara döneceği haberlerini okumaya başladık. Aylar önce haberleri yapılmaya başlanan İntibah bunlardan birisi oldu. Türk Edebiyatının ilk edebi romanı olma özelliğine sahip Namık Kemal’in bu önemli eserinin ne zaman ekranlara geleceği ise merak konusu.

  Bir başka haber de yakın zamanda sinema dünyasından geldi. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın usta kaleminden çıkan Saatleri Ayarlama Enstitüsü sinema filmi oluyor. Tv 100’den Birsen Altuntaş’ın paylaştığı bu haber edebiyat severler için mutluluk verici olsa gerek. Çünkü bu unutulmaz eser hem teknik, hem kurgu, hem de hikaye örgüsü olarak edebiyatımızda apayrı bir yere sahip.

  Bu projelerin tamamlanmasıyla bu edebiyat uyarlamaları furyası tekerrür eder mi? Kore uyarlamaları yerini bu tarz yapımlara bırakır mı? Bu soruların yanıtını Türk izleyicisinin beğenisi verecek.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler