TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
29 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
32.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitika'Ekonominin güç merkezi Asya'ya doğru kayıyor'

  ‘Ekonominin güç merkezi Asya’ya doğru kayıyor’

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ekonominin güç merkezi Asya’ya doğru kayıyor. Afrika uyanıyor. Afrika potansiyel olarak dünyanın en zengin bölgelerinden biri ama geçmişte hep sömürülmüş” dedi.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uşak Atatürk Kültür Merkezi’nde Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Uşak AK Parti milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Güneş ile Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın katılımıyla iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

  ‘DEVLET VE MİLLET OLARAK BİRLİK OLMALIYIZ’

  Çavuşoğlu, “Ülke olarak güçlü olmamız gerek. Güçlü olmak için birlik ve beraberlik olmamız gerekiyor” diyerek şöyle konuştu:

  “Sorunlar var. Krizler, savaşlar, ırkçılık, pandemi ile beraber ortaya çıkan sorunlar var. Ama tüm bu sorunlar aslında krizler, ülkelerin, milletlerin, insanların girişimcilerin önüne fırsatlar da koyuyor. Bu fırsatları değerlendirmek için güçlü bir altyapınızın olması gerekiyor. Vizyonunuzun olması gerekiyor. Bugün Rusya üzerinden özellikle lojistik olarak taşınmayan ürünler Türkiye’ye yönlendirildi.

  Buradan ise Balkanlar’a, Doğu Avrupa’ya gönderildi. Şimdi yıllardır biz çoğu kişinin eleştirdiği otobanlar, köprüleri, tünelleri, demiryollarını, limanları inşa etmeseydik bu fırsatlardan yararlanabilir miydik? Havaalanlarını inşa etmeseydik Türkiye bir merkez, transit ülke denilebilir miydi? Alt yapınızla her şeyinizle güçlü olmanız gerekiyor.”

  Ekonominin guc merkezi asyaya dogru kayiyor 1 - politika - haberton
  ‘Ekonominin güç merkezi Asya’ya doğru kayıyor’

  ‘RUSYA- UKRAYNA SAVAŞINDA İKİ TARAFADA EŞİTİZ’

  Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgale de değinen Çavuşoğlu, “Türkiye her iki tarafla da ilişkilerini eşit yürütüyor. Bunları yaparken de ilkeli davranan, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen, Rusya’nın saldırısını kabul etmeyen, hemen savaştır deyip Montrö Sözleşmesi’ni harfiyen uygulayan ama diğer taraftan da bu savaşı artık sonlandırmamız lazım diyerek liderler düzeyinde, bakanlar düzeyinde, müzakereciler düzeyinde bu boyutta işin içinde olan başka bir ülke var mı?

  Recep Tayyip Erdoğan bu kadar güçlü bir lider olmasa, bu dostlukları bugüne kadar inşa etmese böyle bir rol üstlenebilir mi? Biz demiyoruz ki her şeyi biz çözeceğiz. Ama samimi çaba sarf etmemiz lazım. Bunun için birikim lazım. Biz köklü bir devlet anlayışının yeni nesilleriyiz” dedi.

  ‘EKONOMİNİN GÜÇ MERKEZİ ASYA’YA KAYIYOR’

  Ekonominin guc merkezi asyaya dogru kayiyor 2 - politika - haberton
  ‘Ekonominin güç merkezi Asya’ya doğru kayıyor’

  Ekonominin güç merkezinin Asya’ya kaydığını ifade eden Çavuşoğlu, “Dünya çok değişiyor, dengeler değişiyor. Ekonominin güç merkezi Asya’ya doğru kayıyor. Afrika uyanıyor. Afrika potansiyel olarak dünyanın en zengin bölgelerinden biri ama geçmişte hep sömürülmüş. Ramazan ayında yine Filistin’de problemler başladı. Dünyada mazlum toplumlar var.

  Bunların da tek beklenti içinde olduğu ülke Türkiye’dir. Dik duruş içinde güçlü olmamız gerekiyor. İşte gittiğimiz yerlerde, açılımı başlattığımız yerlerde, ortaklığa dönüştürdüğümüz ilişiklerimizde ticaretimiz artıyor, yatırımlarımız artıyor. 20 sene önce Afrika ile dış ticaretimiz 2.9 milyardı. Şimdi 35 milyar dolara çıktı. Latin Amerika bölgesinde 800 milyon dolardı, 15 milyar dolara çıktı. Bu cuma 6 ülkeyi kapsayan Latin Amerika turuna çıkacağız” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler