21.7 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27.6 C
İzmir
27 Eylül 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıEkonomik getirisi olan lavantaya ilgi artıyor

  Ekonomik getirisi olan lavantaya ilgi artıyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Manisa’nın Salihli ilçesindeki üreticilerin, kozmetik ürün ve üretiminden turizme kadar birçok alanda ekonomik getirisi olan lavantaya ilgisi artıyor.

  Ege Bölgesi’nin önemli ovalarına sahip kentlerden Salihli’de, lavanta yetiştiriciliğine ilgi her geçen gün artıyor. Son olarak Durasıllı Mahallesi’nde yaklaşık 70 dönümlük alana, 90 bin adet lavanta fidanı dikildi. İstanbullu iş insanları Tunç Kertmen ve Nazmi Atalay ortaklığında dikilen lavantalar, temmuz ayıyla çiçek açıp mor bahçeye dönüşecek.

  Ekonomik getirisi olan lavantaya ilgi artıyor
  Ekonomik getirisi olan lavantaya ilgi artıyor

  Sonrasında hasat yapılacak. İlçenin tarım, sanayi ve turizm kenti olduğunu belirten Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, “Lavanta yetiştiriciliğinin Salihli’nin başta ürünlerinden olmasını arzu ediyoruz. Burada yetiştirilecek lavantalar ekonomiye kazandırılacak” dedi.

  Salihli Ovası’nda yetiştirilen ürün çeşidinin her geçen gün arttığını belirten Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç ise, “Ovamızda pamuk, üzüm, zeytin, salçalık biber ve salçalık domatesten sonra şimdi lavanta üretimine başlanıyor. Burada üretilen lavantaların yağından faydalanılacak. Salihli Ovası’ndaki ürün çeşidi yelpazesine katkıda bulunan firmaya teşekkür ediyorum.

  Manisa'nın salihli ilçesindeki üreticilerin, kozmetik ürün ve üretiminden turizme kadar birçok alanda ekonomik getirisi olan lavantaya ilgisi artıyor.
  Manisa’nın Salihli ilçesindeki üreticilerin, kozmetik ürün ve üretiminden turizme kadar birçok alanda ekonomik getirisi olan lavantaya ilgisi artıyor.

  Kendilerine bol ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi. İş insanı Tunç Kertmen, “Salihli Ovası’nın birçok avantajlı ve gelir getiren ürünü var. Salihli’de yatırım kararı aldık. Amacımız sürdürülebilir tarımı, böyle bir ürünle burada gerçekleştirerek hem bölgedeki boşta kalan ya da kullanılmayan arazilerde yaygınlaştırarak ekonomik hale getirmek istedik.

  İlk etapta 68 dönüm araziye, 90 bin lavanta fidesi diktik. Bizim üretmeyi planladığımız lavantanın şu an Türkiye’de bir benzeri yok. Yağ oranı bakımından oldukça avantajlı ve ekonomik. Elde ettiğimiz ürününün yağını, damıtma tesisimizde damıtmayı planlıyoruz. Hayata geçireceğimiz tesisi, bölgedeki diğer üreticileri de kullandırmayı planlıyoruz” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler