TRY - Türk Lirası
EUR
14,8124
USD
13,0840
GBP
17,4227
CNY
2,0541
4.6 C
Ankara
10.5 C
İstanbul
13.7 C
İzmir
1 Aralık 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatEkonomi diplomasisinden tango DJ'liğine yolculuk

  Ekonomi diplomasisinden tango DJ’liğine yolculuk

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ekonomi diplomasisinden tango DJ’liğine yolculuk. Çiğdem Yorgancıoğlu Tango Terapi Platformu CI TANGO TALKS’ da konuk Diplomatik bir İktisatçı…

  Ekonomi diplomasisinden tango dj'liğine yolculuk
  Ekonomi diplomasisinden tango DJ’liğine yolculuk

  Eski Bakan Danışmanı, Eski Yunanistan’ın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Daimi Temsilciliği Heyet Başkanı ve  Yunanistan’ın OECD – Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü  Daimi Temsilciliği Eski Birinci Sekreteri ,Ekonomist  Tango DJ ‘i  ve kanaat önderi olan Yunan uyruklu bir  levanten Dr. Vassili Notis,( Βασίλη ΝΟΤΗΣ ), Ekonomist,Yazar,Sporcu-Sanatcı, Bilişim Uzmanı (Sözleşmeler), Dünya gezgini .(107ülke)-Yönetim Danışmanı olan ve aile geçmişi  Selanik’li olan EFTALYA-  H.Çiğdem Yorgancıoğlu’nun kurucusu olduğu TTP Tango Terapi Platformu bünyesindeki CI TANGO TALKS’da  Kadıkoy WTC-Workshop Tango Cafe’de Türkiye -Yunanistan hattı TANGO söyleşi programında canlı yayın konuğu oldu.

  Liseler Arası Müzik Yarışması’nda En İyi Orkestra Dalında 2.lik Ödülü

  İstanbul Fener Lisesi’nde olduğu yıl Hürriyet Gazetesinin 1968 de açtığı/düzenlediği yarışmaya  kurduğu  orkestrası ile  katılarak   yarışmada ikinciliği alan Notis, günümüzde Arjantin’den Ukrayna’ya Türkiye ‘den Almanya’ya kadar sayısı oldukça fazla ülkede sevilen bir tango Dj olmuş.

  Günümüzde Türkiye’de Arjantin’de ve pek çok Avrupa,Baltık,Balkan  ülkesinde Tango DJ olan Vasilis Notis akerdeon ve gitar çalıyor ve aynı zamanda tango şarkılarını da seslendiriyor

  Moğollar Cahit Berkay sınıf arkadaşı  -Deniz Gezmiş ile alınan ortak dersler

  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde olduğu 1968 senesinde farklı bir orkestra daha kurulmuş ve kulüpler varken orada  canlı dans orkestrası kariyeri başlamış İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde  okuduğu yıllar Vassili Notis ,Moğollar  Moğollar isimli  müzik grubunun kurucularından Türk müzisyeni  olan ve  bildiğimiz anlamda ders Pratik milonga formatındaki tangonun ülkemize girişi olan 1997 yılında ilk film müzikleri albümünü çıkaran  Cahit Berkay ile sınıf arkadaşıymış  ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusunun (THKO) kurucu üyesi olan Türk Marksist-Leninist, öğrenci lideri, siyasi aktivist ve devrimci kısaca Türk Solunun kült ismi Deniz Gezmiş ile de okulda ortak dersler almış .

  Pistte dans etmek isteyen insanların isteklerini okumaya başlamanın da kendi orkestrasıyla çaldığı, kulüpte anladığını belirten Notis  1968 senesinin hayatındaki müzik kariyerinde önemli bir dönüm noktası olduğunu, benzeri bir kırılma noktasının da 1986 yılında yaşandığına işaret ediyor. Atina ‘da Devlet Araştırma Enstitütüsünde çalıştığı yıllar 1986 ‘da ve sonrasında Federal Almanya eski Başbakanı Helmut Schmit ’in de aralarında olduğu  Cristoph Eschenbach, Justus Frantz, Gerhard Oppitz ve Hamburg Filarmoni Orkestrası’nın Deutsche Grammophon’un 18inci yüzyıl Alman barok müzik bestecisi ve orgcu  Johann Sebastian Bach’ın A minör Konçertosu’nu dört klavsen için kaydettiği BWV 1065 kaydının fotoğraflarını görmüş ve piyanistlere bakıp  düşünmüş.   Eski Batı Almanya Şansölyesi Schmit’in eğer  müzik yapmak için vakit yaratması mümkünse ben neden  aynı yolda gidip zaman bulmayayım sevdiğim bir uğraş için diye düşünerek, kendi müzik çalışmaları yolculuğuna devam etmiş .

  Burada hemen bir parantez açarak belirtelim. Alman Sosyal Demokrat politikacı Schmidt yetenekli bir piyanistti ve Alman piyanist ve şef Christoph Eschenbach ile hem Mozart hem de Bach’ın piyano konçertolarını kaydetmiş. Schmidt, Mozart’ın üç piyano için piyano konçertosu K. 242’yi, 1982’de Eschenbach’ın yönettiği Londra Filarmoni Orkestrası ile piyanistler Eschenbach ve Justus Frantz ile EMI Records için kaydetti (CDC 7 47473 2). Bu kayıtta, CD’nin ön notlarına göre, Schmidt, Kontes Antonia Lodron’un “neredeyse yeni başlayan” en küçük kızı Giuseppina için yazılan rolü oynamış. Bölüm zekice “makul bir şekilde pratik yapan herhangi bir amatörün bir performansa katılmasını sağlıyormuş”. Aynı müzik notaları, Schmidt ve Frantz’ın Frantz’ın öğrencilik yıllarında düet çaldıklarını da göstermekteymiş. Eski Yunanistan’ın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Daimi Temsilciliği Heyet Başkanı Vassili Notis’in diplomasi anlamında bir siyasi liderden ilham alması kayda değer bir anı olmuş kendisi açısından. Öyle ya Vassili’nin muzik yolculuğu mademki ilkokulda , daha küçük yaşta bir akordeon ile başladı bir ömre yayılmalıydı.

  Ekonomi diplomasisinden tango DJ’liğine yolculuk

   “Kali Sarakosti”  İyi Kırk Günler!  Apokries karnavalı – Dansçılar papazlara yalvarıyorlardı bir gün daha dans edelim …”Tamam bir gün daha dans edeceksiniz ama et yemek yok “

  Atina’da Tango Organizatöre “O zaman Karnavalda …. Dans Partisinde Tandalar arasında Kortina Müzikleri Tango muzikleri  olsun” teklifini götüren Notis Milonga ile Dans Partisini nasıl birleştirdinin öyküsüne gelince ..

  Notis ,CI TANGO TALKS yayınında ,Almanya’nın Katolik kesimlerinde kutlanan eski bir gelenek olan Faşing Karnavalına , Fransa katoliklerinin  Mardi Gras Karnavalına da göndermeler yaparak ,  Kathara Deftera  Ortodoks Hristiyan yortusu “Temiz Pazartesi” ile  başlayıp  Paskalya ile son bulan,  şarap ve festival tanrısı olan Bakus/ Dionysos’a olan bağlılığı temsil eden Apokries karnavalı zamanı dansa ve dansçılara  atıflarda bulundu

  Etimolojik olarak Karnaval ismine bakarsak  “Apo” Yunanca’da “den” manasına geliyor Kreas, et etten arınmak, uzaklaşmak anlamını taşıyor. Konuşma esnasında bahsedilen 40 gün oruç(perhiz) bunu ifade etmektedir. Kısaca Paskalya bayramı öncesinde 40 gün süresince  et ve hayvansal ürünlerin yenilmemesi ile tutulan Sarakosti ismiyle anılan  oruçtur.

  Paskalya öncesi 40 gün tutulan oruç süresinde et ve hayvansal ürünlerden uzak durulur.

  Pandemi Zamanı Buenas Aires Dönüş ,Havalimanı Terminalinde Tom Hanks değil Vassili Notis var

  Arjantin, Buenas Aires ‘te önceki iki ziyaretinde  bir buçuk ay kalan ve çeşitli milongalarda Tango DJ lik yapan Vassilis 2020 senesinde son ziyaretinde o kadar uzun kalamadığı gibi Türk Hava Yoları  bileti ile Arjantin’den Türkiye üzerinden Atina’ya dönerken pandeminin getirdiği mücbir durum şartları nedeniyle İstanbul Hava limanı Terminalinde dört gün boyunca kalmanın öyküsünü ise bir başka CI TANGO TALKS programıında aktaracak.

  Yönetmen  koltuğunda Steven Spielberg’in oturduğu ve başrolünde Tom Hanks’ın oynadığı  politik komedi-drama türünde 2004 yapımı bir film vardı. “Terminal”. Vassili Notis’de  bir süre Terminal’de dört gün boyunca hayatta ve sağlıkta kalma deneyimi yaşamış  Hatırlayacak olursak Krakozhia isimli bir ülkenin vatandaşı olan Viktor Navorski, JFK hava limanına giriş yaptığı an pasaportunun geçersiz olması sebebiyle  Amerika’ya girme hakkını kaybetmesinin ardından, ülkesine geri dönmek zorunda kalıp bu esnada havaalanında TV’de yayınlanan haber bülteninde memleketinde  sivil savaş çıktığını ve ABD’nin artık ülkesini resmi olarak tanımadığını ve bu yüzden de  ABD karasularına giremeyen adam, aynı sebepten dolayı kendi ülkesine de dönememektedir. Kısaca no way out durumudur. Pasaport ve kimliği geçersiz olan adamın  tek şey dilini bile bilmediği bu ülkenin havaalanında yaşamayı öğrenmek olmuştur .

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler