TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
17.6 C
Ankara
19 C
İstanbul
22 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerEgzoz muayenesi olmayan araçlara tespit sistemi

Egzoz muayenesi olmayan araçlara tespit sistemi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 81 ilde başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile egzoz muayenesi olmayan araçlar, trafikte otomatik olarak birkaç saniyede tespit ediliyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2018 yılından itibaren egzoz emisyon ölçüm sayıları incelendiğinde, 1 milyondan fazla araca egzoz emisyon ölçümü yapılmadığı tespit edildi. Bu kapsamda denetimlerinin etkinliğini artırarak, ölçüm yaptırılmayan araç sayısını azaltmak amacıyla 2019 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) Projesi’ne ilişkin protokol imzalandı.

Egzoz muayenesi olmayan araclara tespit sistemi 1 - yerel haberler - haberton
Egzoz muayenesi olmayan araçlara tespit sistemi

Proje kapsamında ASELSAN A.Ş. tarafından yerli, milli yazılım ve teknoloji kullanılarak hareketli ve sabit konumda, her türlü hava koşullarında hizmet verebilecek Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazları geliştirildi ardından cihazlar il müdürlüğü denetim araçlarına monte edildi ve böylece yol kenarında ve seyir halindeyken plakaları okunan araçların ölçüm yaptırıp yaptırmadığı birkaç saniye içinde sorgulanmaya başladı. Uygulamayla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelinin sistem üzerinden otomatik tutanak oluşturarak idari yaptırım uygulayabileceği, 2022 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezasının ise 2 bin 815 TL olarak belirlendiği hatırlatıldı.

Öte yandan konuyla ilgili Twitter’daki hesabından açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Egzoz emisyon ölçümü temiz hava için hayati önemde. EGEDES projemizle 81 ilimizde egzoz nedeniyle çevreyi kirleten araçları, sadece birkaç saniyede tespit edebiliyoruz. Denetimlerimizden birine sürpriz bir isim de eşlik etti” diyerek, sanatçı Hülya Koçyiğit’in EGEDES denetimine katıldığı videoyu paylaştı.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler