TRY - Türk Lirası
EUR
11,3383
USD
9,7300
GBP
13,4060
CNY
1,5244
RUB
0,1390
9.8 C
Ankara
13.5 C
İstanbul
17 C
İzmir
25 Ekim 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarEdebiyat ve coğrafya

  Edebiyat ve coğrafya

  Avatar of turgut gözütok
  Turgut Gözütokhttps://haberton.com/
  Turgut Gözütok, lise ve ortaöğrenimini Erzurum Şenkaya da bitirdi, 36 yaşında. Bursa'da ikamet ediyor, şiir ve edebiyat üzerine yazı yazıyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Merhaba değerli Haberton okuyucuları, bugün sizler için edebiyat ve coğrafya temalı bir yazı paylaşmak istedim.

  Yüzyıllar boyunca edebiyat ve coğrafya iç içe geçmiş konuların ve toplumların ortak ürünüdür. Anadolu’nun bağrı yanık topraklarından, dile getirilerek yüreklere işlenmiş yazıtlar bizim adeta özgeçmişimizdir. Gerek söz ile gerekse yazı ile harmanlanır günümüze kadar ulaşan bu değerli eserlere sahip çıkmak bizim için en önemli kuraldır.

  Bir yerin coğrafi yapısı da yazınlara etki etmektedir, ananevi olarak görülen toplumun değişmez kuralları edebi yazılara öncülük etmiştir.

  Edebiyat ve coğrafya
  Edebiyat ve coğrafya

  Mesela bir roman yada hikaye düşünün Çukurova’nın sarı sıcak topraklarında geçen, yada bir sevda hikayesi Karadeniz’in mavi ve yeşil tonlarını içinde barındıran, doğunun kar çilesini anlatan bir kitap, Ege’nin unutulmaz deniz manzarası eşliğinde tadına doyum olmayan uzun bir roman, veya Akdeniz akşamları ile bize yeniden umut ve sevgiyi aşılayan bir aşk masalında, kısacası her yörenin ve her coğrafyanın kendine has dili vardır ve bizler bu gelenekten yararlanıp oluştururuz edebi yazılarımızı, toplum olarak pek fazla okumasak da asırlardır bu topraklarda süre gelen bir edebiyat var ve öyle bir edebiyat ki köklü ve değişmez, Yunus Emre’den, Pir Sultan Abdal‘a, Emrah’ın sazından Aşık Veysel’in uzun ince yoluna, Yaşar Kemal‘den, Orhan Pamuk’a niceleri bizim edebiyat altyapımızın temeli, ve hepsi de bulunduğu coğrafyada yer vermiş eserlerine.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler