TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerÖzel HaberEda Karaöz ile 'Aile dizimi'

Eda Karaöz ile ‘Aile dizimi’

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Zeytin Ağacı dizi ise gündeme gelen aile dizimi son zamanların merak konusu oldu. Bizler de aile dizimi uygulayıcılarının önde gelen isimlerinden Eda Karaöz’e sorularımızı yönelttik.

Aile dizimi nedir?

Aile Dizimi, basit ifadeyle kişinin yaşamını çocukluğunda ve kendi yaşamın gerisinde, atalarının yaşantıları ve yapıp ettikleriyle yaratılmış gizli bir yaşam senaryosuna göre sürdürdüğü kabulüne dayanan bir uygulamadır. Sistem, “Bu senaryo görüldüğünde ve kişi bu senaryonun bilincin vardığında değiştirilebilir” inancından yürür.

Aile dizimi kişiye nasıl uygulanıyor?

Genellikle grupla yapılan bir çalışma olmakla birlikte, bireysel olarak da yapılabilir. Öncelikle grup çalışmasının işleyişinden söz etmek isterim. Çalışmak isteyen kişi -ki biz o kişiye danışan deriz- kolaylaştırıcının yanına oturur. Kolaylaştırıcı, danışana sorduğu  sorularla onu yaşamda zorlayan konuyu yani çalışılacak meseleyi belirler.

Danışanın ne istediği netleşince, danışan bu meseleyle ilgili kişileri ya da kavramları temsil etmek üzere gruptan birilerini seçmeye davet edilir. Danışanın temsilcileri yerleştirdiği yer, kişilerin yönleri, birbirlerine uzaklık ya da yakınlıkları kişinin sistemi hakkında çokça bilgi verir.

Eda Karaöz ile 'Aile dizimi'
Eda Karaöz ile ‘Aile dizimi’

Temsilciler, temsil ettikleri kişileri tanımadıkları halde, haklarında bir şey bilmeseler de yüksek oranda onlar gibi konuştukları, onlar gibi hissedip, onlar gibi tepki verdikleri görülür. Bazen temsilciler bedensel duyumlar hissederler, bir güç tarafından yönlendiriliyormuşçasına trans halinde yavaşça hareket etmeye başlarlar.

Bu hareketlerin kolaylaştırıcı tarafından doğru okunması ve kolaylaştırıcının tarzı ve derinliğine göre gerekli yönlendirmeleri ile sistemde çözüme doğru giden hareketler başlar. Dizimin sonunda uygulayıcı, temsilcileri rollerinden çıkararak yelerine yönlendirir. 

Kimler bu uygulamadan yararlanabilir?

Aşağıdaki cümlelerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız aile diziminden yararlanabilirsiniz:

  • Yaşamda üstesinden gelemediğim durumlar yaşıyorum.
  • Giderek anne/babama benziyorum.
  • Sürekli iş değiştiriyorum.
  • Hiçbir yere ya da kimseye ait hissedemiyorum.
  • İkili ilişkilerde hep aynı sorunları yaşıyorum.

Bir kişi neden aile dizimi açtırmalı?

Aile dizimi bireyi tek başına bir varlık olarak değil, bir sistemin parçası olarak ele alır. Yani bize olanlar bir nevi atalarımızdan oluyor. Aile dizimi çalışmasında atalarımızın yaşadığı deneyimlerin bize neler yaptığını, bizim bugünkü yaşamımıza nasıl etkilediğini görürüz.

Çok zor bir deneyimden geçen dedenizin acı dolu gözleriyle karşı karşıya kalırsınız bir dizimde ve değişiminiz o an başlar. Çünkü yaşamınıza döndüğünüzde o sahneyi yaşamamış gibi yapamazsınız. Bu çok zengin bir deneyimdir. Böyle bir deneyimi ancak bir sistem dizimi size sunabilir.

Ama en önemlisi şudur ki kalbiniz kime gideceğini bilir, onu takip edin…
Ama en önemlisi şudur ki kalbiniz kime gideceğini bilir, onu takip edin…

Aile dizimini diğer farkındalık ve şifa çalışmalarından ayıran en önemli özellikler nelerdir?

Aile dizimi çok hızlı yanıt veren bir uygulamadır. Danışana kontrolü bıraktığı/bırakmak zorunda kaldığı bir yerden temsilciler aracılığı ile kendi yaşam senaryosunu izleme fırsatı sunması ise bu hızı açıklayabilen en önemli faktördür. Kişinin yaşamını yöneten inançları oluşturan yaşantıları izleme olanağı sunması ise bence eşi benzeri olmayan bir ayrıcalık. Şunu eklemezsem eksik kalır bu yanıt: Aile dizimi uygulaması, bugüne kadar ortaya çıkmış en derin ve en güçlü terapilerden biridir.

Bastırılan ve hatırlanmayan travmaların dizim sırasında çıkma olasılığı var mı?

Elbette var. Danışan alandayken hiç hatırlamadığı bir anısını hatırlayabilir ya da temsilcilerin bilen alandaki tepkileri o aile sisteminde bilinmeyen bir olayı gözler önüne serebilir.

Aile dizimi yöntemi fiziksel hastalıklara nasıl bakıyor?

Hastalıklar bedenimizin bizimle konuşma biçimidir. Genellikle hastalıklar bastırılan bir duyguyu, ilgilenilmemiş zor bir deneyimi, tutulmamış bir yası, tamamlanmamış derin bir üzüntüyü işaret eder. Alan açılmamış bu duyguların kişiyi hasta etme olasılığı oldukça yüksektir. Bu bağlamda hastalığın bize ne anlattığını anlamak için aile dizimine başvurulabilir fakat bu yöntem bir hastalığın tedavisinde yalnızca farkındalıklı bir destek sağlayabilir. Tek başına, bir hastalık için çözüm sağladığını söylemek anlamsız olur.

Sistem, “Bu senaryo görüldüğünde ve kişi bu senaryonun bilincin vardığında değiştirilebilir” inancından yürür.
Sistem, “Bu senaryo görüldüğünde ve kişi bu senaryonun bilincin vardığında değiştirilebilir” inancından yürür.

Aile diziminden sonra istenilen sonuç hemen alınır mı?

Kimi zaman değişimi hemen hissedersiniz, kimi zaman da çalışmanın içinizde derinleşmesi ve demlenmesi gerekir. İstenilen sonucun ne olduğundan daha çok odağımızı sistemin bize gösterdiği şeye çekmekte fayda var. Sistem bazen bizim bir konuda ya da bir yakınımızda derinleşmemizi ister. Bize de o yolu yürümek düşer.

Siz bu alana nasıl yöneldiniz?

Ben 2009 yılında “Transaksiyonel Analiz” yolculuğuna başladım. Bu yolculuk uzun grup terapileri içeren bir süreçti. Orada hocamın haftalarca süren gözlem ve takibinin ardından beni taşıdığı noktayı ilk aile dizimi çalışmamın 10. dakikasında kolaylaştırıcıdan duydum. Bu tanı hızı benim için gerçekten çok şaşırtıcı ve mucizevi oldu.

Yalnızca denemek için girdiğim bir oturumu inancımı destekleyen birçok oturum takip etti. Böylelikle ben farkındalığımı en çok derinleştiren ve ruhumu şifalandıran bu durakta yaşamıma devam ediyorum.

Aile dizimi almak isteyen kişilere tavsiyeniz nedir? Kimden alacaklarına nasıl karar vermeliler?

Son zamanlarda oldukça artan uygulayıcıların arasından bir seçim yaparken dikkatli olmak kişinin kendi sorumluluğudur. Eğitimlerini nereden/kimden aldıklarını, ne kadar süredir alanda olduklarını araştırabilirler. Ama en önemlisi şudur ki kalbiniz kime gideceğini bilir, onu takip edin…

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler