TRY - Türk Lirası
EUR
18,3236
USD
18,0926
GBP
21,7143
CNY
2,6651
31.6 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
36 C
İzmir
18 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıE-Berk'ten yeni tünel açma makinesi

  E-Berk’ten yeni tünel açma makinesi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kendi ürettiği tünel açma makineleriyle Türkiye’yi dünyada tünel açma makinesi üreten 8’inci ülke konumuna getiren E-Berk, Kocaeli Karamürsel Su İletim Tüneli İnşaatı Projesi’nde kullanılmak üzere ürettiği yeni tünel açma makinesini banttan indirdi.

  E-Berk’in Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) fabrikasında düzenlenen banttan indirme törenine, E-Berk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve sektörün lider firma temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

  3250 milimetre çapında E3303 marka tek kalkanlı tünel açma makinesi, Kocaeli’ne önemli bir katkı sağlayacak. Kocaeli Karamürsel Su İletim Tüneli İnşaatı Projesi’nde iki yıl sürmesi planlanan tünel kazı çalışmaları kapsamında E-Berk’in ürettiği 3.25 metre çaplı yeni tünel açma makine ile 2 bin 754 metre uzunluğunda kazı yapılacak.

  ‘DÜNYA ÖNCÜSÜ OLMAK İSTİYORUZ’

  E-Berk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, yeni tünel açma makinesini yaklaşık 5,5 ayda tamamladıklarını belirterek, şunları söyledi:

  “Hizmetimizi Devlet Su İşleri’nin Kocaeli Karamürsel’deki temiz su içme tünelinde kullanacağız. Bu seride E-Berk’in 3’üncü yeni tünel açma makinesi olarak kayda geçecek. 3.25 metre çapında yaklaşık 150 ton ağırlığında ve 65 metre uzunluğunda; 1 megabayt saatlik kurulu güce sahip bir makine. İnşallah görevini başarıyla tamamlayacak. Tünel açma makinemiz 2 bin 700 metre civarında bir kazı yapacak. Makinenin sahaya girebilmesi için şu anda çalışmalar sürüyor, gerekli hazırlıklar yapılıyor. Tahminimize göre ağustos ayında makinemizi montaja götüreceğiz ve eylül ayında kazıya gireceğiz.

  E berkten yeni tunel acma makinesi 1 - i̇ş dünyası - haberton
  E-berk’ten yeni tünel açma makinesi

  Önümüzdeki yıl haziran ayında tamamlamayı ümit ediyoruz. Makinemizde yüzde 54 oranında yerlilik oranımız var. Hedefimiz yüzde 60. Kalan yüzde 40 oranı neden yok diye soranlara şunu söyleyebiliriz; dünya öncüsü olmak istiyoruz. Dünyanın bildiği çok önemli bu makinelerde kullanılan temel ürünleri rekabet edebilmek ve dünyaya da satışını gerçekleştirebilmek için kullanıyoruz ama yüzde 54 hedefimizi yüzde 60’a çıkarmak en büyük hedefimiz.”

  ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yaptığı konuşmada, E-Berk’in Türkiye’de çığır açacak bir işe imza attığını söyleyerek, “Ülkemizi bu içinde bulunduğu sektörde üst sınıflara taşıdı. Dünyada bu sektörde 8’inci ülke konumundayız. E-Berk’i tebrik ediyorum” dedi.

  DSİ Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın da “Burada Kocaeli Karamürsel ilçesinin Yuvacık barajından sağlamış olduğu suyu İhsaniye barajından vermek üzere gerçekleştireceğimiz içme suyu projemizin 2 bin 754 metrelik tünel için kullanacağımız yüzde 54’ü yerli üretim olan tünel açma makinemizin banttan inme töreni için bir aradayız. İnşallah yerli üretim olan bu tünel açma makinesi ile sağlıkla, başarıyla ve kazasız, belasız sonlandırırız. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, yüklenici firmamıza ve E-Berk’e teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler