TRY - Türk Lirası
EUR
19,597
USD
18,640
GBP
22,679
CNY
2,671
7 Aralık 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriDüzenli maden suyu tüketimi ihmal edilmemeli

Düzenli maden suyu tüketimi ihmal edilmemeli

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Dr. Şule Aktaç, düzenli maden suyu tüketiminin, magnezyum ihtiyacını gidererek kemik sağlığını korumada önemli bir araç olabileceğine dikkat çekti.  

Vücut dengesini korumak için ihtiyaç duyulan kalsiyum, magnezyum gibi besin ögelerinin eksikliğinin kemik hastalıkları başta olmak üzere, önemli sağlık sorunlarına davetiye çıkarabildiğini söyleyen Dr. Şule Aktaç, düzenli maden suyu tüketiminin, magnezyum ihtiyacını gidererek kemik sağlığını korumada önemli bir araç olabileceğine dikkat çekti.  

Magnezyum, insan sağlığı için önemli minerallerden biri olarak öne çıkıyor. “Kemik gelişiminde ve sağlığında kalsiyum ve D vitamininin etkileri iyi biliniyor olsa da magnezyumun (Mg) önemi çoğu zaman göz ardı ediliyor” diyen Aktaç, “Vücuttaki magnezyum depolarının yarısı doku ve organlardaki hücrelerde, diğer yarısı da kemik hücrelerinde kalsiyum ve fosfatla birlikte yer alıyor. Magnezyumun yalnızca yüzde 1 kadarı kanda serbest halde bulunuyor” ifadelerini kullandı.  

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ KEMİK ERİMESİNE NEDEN OLUYOR 

Magnezyum eksikliğinin önemli sağlık sorunlarına yol açtığını söyleyen Dr. Şule Aktaç, “Magnezyum yetersizliğinden kaynaklı oluşan hastalıklar bir anda kendini belli eden değil, zamanla ortaya çıkan hastalıklardır.

Hücrelerin yetersiz düzeyde magnezyum emilimi sonucunda, kemiğin önemli bileşenlerinin eksikliğine, iltihap yapıcı bileşenlerin artışına, vücudun kalsiyum dengesini sağlayan paratiroid hormonunun ve D vitamini düzeylerinin azalmasına neden oluyor. Magnezyum eksikliğinin sebebi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.

Ispanak, pazı, bamya, fındık, fıstık gibi oksalat içeren besinleri fazla tüketmenin sonucunda magnezyum eksikliği ortaya çıkabiliyor. Ayrıca aşırı alkol tüketen insanlarda da magnezyum eksikliğine sıkça rastlanabiliyor. Bütün bu sebepler kemik erimesi gibi hastalıklara sebep olur. Bu hastalıkları önlemek için magnezyum dengesinin korunması gerekiyor.

Magnezyum, kalsiyumla birlikte çalışır ve etkin olabilmeleri için her iki mineralin uygun oranda alınması gerekir. Beslenme düzeninde kalsiyum-magnezyum oranının 2:1 olmasını öneriyoruz. Örneğin 100 mg kalsiyum alınıyorsa 50 mg da magnezyum alınmalı. Bu şekilde vücudun besin dengesi korunmuş olur” dedi. 

Düzenli maden suyu tüketimi ihmal edilmemeli
Düzenli maden suyu tüketimi ihmal edilmemeli

BESİN KAYNAKLARININ İYİ BİLİNMESİ GEREKİYOR 

Maden suyu tüketimi ile magnezyum eksikliğinin giderilebileceğine değinen Aktaç, “Kemik erimesi gibi kemik hastalıklarının önüne geçebilmek veya erteleyebilmek için önemli bir mineral olan magnezyumun yeterli alımı için besin kaynaklarının iyi bilinmesi gerekiyor.

Vücuttan atılımları artıran ve emilimi azaltan durumları tespit edebilmek için tüketilen besin ögelerine dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre magnezyumun önerilen günlük alım miktarı yetişkin erkekler için 350 mg, yetişkin kadınlar içinse 300 mg’dır. Ülkemizde ise bu oranlar önerilen miktarın altında kalmış durumda. Günlük magnezyum tüketimi yetişkin erkeklerde 324 mg, yetişkin kadınlarda ise 260 mg düzeyinde.

Maden suyu ise bu eksikliği gidermek için en sağlıklı ve kolay yollardan birisi. Vücudun besin dengesini sağlayan maden suyu, doğal yollarla magnezyum takviyesi yapma imkanı veriyor. Kızılay Erzincan Maden Suyu ise Türkiye’nin en zengin magnezyum oranına sahip maden suyu konumunda. 200 mililitrelik şişesinde 63,5mg oranıyla magnezyum olarak oldukça zengin durumda” Diye konuştu. 

ULUSLARARASI MADEN SUYU KONGRESİ 2. KEZ TOPLANACAK 

Maden sularının üretiminden tüketiciye erişimine kadar geçen her süreçteki yansımalarının disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınacağı “II. Uluslararası Maden Suyu Kongresi” 17-18 Kasım 2022 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek.

Kongreye maden suyu hakkında çalışma yürüten tıp, beslenme, işletme ve gıda mühendisliği başta olmak üzere ilgili tüm alanlardan ulusal ve uluslararası paydaşlar, araştırmacılar ve akademisyenler katılacak. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler