TRY - Türk Lirası
EUR
19,285
USD
18,635
GBP
22,300
CNY
2,608
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaYazarlar'Düşünen adam heykeli' neden akıl hastanesinde?

‘Düşünen adam heykeli’ neden akıl hastanesinde?

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

‘Düşünen adam heykelinin akıl ve ruh hastanesin de ne işi var’ sorusu hepimizin aklına geliyor. Çok düşünenlerin sonu böyle mi oluyor yoksa bu heykel çok ünlü olduğu için mi tercih edildi.

Çoğumuz çok düşünürüz her iş ve hayatımızdaki her olayın anlamı büyüktür. Bazen düşünceli olmamız başımıza iş açar olmuştur. Çoğu zaman harcanırız değer görmeyiz ince ve düşünceli olmak hiçbir işe yaramaz.

Rahat ve düşüncesiz bazen patavatsız diyebileceğimiz karakterler hayatta daha iyi yerlere gelmişlerdir. Düşünmek öyleyse değerli değil midir? Bu sorunun cevabı kişiye ve olaya göre değişir.

‘Düşünen adam heykeli’ neden akıl hastanesinde?

Bir adam düşünüyor dünyaca ünlü bir heykel bir sürü kopyası var. Fransız heykeltraş Augste Rodin aslında bir çalışmasında oluşturduğu bir figürdü. Cehennemin kapısı adlı eser için 1904 yılında bronz olarak heykeli yaptı bu heykel Paristeki Rodin müzesin de sergilenmeye devam etmektedir.

‘Düşünen adam heykelinin akıl ve ruh hastanesin de ne işi var’ sorusu hepimizin aklına geliyor. Çok düşünenlerin sonu böyle mi oluyor yoksa bu heykel çok ünlü olduğu için mi tercih edildi.

Dönemin başhekimi Dr. Fahri Celal Göktulga hastanenin bahçesinde bu heykeli yaptırmayı düşünür. Fakat gerekli bütçeyi temin edemez. O dönem tedavi için yatan bir hasta vardır. Kemal Künmat kendisi bir heykeltraştır heykelin yapımı için rica eder.

Çok düşünenlerin sonu böyle mi oluyor yoksa bu heykel çok ünlü olduğu için mi tercih edildi.

Heykelin bahçede inşası başlar. Sanatçı hastahaneden ücret talep eder. Karşılanmayınca heykel yarım kalır. O dönem başka yetenekli bir hasta vardır. Mehmet Pişdar 41 gün çalışarak heykeli tamamlar. Heykel Bakırköy Ruh Sağlığı hastanesi ile özdeşleşmiştir.

Heykel kimine göre dışardaki hayatın daha zor olduğunu düşünüyor fikrini yaşatmaktadır. Heykelin amacı ne anlama gelirse gelsin. Bazen ruhları hasta olan insanlar kendilerini bişeyler için feda ettikleri için bu hale gelmişlerdir.

Düşünmek yerine göre temkinli olmaktır ince ve empati yapabilen insanlar düşüncelidir. Düşünmek hayat eğitim aile ve karakteriyle oluşan bir özelliktir. Kimsenin hayatında düşüncesizliğinizle yer almayın güzel bir dünya için biraz düşünmenin kimseye zararı olamaz.

Heykel yıllardır orada ve var olmaya devam edecektir. Ruhları hasta olup kendilerini kapatan insanlar belli şeylerin bedeli için burada iyileşmeye çalışıyorlar. Mutllu insanlar ve mutlu yarınlar için ölçülü düşünmenin hayatımızda var olması dileğiyle sevgiyle kalın.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler