TRY - Türk Lirası
EUR
19,329
USD
18,637
GBP
22,411
CNY
2,598
29 Kasım 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerPolitikaDürüstsen gel, anayasa değişikliğini yapalım

Dürüstsen gel, anayasa değişikliğini yapalım

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği teklifini getireceklerini belirterek, “Eğer samimiysen eğer dürüstsen gel, anayasa değişikliğini yapalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, soğuk savaşın bitmesiyle barış, istikrar ve özgürlükler adına yeşeren umutların son yıllarda yerini korkuya, endişeye hatta kimi ülkelerde faşizme bırakmaya başladığını belirterek, “İçinde bulunduğumuz 100 yıl daha önce yapılan tahminlerin aksine refah, huzur, adalet asrı olmaktan ziyade bir nevi çatışmalar çağına dönüşüyor.

Bu yeni dönemde bilhassa eşitlik, adalet ve hakkaniyet duygusu ağır yara almaktadır. Zengin daha zenginleşirken tüm dünyada yoksulluk yaygınlaşmakta, farklı toplum kesimleri arasında uçurum giderek büyümektedir. Dünya nüfusunun yüzde 1’ine tekabül etmeyen bir kesim parasına para, refahına refah katarken, Afrika’dan Asya’ya milyarca insan temel gıda maddelerine dahi ulaşmakta zorluk çekmektedir. Ekonomik krizle birlikte bu vahim tablonun fakir ülkeler ve toplumlar aleyhine daha da kötüleştiğine şahit oluyoruz” dedi.

‘BİZİM BÖYLE BİR SORUNUMUZ YOK’

Dürüstsen gel, anayasa değişikliğini yapalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 50-60 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyon rakamlarının, batılı ülkelerde yaşayanlar dahil herkesi zorladığını dile getirerek, “Yaklaşan kış mevsimiyle beraber bu ülkelerde enerji ve gıda güvenliği konusundaki endişeler giderek tırmanıyor. Nitekim son Prag Zirvesi’nde tüm liderlerden bunu dinledim. Hepsi ‘Bu kışı nasıl atlatacağız’, ‘Bu kışı nasıl geçireceğiz’ hep bunu anlatıyorlardı. ‘Bizim böyle bir sorunumuz yok’ dedim.

Liderler sadece anı düşünüyorlar ama bir diğer tarafta Rusya-Ukrayna arasındaki gelişmeleri maalesef aklıselim ile değerlendirmiyorlardı. Gerek siyasi istikrarsızlıklar gerekse ekonomik sorunlar en büyük darbeyi küresel sistemin çeperlerinde yer alan yoksul ülkeleri vuruyordu.

Ekonomisi zayıf, üretim kapasitesi sınırlı, sosyal barışını tam manasıyla sağlayamamış, siyasi bakımdan müdahalelere açık kırılgan devletler bu sancılı dönemi yönetmekte daha fazla zorlanıyor. Her ne kadar Rusya-Ukrayna savaşıyla gündemin gerisine düşmüş olsa da önümüzdeki dönemde dünyada köklü siyasi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır” diye konuştu. 

‘İNSANLIĞIN ÇARESİZ OLMADIĞINI VURGULUYORUZ’

Erdoğan, az gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime hizmet ettiği, altta kalanın canının çıktığı mevcut yapının devam etmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, “Atalarımız bu gerçeği ‘Zulüm ile abat olunmaz’ diyerek ifade etmişlerdir. Biz de bir süredir ‘Dünya 5’ten büyüktür’ tespitimizle aynı hakikati tüm platformlarda dile getiriyoruz. ‘Daha adil bir dünya mümkün’ diyerek, tüm sıkıntılara rağmen insanlığın çaresiz olmadığını vurguluyoruz.

Son dönemde yaşananlarla birlikte Türkiye’nin verdiği mücadelenin, hiçbir hesap gütmeden yaptığı samimi çağrıların, küresel barışı tesise yönelik çabalarının daha fazla takdir topladığını görüyoruz. Şu anda 7 milyon tonu aşkın tahıl bizim üzerimizden dünyaya servis ediliyor. Diğer ülkelerde herhangi bir ses yok ama Türkiye bu konuda bütün bu imkanları seferber ederek insanlığa bir soluk, nefes aldırmanın gayreti içerisinde” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği teklifini getireceklerini belirterek, “Eğer samimiysen eğer dürüstsen gel, anayasa değişikliğini yapalım” dedi.

‘ASIL ÖZGÜRLÜK BUDUR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başörtüsü konusuna da değinerek, “Kılık kıyafet baskılarından ideolojik kavgalara kadar pek çok sorun vardı ülkemizde. Benim polisimi, kızlarımızın ağzını kapatmak ve okula sokmamak gibi uygulamalara tabi tuttular. Benim kızlarım imam hatipte okudu ama ben kızımı ne yazık ki imam hatipten almak durumunda kaldım.

Bir arkadaşımın müdür olduğu imam hatibe farklı bir şehre göndermek durumunda kaldım. Hocalarımızın arasında başörtülüler var, öğrencilerimiz arasında da var. Asıl özgürlük budur beyler. Diyorlar ki ‘Hak ve özgürlük’. Tekme tokat dışarı attınız. Kendi genel başkan yardımcın ikna odalarında yavrularımızın başörtülerini çıkararak aldılar.

Bunları gördük. Harçları kim kaldırdı? Biz kaldırdık. ‘Mevcut yüksek öğretim yurtları ihtiyaçlara cevap veremiyor’ diye bağırıp durdular. 850 bin öğrenci kapasiteli yurtlarımız var. İhtiyaçlara cevap verebilir haldeyiz, talep yok” diye konuştu.

‘EĞER SAMİMİYSEN GEL, DEĞİŞİKLİĞİ YAPALIM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nı hatırlatarak, “Anayasa değişikliği teklifimizde bu temel hak özgürlüğünü anayasal güvence altına alma teklifimizi getireceğiz. Hadi bakalım çünkü yasal düzenlemeye ihtiyaç yok ki. Yasal düzenlemeye şu an ihtiyaç yokken çıktı, ‘Yasal düzenleme yapalım’ dedi.

Yasal düzenlemeye ihtiyaç yok. Senin yanında hiç hukukçu yok mu? Bu işler aşıldı artık. Şimdi burada yapılması gereken bir şey var. Eğer samimiysen eğer dürüstsen gel, anayasa değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım. Bugünkü toplantımızda adalet bakanımız yaptıkları çalışmayı bizlere sunacaklar.

Bir taraftan üniversite harçlarını kaldırdık. Sürekli provokasyon meselesi yapılan bu meseleyi kökünden çözdük. Göreve geldiğimizde burs kredi 45 liracıktı. Ne utanılacak rakamlar. Bunlarla devraldık ama şimdi bursu 850 liraya çıkardık. Nerelerden nereye. Doktorayı asgari ücrete çıkardık. Buralara, bunları yükselttik” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler