TRY - Türk Lirası
EUR
20,475
USD
19,070
GBP
23,274
CNY
2,772
24 Mart 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerYaşamDünyanın her yerinde hasar tespiti çekiçle yapılıyor

Dünyanın her yerinde hasar tespiti çekiçle yapılıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Samsun İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Hüseyin Talak, “Dünyanın her yerinde hasar tespiti çekiçle yapılıyor. Yüzeydeki çatlağın miktarını, bu çatlak betonarme sisteme yansımış mı, betonarme sistemde hasar var mı, bunu gözlemleyebilmek için çekiçle sıvayı kazımak gerekiyor” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından bölgede hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Çalışmalardaki görüntülerin sosyal medyada eleştirilmesine değinen Samsun İMO Başkanı Hüseyin Talak, hasar tespitlerinin yöntemi konusunda bilgi verdi. Dünyanın her yerinde hasar tespitinin çekiçle duvara vurularak yapıldığını söyleyen Talak, “Bu tarz görüntüler sosyal medyada tepkilere neden oluyor. İnsanlar bilmediği için yorum yapıyor.

Dunyanin her yerinde hasar tespiti cekicle yapiliyor - yaşam - haberton
Dünyanın her yerinde hasar tespiti çekiçle yapılıyor

Hasar tespitinde taşıyıcı sistemi görebilmek için çekiçle yüzeydeki sıvalar kazınır. Yüzeydeki çatlağın miktarını, bu çatlak betonarme sisteme yansımış mı, betonarme sistemde bir hasar var mı bunu gözlemleyebilmek için çekiçle sıvayı kazımak gerekiyor. Kazındıktan sonra binanın taşıyıcı sistemindeki hasarına göre değerlendiriliyor. Bu tespit çalışmalarını hiç kimse basite indirgemesin. Çünkü dünyanın her yerinde deprem veya hasar gören yapılarda yapılan tespitler bu şekilde oluyor” diye konuştu.

HASAR DEĞERLENDİRMESİ

Çekiç kullanımının, hasar tespit çalışmalarının en önemli unsurlarından olduğunu söyleyen Talak, “Hasar durumuna göre yapı, hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olarak değerlendiriliyor. Ağır hasarlı olan yapılar yıkılıyor. Orta hasarlı olan yapılar da binanın risk değerlendirmesi yapıldıktan sonra uygun bir çözümle tekrar güçlendirmesi yapılması gerekiyor. Az hasarlı olan binalar da daha çok kozmetik çözümler olan sıva tamiratları yapılarak uygun hale getiriliyor ve depremzedelerin binalarını kullanmaları sağlanıyor” ifadelerini kullandı. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler