TRY - Türk Lirası
EUR
18,2355
USD
17,9126
GBP
21,6250
CNY
2,6489
23.5 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
7 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarDünyanın en ezeli rekabetleri

  Dünyanın en ezeli rekabetleri

  Seçkin Mercan
  Seçkin Mercanhttps://haberton.com/
  Seçkin Mercan, 24.01.1978 Eskişehir doğumlu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Eskişehir'de tamamladı. 2001 yılında ise Dokuz Eylül Üniversitesi İ.İ.B.F İktisat Bölümünü bitirdi. 2003 yılında çalışanı olmaktan gurur, emeklisi olmaktan onur duyduğu İş Bankası'ndan 17 yıl ağırlıklı olarak Ticari Bankacılık Bölümünde çalıştı. Rahatsızlığı nedeniyle 30.4.2021 tarihinde emekli oldu. Tam bir Eskişehir aşığı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Endüstriyel futbola inat, tüm tribün çocukları ve tribünün ne olduğunu merak edenler için dünyanın en ezeli rekabetlerini hazırladım.

  Şüphesiz dünyanın en çok seyredilen, en çok para harcanılan, en çok bahis oynatılan spor dalı futbol. Yıldız futbolcuları, deha teknik direktörleri, muhteşem stadları ile ışıltılı bir dünya . Bu ışıltılı dünya maalesef endüstriyel futbol denilen para babalarının daha çok para kazanma isteğinin kölesi olmuş durumda. Endüstriyel futbolun unuttuğu ve unutturmaya çalıştığı ise TARAFTAR.

  Herkese müşteri gözüyle bakan sistem; tüm hafta gideceği takımının maçı için para toplayan Fethi’yi, 39 derece ateşler içinde yanmasına rağmen stadının yolunu tutan Nihat’ı , tribünde 90 dakika tezahürat yapıp bir sonraki günkü sunumunu kısık sesle yapan Ender’i istemiyor.

  Dünyanın en ezeli rekabetleri
  Dünyanın en ezeli rekabetleri

  Endüstriyel futbola inat, tüm tribün çocukları ve tribünün ne olduğunu merak edenler için dünyanın en ezeli rekabetlerini hazırladım. Umarım yazımdan hoşnut kalırsınız.

  BOCA JUNİORS – RİVER PLATE : Basit bir mahalle maçından, kavgaya, yaralanmaya ve ölüme kadar giden büyük Arjantin rekabeti. 1922 yılından beri iki takımın rekabetinden kaynaklı 320 ölüm vakası rekabetin gücünü anlatıyor sanırım. Zenginlerin takımı River Plate ile yoksul Boca Juniors arasındaki kin, bitmeye dursun artarak devam ediyor. Beni soracak olursanız dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu Maradona’nın takımı Boca takibi ki gönlümüzde…

  Endüstriyel futbola inat, tüm tribün çocukları ve tribünün ne olduğunu merak edenler için dünyanın en ezeli rekabetlerini hazırladım.
  Endüstriyel futbola inat, tüm tribün çocukları ve tribünün ne olduğunu merak edenler için dünyanın en ezeli rekabetlerini hazırladım.

  GLASGOW RANGERS – CELTİC : Katolik olan Celtic ile Protestan olan Rangers rekabeti Avrupa’nın en büyüğü olarak kabul ediliyor. Enine yeşil beyaz çizgili formalı Celtic ve mavi-kırmızı-beyaz renkleriyle Rangers maçlarındaki var olan tehlikenin büyüklüğü , olayın mezhepsel boyutu da eklendiğinde devasa bir duruma erişiyor. Bu iki takım taraftarı Avrupa kupalarındaki tüm maçlarda karşı takımın yanında tribünde yer alıyor.

  Adjkajks - yazarlar - haberton

  LİVERPOOL – EVERTON : Kırmızılarla mavilerin Merseyside derbisi halen Avrupa’nın en iyilerinden biri.15 Nisan 1989 ‘da gerçekleşen ve 97 taraftarın ezilerek can verdiği “Hillsborough Faciası” ‘dan sonra İngiltere’deki tüm derbilerde olduğu gibi bu derbide de savaş baltaları gömülmüş olmasına rağmen önemini ve saygınlığını korumaktadır.

  Futbolll - yazarlar - haberton
  Futbolllll - yazarlar - haberton

  LAZİO – ROMA : Ortak düşmanları Roma Polisi olan , faşist ve zengin Lazio’ya karşı kentin fakir, işçi ve göçmenlerin tuttuğu Roma’nın rekabetidir. Muhtemelen yeryüzünün en çok fişek patlayıcı ve türevlerinin kullanıldığı rekabettir. Lazio tribünlerinde gamalı haç asla eksik olmaz. Bir de eksik olmayan iki takım taraftarı arasındaki kavgalar..

  PARTİZAN – KIZILYILDIZ : İkinci Dünya Savaşı’nın son yıllarının ürünü olan iki takımın gerilimi yüksek mücadelesi ‘Ölümsüz Derbi’ olarak adlandırılıyor. Belgrad’ın kızgın çocukları her maç öncesinde sokakları savaş alanına döndürüyor. Kızılyıldız, ülkedeki nazi faşizmine karşı bir karşı duruş sergilerken, ordudaki askerler tarafından kurulan Partizan ise kentin önde gelenlerin desteklediği bir kulüp..

  Futbolll5655 - yazarlar - haberton

   

  OLYMPiAKOS -PANATHİNAİKOS : Bu rekabet Yunanistan’da “Tüm Savaşların Anası” olarak adlandırılıyor. Futbol maçları kadar basketbol maçları da kavga, gürültü içinde geçen Atina’nın iki kulübünün maçları her sporcunun hayalini kurduğu ortamda geçiyor. Çok güçlü ve vahşi rekabetin, düşmanlığın dozu hiç düşmemekte….

  Process? Url=https%3a%2f%2f90min images original. S3. Amazonaws. Com%2fproduction%2fpanathinaikos fc v olympiacos superleague greece - yazarlar - haberton

  ESKİŞEHİRSPOR – BURSASPOR : Bilmeyenleriniz çoğunluktadır sanırım, Türkiye’nin ilk ve en özel rekabeti Eses-Bursa arasındadır. 70’li yıllara dek ülkemizin şahit olmadığı tüm olayların sahne aldığı,16 plakalı araçların Porsuk nehrine atıldığı, Bursa’dan İnegöl’e kadar taraftarların yumru yumruğa dövüştüğü Eskişehir ve Bursa taraftarının babadan dededen miras emanetidir bu rekabet. Şimdilerde alt liglerde yer alan bu iki büyük camianın endüstriyel futbola inat tekrar hak ettikleri yerlere dönmeleri en büyük dileğim. Şahsen 5 yaşından beridir taraftarı olduğum Eses’in oynadığı hiçbir maç Bursa ile oynanan maçın zevkinin yanından geçemez.

  Image 2 - yazarlar - haberton

  Yazım buraya kadar maalesef. Biliyorum Göztepe-Karşıyaka, İnter – Milan , Sevilla – Betis, Dortmund-Schalke, Palmeiras-Corinthians gibi çok büyük rekabetlerde var. Umarım bir sonraki yazımda da bu büyük rekabetlerden bahsedebilirim sizlere… Endüstriyel futbolun yok edemediği, tribün şovlarının bol olduğu nice maçlar izlememiz dileğiyle…

  Saygılarımla,

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler