27.2 C
Ankara
27.3 C
İstanbul
28 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarDünyada Mülteci ve Sığınmacılar

  Dünyada Mülteci ve Sığınmacılar

  Avatar of umut kiliç
  Umut KILIÇhttps://haberton.com/
  Gençlik Çalışanı, Sosyal Çalışmacı

  Son Dakika Haberleri

  Mülteci ve Sığınmacının tanımı, zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen kişidir.

  Mülteci veya sığınmacı; dini, milliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm gören veya göreceği korkusu ve endişesi taşıyan, bu sebeple ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen, iltica ettiği ülke tarafından endişeleri haklı bulunan kişi.

  BM’nin tanımı ile mülteci, “ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişi”dir.

  Dünyada mülteci ve sığınmacılar
  Dünyada Mülteci ve Sığınmacılar

  UNDP kaynaklarına göre, 2019 yılı itibariyle yeryüzündeki göçmen sayısı, küresel nüfusun 1/30’unu teşkil eden 272 milyon civarındaydı. UNCHR,  zorla yerinden edilenlerin  sayısının 80 milyonu geçtiğini belirtiyor. 2020 ‘de dünyada 45,7 milyon, ülke içinde yerinden edilen birey 26,3 milyon mülteci, 4,2 milyon sığınmacı olduğu söyleniyor. Yeryüzündeki tüm mültecilerin %39’unu 5 ülke ağırlıyor.

  Çok ilginçtir ki, sanılanın aksine yeryüzünde ki mültecilerin  %90’ını gelişmekte olan ülkeler ev sahipliği yapıyor.  Halbuki milyonlarca mülteci-sığınmacıyı ağırlamak, ülkeler için altyapı ve kamu hizmetleri açısından baskı yaratırken gelişmiş ülkeler yerine gelişmekte olan ülkelerin bu sorumluluğu üstlendiğini görüyoruz.

  808x535 cmsv2 9a3db4ed 67a2 53b8 8b92 f512412d5ed9 4534166 - yazarlar - haberton
  Ülkelerde ki mülteci sayılarını içeren UNCHR verisi…

  Tüm dünyadaki mültecilerin, yardıma bağımlı olmaksızın  yeniden yapılanmanın ve iyileşmenin parçası olmak adına çözüm yolları aranıyor.

  Türkiye’de 3,6 milyonun üzerinde geçici koruma kapsamı altındaki Suriyeli ile birlikte hale dünyada en çok mülteciyi ağırlaya ülke. Tarih boyunca baktığımızda ülkemiz her zaman göç yollarında olması ve avrupaya açılan kapı olmasından olayı sürekli misafir eden ülke konumunda olmaktadır. Bu durum sosyolojik ve kültürel çatışmalara neden olsa da bilinçli bireyler, savaştan uzakta, güvende olmak için evlerini, hayatlarını geride bırakmak zorunda kalan milyonlarca insan ile dayanışma içerisinde olmaya çalışıyorlar.

  Unutmayalım ki, kimse mülteci olmayı seçmez, bu bir seçim değildir…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler