TRY - Türk Lirası
EUR
18,4111
USD
18,5741
GBP
21,0965
CNY
2,6102
12.2 C
Ankara
16.3 C
İstanbul
16 C
İzmir
6 Ekim 2022, Perşembe
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerDüden ve Küçük Göl kurudu

Düden ve Küçük Göl kurudu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Konya’nın Kulu ilçesinde ‘flamingo cenneti’ olarak bilinen Düden ve Küçük Göl, bölgedeki  yer altı suyunun bilinçsiz kullanımı ve iklim değişikliği nedeniyle kurudu.

Kulu ilçesinin 5 kilometre doğusunda, Tuz Gölü’nün yakınında, halk arasında ‘Kulu Gölü’ olarak da bilinen 860 kilometrekare alana sahip Düden Gölü, kapalı ve sığ olma özelliği taşıyor. Göl, flamingo, yaz ördeği, Macar ördeği, pasbaş patka, dikkuyruk, kılıçgaga, büyük cılıbıt, Akdeniz martısı ve gülen sumru gibi 180 türden yaklaşık 42 bin kuşa ev sahipliği yapıyor. Göl, Değirmenözü Çayı olmak üzere çevresindeki küçük derelerden ve ilçenin arıtılmış atık suyundan besleniyor. Gölde kuşların üreme kolonileri bulunan 9 küçük ada, ilkbahar ve yaz aylarında otlarla kaplanıyor. Komşu Küçük Göl de yine yüzlerce kuşa ev sahipliği yapan, kapalı ve sığ göl olma özelliği taşıyor. 

Duden ve kucuk gol kurudu 1 - yerel haberler - haberton
Düden ve küçük göl kurudu

Flmanigo cenneti olarak da bilinen başta Düden Gölü olmak üzere  komşu Küçük Göl,  yaz ayı nedeniyle yer altı suyunun bilinçsizce tarımsal sulamada kullanımının artmasıyla kurudu.  Şu an sadece ilçenin arıtma tesisinden çıkan atık suyla beslenen göllerde, Çok az bölümde su kalması üzerine başta flamingo olmak üzere 180 kuş  türünün de yaşam alanı daraldı. 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler