TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
9.3 C
Ankara
16.3 C
İstanbul
11 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerDoğançay'ın mobil muhtarı kapı kapı geziyor

Doğançay’ın mobil muhtarı kapı kapı geziyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İzmr’in Doğançay Mahallesi muhtarı Arzu Nisan (47), ‘Mobil Muhtar’ uygulamasıyla mahalleliye ait evrak ve belgelerle, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Süt Kuzusu Projesi’ kapsamında verdiği sütleri, elektrikli motosikletiyle dolaşıp sahiplerine elden teslim ediyor.

Bayraklı ilçesinde, engebeli alanda kurulu, 2 bin 786 nüfuslu Doğançay Mahallesi’nin, evli ve 2 çocuk, 1 torun sahibi muhtarı Arzu Nisan, muhtarlık ofisine ulaşmakta güçlük çekenleri düşünüp ‘mobil’ hizmet vermeye başladı. 3 yıldır muhtarlık yapan Nisan, muhtarlığa gelemeyen hasta ve yaşlılar için başlattığı ‘gezici muhtarlık’ çalışmasını, mahallenin geneline yaydı. Nisan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Süt Kuzusu Projesi’ kapsamında verilen çocukların sütlerini ve muhtarlığa bırakılan tebligat ve evrakları da sahiplerine elden teslim ediyor.

‘BABAMA SÖZ VERMİŞTİM’

Dogancayin mobil muhtari kapi kapi geziyor 1 - yerel haberler - haberton
Doğançay’ın mobil muhtarı kapı kapı geziyor

Mahallesini çok sevdiğini anlatan Arzu Nisan, “Rahmetli babamı 2016 yılında kaybettim. Ölmeden önce benden muhtarlığa aday olmamı istemişti. Kendisi 3 kez olmuş, kazanamamış. Ona bir söz vermiştim. Daha önce belediyede çalışıyordum. Aday oldum ve seçildim. Mahallemin çok eksikleri vardı. Neler yapabileceğimi düşündüm. Vatandaşlarla kurulan ilişki çok önemli. Seçileli 3 yıl oldu. Çalışmayı ve insanlara dokunmayı çok seviyorum” dedi.

GENÇLER ‘MOBİL MUHTAR’ ADINI TAKTI

Bayraklı’nın kırsal Doğançay Mahallesi’nin, engebeli alanda olduğundan muhtarlığa ulaşımının zor olduğunu dile getiren Nisan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in hediye ettiği elektrikli motosikletiyle yaz kış demeden kapı kapı geziyor. Motosikletini evinde şarj edip, ofisinden paketleri alıp yola çıkan Nisan, şöyle konuştu:

“Vatandaşların bana gelmesi çok zor. Muhtarlığın yeri uzak. Ne yapabilirim diye düşündüm ve aracımı muhtarlık görevim için kullanmaya başladım. Önce çocuklar aklıma geldi. Süt Kuzusu Projesi için eve gelen belediye personeli evde kimseyi bulamayınca dönüyordu. ‘Çocuklar sütsüz kalmasın’ dedim. Şimdi sütler listelenip bana teslim ediliyor. Her ay muhtarlığa gelen sütleri evlere dağıtıyorum. PTT’nin getirdiği evraklar, 7 gün itiraz süresi olduğu için bir an önce sahibine ulaşmalı.

Dogancayin mobil muhtari kapi kapi geziyor 2 - yerel haberler - haberton
İzmr’in doğançay mahallesi muhtarı arzu nisan (47), ‘mobil muhtar’ uygulamasıyla mahalleliye ait evrak ve belgelerle, büyükşehir belediyesi’nin ‘süt kuzusu projesi’ kapsamında verdiği sütleri, elektrikli motosikletiyle dolaşıp sahiplerine elden teslim ediyor.

Bunları evlere teslim ediyorum. Yatalak hastalarımız var. İlaçları yazdırmak gerekiyor. Aile hekimine yazdırıyorum. Hamile vatandaşı aracımın arka koltuğuna alıyorum. Aile Sağlığı Merkezi mahallemizde yok. En yakına ben götürüp genel taramasını yaptırıyorum. Böyle çalışınca mahallemizin gençleri bana sürpriz yapıp araca ‘mobil muhtar’ yazmışlar. Böylece adım mobil muhtar kaldı.”

‘MUHTARIMIZ ÇOK TİTİZ’

Mahallede oturan fabrikada işçisi 2 çocuk babası Süleyman Can (44), “20 yıldır burada yaşıyoruz. Mobil muhtar uygulamasından çok memnunuz. Yaz kış bütün evraklarımız kapımıza geliyor. Bana bugün trafik cezası getirdi. Evimize kadar gelmesi güzel” dedi.

Adliyede çalışan eşi Zarife Can da “Muhtarımıza her an ulaşabiliyoruz. Kapımıza gelmesi çok güzel. Daha önce böyle bir uygulama duymamıştım” diye konuştu.

Ev kadını, 2 çocuk annesi Ebru Kalyoncu (28) ise gününün çocuklarla geçtiğini söyleyerek, “Muhtarımız arayıp evde olup olmadığımı soruyor, sonra sütlerimizi getiriyor. Çocukları bırakıp çıkmak zor oluyor. Kursa ya da okula götürmem gerekiyor. Arzu Hanım sağ olsun her zaman destekçimiz” dedi.

Bayraklı Belediyesi temizlik işleri şantiye çalışanı Coşkun Şahin de “Muhtarımız çok titiz. Mahallenin sıkıntılarını ve talepleri bizzat bize iletiyor. Uyumlu bir şekilde sorunları çözmek için çalışıyoruz” ifadesini kullandı. 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler