TRY - Türk Lirası
EUR
18,2015
USD
18,1073
GBP
21,4339
CNY
2,6558
29.8 C
Ankara
31.5 C
İstanbul
36.1 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaDoğal afetler tarımsal üretime zarar veriyor

  Doğal afetler tarımsal üretime zarar veriyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, küresel ısınmanın beraberinde getirdiği iklim değişiklikleriyle oluşan kuraklık, dolu, sel, kum fırtınası ve çöl sıcaklıkları gibi doğal afetlerin, üreticilerin ciddi anlamda zarar görmesine neden olduğunu söyledi. 

  Doğal afet yaşanan bölgelerde ÇKS’ye kayıtlı olmayan ya da çeşitli nedenlerle ürününe TARSİM sigortası yaptırmamış olan üreticilere Cumhurbaşkanı kararıyla destek sağlanması gerektiğini belirten Gürer, tekrar ekim yapabilme olanağı bulunan afet bölgelerinde üreticilere tohum ve gübre desteği verilmesini de önerdi.

  DOĞAL AFETLER TARIMSAL ÜRETİME ZARAR VERİYOR 

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, iklim değişikliklerinin neden olduğu doğal afetlerin, tarımsal üretime yansıyan olumsuz etkileriyle ilgili açıklamada bulundu. 

  Küresel ısınmanın etkisiyle oluşan iklim değişikliğinin üreticilere ciddi zarar verdiğini anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fetih Gürer, kuraklık, dolu, sel, kum fırtınası ve çöl sıcaklarının üreticilerin ürünlerinin zarar görmesine neden olduğunu ifade etti.

  METEOROLOJİ UYARSA DA ÖNLEM ALINAMIYOR 

  Ani bastıran dolunun ekili alanlarda ve elma bahçelerinde büyük hasara yol açtığına değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, meteorolojik verilerin önceden yayınlanmasına rağmen ne yazık ki tarımda bilimsellik ve bilgiyle buluşan çok çalışmanın yapılmamış olmasının yarattığı olumsuzluklardan bahsetti. 

  ÜLKEMİZDEKİ YABANCI ÜRETİCİLER DAHA ÇOK ÖNLEM ALIYOR 

  Ülkemizde tarım alanında yatırım yapan yabancıların en azından doluya karşı kiraz ve elma bahçelerini koruyacak önlemleri aldıklarına işaret eden Gürer, yerli üreticilerin bu konuda yeterli çalışma ve önlem almıyor olmasının üzüncü verim kaybına ve rekolte düşüklüğüne neden olduğunu anlattı. 

  Doğal afetler tarımsal üretime zarar veriyor

  ÇKS VE TARSİM SORUNU 

  Son günlerde özellikle ekili alanlara zarar veren sel olaylarına da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olmayan ve TARSİM Sigortası yaptırmayan çiftçilerin bu anlamda büyük kayıplarının olduğunu kaydetti. TARSİM’in belli ürünlerde ve belli kriterlerle sigorta yaptığına işaret eden Gürer, her ürüne sigorta yapılamaması nedeniyle bu durumlarda Cumhurbaşkanı Kararıyla bu durumdaki üreticilere doğrudan destek sağlanabileceğini belirtti. 

  TARIMSAL ALANLAR SELE TESLİM OLDU 

  CHP Milletvekili Gürer, Türkiye’nin pek çok bölgesinde olduğu gibi Niğde de son günlerde bastıran sağanak yağışların neden olduğu bu baskını, sel ve taşkınlar sebebiyle Çiftlik ve Çamardı ilçelerine bağlı köy ve beldeler ile merkeze ilçeye bağlı Dündarlı, Konaklı beldelerinde tarım alanlarının zarar olduğunu anımsattı.

  ESNAF DA SU BASKINLARINDAN ZARAR GÖRDÜ 

  Gürer, gerçekleyen sel ve su baskınlarında ise Niğde Atasaneyi Sitesi, Organize Sanayi Bölgesi, Gümüşler, Sazlıca, Çukurkuyu, Kızılca  ve Bahçeli beldelerinde tarımsal alanların yanı sıra atölye ve bazı esnaf dükkanlarının zarar gördeğine işaret etti. 

  Doğal afetler tarımsal üretime zarar veriyor
  Doğal afetler tarımsal üretime zarar veriyor

  ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ 

  Sel ve dolu felaketiyle ilgili zararları tespit edilen çiftçilerin yaşadığı mağduriyetin ortadan kaldırılması için çiftçiye destek verilmesi gerektiğini vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi  Gürer, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  “Bazı bölgelerde afet alanında tekrar ekil yapabilmenin olanağı var ise onlar için tohum ve gübre desteği sağlanmalı. Çiftçilerimizin, üreticilerimizin yaşadığı sorunlara karşı önümüzdeki yıllar için bugünden itibaren tedbir alınmalı. Bu tedbirler alınmaz ise gelecekte daha fazla sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz…”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler