TRY - Türk Lirası
EUR
20,198
USD
18,829
GBP
22,743
CNY
2,773
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerDiyarbakır'daki 82 numaralı burç kadınların hizmetinde

Diyarbakır’daki 82 numaralı burç kadınların hizmetinde

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Diyarbakır’daki 82 numaralı burç, kadınlar için kültür merkezine dönüştürüldü. Merkezde kadınlara pek çok kursun yanı sıra psikolojik danışmanlık hizmeti de sunuluyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 5 bin 800 metre uzunluğundaki ve bugüne kadar bilinen 101 burcundan da 98’i ayakta kalan Diyarbakır surlarında, 2 yıl önce Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından restorasyon çalışması başlatıldı. ‘Diriliş’ sloganıyla başlatılan çalışmalarda bugüne kadar surların yaklaşık 2 bin metrelik bölümü ve 17 burcu restore edildi.

Büyükşehir Belediyesi, restorasyonu tamamlanan 82 numaralı burcu kadınların yararlanacağı kültür merkezine dönüştürdü. Dağkapı Sur Kadın Kültür Merkezi olarak hizmete sunulan merkezde kadınlara okuma-yazma, Kur’an-ı Kerim, tefsir, el sanatları, aşçılık ve yakın savunma kurslarının yanı sıra psikolojik destek de veriliyor.

Diyarbakirdaki 82 numarali burc kadinlarin hizmetindes - yerel haberler - haberton
Diyarbakır’daki 82 numaralı burç kadınların hizmetinde

‘KISA SÜREDE 500 GÖRÜŞMEYE ULAŞTIK’

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda görevli psikolog Sümeyye Bingöl, merkezde 2 manevi danışman ve 4 psikolog ile hizmet verdiklerini ifade ederek, “Sadece psikolojik danışmalık değil, okuma-yazma, manevi rehberlik, Kur’an-ı Kerim, el sanatları, çocuk gelişimi gibi kurslarımızla aktif bir şekilde hizmet vermekteyiz. 60 çocuğa ve 230 kadına takipli bir şekilde hizmet ediyoruz.

Burada toplam 500 görüşmeye ulaştık. Bu kadar kısa bir sürede bu kadar kadına hizmet etmek bizi çok mutlu etti. Tüm hizmetlerimiz ücretsizdir. Hafta içi, çalışma saatlerinde açığız. Bizden danışmanlık hizmeti almak isteyen herkesi bekleriz. Bizim temel amacımız bilinçli bir kadın yetiştirmektir. Çünkü bilinçli bir kadın, bilinçli bir annedir, bilinçli anne bilinçli bir aile demektir. Bilinçli bir aile bilinçli bir toplum demektir” dedi.

Diyarbakirdaki 82 numarali burc kadinlarin hizmetindea - yerel haberler - haberton
Diyarbakır’daki 82 numaralı burç, kadınlar için kültür merkezine dönüştürüldü. Merkezde kadınlara pek çok kursun yanı sıra psikolojik danışmanlık hizmeti de sunuluyor.

Psikolog Cansu Fidan ise “Biz burada istismar, tecavüz, depresyon, kaygı, bağımlılık, akran zorbalığı, aile-çift terapisi, yas süreci gibi çalışmaları yapıyoruz. Burada yaptığımız seminerlerde, duygu çalışması, öfke kontrolü, etkili iletişim terapileri yapılmaktadır. Daha sonra yaptığımız saha çalışmalarında olumlu tepkiler almaktayız. Bunun devamında terapilerimizi devam ettirmekteyiz” diye konuştu.

Takı tasarımı yapan kursiyer Zehra Türik de merkezde stres attıklarını dile getirerek, “Burada hocalarımızın bize gösterdikleri çantaları, takıları yapıyoruz. Bazılarını takıyoruz, bazılarını da satıyoruz. Burada stresimizi atıyoruz ve bize verimli geliyor. Sıkıntımız olduğunda psikologlarımızın yanına gidiyor aynı zamanda manevi dersler de alıyoruz. Buraya gelen bazı çocuklu aileler de var. Onlar da çocuklarını oyun alanlarına bırakıp rahat işlerine devam ediyorlar” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler