TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYaşamDiş hekiminin organları hastalara umut olacak

Diş hekiminin organları hastalara umut olacak

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Balıkesir’de, trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen diş hekiminin organları, nakil bekleyen hastalara umut olacak.

Kaza, pazartesi günü Bandırma ilçesi İnönü Caddesi’nde meydana geldi. Yolun karşısına geçmeye çalıştığı sırada kamyonetin çarptığı diş hekimi Kemal Terzioğlu, ağır yaralandı. Terzioğlu’nun, kaldırıldığı Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün beyin ölümü gerçekleşti. Terzioğlu’nun büyük üzüntü yaşayan ailesi ise organ bağışı kararı aldı. Terzioğlu’nun karaciğeri, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne; böbrekleri, Bursa’daki özel hastaneye ve korneaları da Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne nakil bekleyen hastalar için gönderildi. 

Organ nakli konusunda bilgi veren Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu ve Anestezi Reanimasyon Uzmanı Dr. Muammer Hayri Bektaş, şunları söyledi:

Diş hekiminin organları hastalara umut olacak
Diş hekiminin organları hastalara umut olacak

“Sağlık camiamızda uzun yıllar çalışan, yıllarca hizmet veren ve aynı zamanda kendisi de bir sağlık çalışanı ve doktor babası olan Kemal Terzioğlu, 3 Ekim’de araç dışı trafik kazası, onun akabinde yoğun bakım gereksinimi sonrası yoğun bakıma aldık, solunum cihazına bağladık. Tedavilerini planladık. Beyinde kanaması mevcuttu ameliyata alındı. Ameliyat sonrası tekrar yoğun bakıma alındı. İlerleyen zamanda nörolojik tablosu iyice geriledi. 5 Ekim 14.07 gibi beyin ölümü tanısı kondu. Aileye deklare ettik, aile organ naklini kabul etti.

Organ Nakil Koordinasyonu’yla irtibata geçildi. Karaciğeri Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, böbrekleri Bursa’daki özel bir hastane, korneaları Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi talep etti. Yıllarca insanlara şifa dağıtan Kemal Terzioğlu son nefesinde de ailesinin onayıyla yine insanlara can oldu. Kendisine Allahtan rahmet, ailesine başsağlığı dileklerinde bulunduk. Keşke herkes bu kadar şuurlu olsa bu konuda hassas davranılması çok önemli.”

Balıkesir’de, trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen diş hekiminin organları, nakil bekleyen hastalara umut olacak.
Balıkesir’de, trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen diş hekiminin organları, nakil bekleyen hastalara umut olacak.

Terzioğlu’nun kadın doğum uzmanı kızı Dr. Sanem Mungan da yaşadığı üzüntüyü dile getirerek, organ bağışının önemine dikkat çekti. Mungan, “Babam yaşamayı çok severdi. İnşallah organları başka vücutlarda başka hayatları yaşatacak. Umarım diğer vatandaşlara da örnek olur bu şekilde” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler