TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
24 C
Ankara
24.2 C
İstanbul
28 C
İzmir
1 Ekim 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarDikkat hayatınızda narsist olabilir!

Dikkat hayatınızda narsist olabilir!

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Narsist kişilerin empati özellikleri yoktur ve yaptıklarından pişman olmazlar pek azı durumunu kabul edip destek almayı kabul edebilir.

İnsanları tanımak çok zordur. Kişilik aslında çocukluk dönemindeki yaraların büyüdükçe kapanmasıyla başka bir hal alışıdır. Bazen bu farklı tepkimelerle ortaya çıkar anlaşılmaz bir hale alır. Modern tıp zaman içinde bu tip kişilik özelliklerine farklı isimler koymuştur.

Bir insan tanıyorsunuz, aslında tanıyamıyorsunuz herkes tarafından beğenilen başarılı kendine aşık özgüvenli biri olarak görürsünüz aslında bu madalyonun görünen tarafıdır. O sadece kendini düşünür asla empati kurmaz kurduğu cümleleri tartmaz.

Ona göre doğru kendisidir. Size değer verdiğini sanırsınız aslında o olay anında gördüğünüz ilgi sizi şımartmasın her an her yerde harcanabilirsiniz. Siz onu taşıyabildiğiniz kadar hayatına girersiniz. Kaybetme korkusu yoktur çünkü hayatında önemsediği tek kişi kendisidir.

Çirkin ördek yavrusu sendromuyla yaşanmış bir geçmiş istenilen hedefe ulaşıldığında kendini taşıyan bazen hatalarını kapatan bir arkadaş bir sevgili ihtiyacı duyabilir. Birinin dikkatin, çekmek onun algı alanına sahip olmak için tüm şirinliklerini sergileyebilir. Hedefine ulaşınca artık o ilgiye ihtiyacı kalmamıştır ilk seferinde harcar ve yoluna devam eder.

Çevrenizde yakınızda bu özellikleri sergileyen kişi bizim tabirimizle kendine âşık tıp dilinde ise narsist kişilerdir. Bu kişilik bozukluğunu asla kabul etmezler onlar kendilerini normal kabul ederler. Sizi yorarlar ve mutsuz ederler.

Hayatımıza giren bazen dost, komşu, meslektaş, sevgili ya da patron her biri bizi zorlayan çözemediğimiz karakterler olabilir. Narsist kişilerin empati özellikleri yoktur ve yaptıklarından pişman olmazlar pek azı durumunu kabul edip destek almayı kabul edebilir.

Unutmayalım çocukluk dönemindeki her sarsıntı ileri yaşlardaki taşıdığımız kişiliğimiz kimliğimiz olacaktır. Mutlu çocukların büyüdüğü bir dünya için mutlu ailelere ihtiyacımız vardır.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler