13.2 C
Ankara
24.1 C
İstanbul
25 C
İzmir
Cumartesi, Eylül 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerModa ve KadınDijital şiddete en çok kadınlar maruz kalıyor

  Dijital şiddete en çok kadınlar maruz kalıyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre dijital şiddete en çok kadınlar maruz kalıyor

  Ankara’da sosyal medya uzmanı Abdi Baktur, küresel çapta 14 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, dijital şiddete en çok yüzde 58 oranında kadınların maruz kaldığını, bunlar arasında 10 kadından 1’inin dijital dünyayı terk ettiğinin belirlendiğini söyledi.

  Sosyal medya uzmanı Abdi Baktur, pandemi ile birlikte dijital medya kullanımının arttığını söyledi. ‘We Are Social’ın verilerine göre, Türkiye’de internet başında günde 7 saat 54 dakika zaman geçirildiğini belirten Baktur, “Özellikle son günlerde nefret söylemleri çok arttı. İnsanlar arasındaki hem fiziksel şiddet arttığı gibi dijital şiddet de arttı. İnsanlarda artık ‘siber zorbalık’ diye bir tabir ortaya çıktı. Buna bağlı olarak dijital şiddet de arttı. Nasıl ki cinsel, ekonomik şiddet varsa aynı zamanda bu şiddetin fiziksel olmayan; ama aynı etkiyi uyandırabilecek dijital dünyadan yapılan bir şiddet var. Bu her geçen gün katlanarak büyüyor. İnsanlar özellikle bu konuda çok yıpratıcı davranışlara ve hayatlarında geri dönülemeyecek noktalara doğru gelebiliyorlar” diye konuştu.

  Dijital siddete en cok kadinlar maruz kaliyor 2 - moda ve kadın - haberton
  Dijital şiddete en çok kadınlar maruz kalıyor

  “Her 10 kadından 1’i bu dijital dünyayı terk ediyor”

  Özellikle kadınların dijital şiddetten çok fazla etkilendiğini dile getiren Baktur, şunları söyledi:

  “Küresel çapta 14 bin kişi üzerinde yapılan araştırma dijital şiddete en çok yüzde 58 oranında kadınların maruz kaldığını ve bunlar arasında her 10 kadından 1’inin bu dijital dünyayı terk ettiğini ya da artık kullanmamaya başladığını gösteriyor. Bu durum kadınların dijital dünyadan çekilmelerine sebep oluyor. Bugün baktığımızda bile bir kadın profili açıldığında hemen farklı hesaplardan ‘tanışalım’, ‘merhaba’, ‘nasılsın’ gibi ufak yollu bile tacizler başlayabiliyor. Bunun haricinde sürekli takip, izleme, engelleme, taciz mesajları, ailesini takip etme, ‘seni bulacağım’ gibi tehditler tanıdıkları ya da tanımadıkları herkes tarafından özellikle kadınlar görebiliyorlar. Genelde bu yakın akraba ya da eş dosttan görülürken, şu an yabancılardan da görülmeye başladı.”

  “Dijital dünyada yapılan her şey gerçek hayatta da suçtur “

  Abdi Baktur, bunun küresel çapta sorun olduğuna işaret ederek, “Baktığımızda tüm dünyada özellikle dijital medyada kadınlara yönelik bir şiddet var. ‘Bu neden oluyor’ derseniz; insanlar klavyenin akasından kimliksizliğe bürünerek, kendilerini gizleyerek, sanki gerçek hayatta bu eylemleri işlemiyormuş gibi bu şekilde davranıyorlar ama dijital dünyada yapılan her şey gerçek hayatta da suçtur. Bu yüzden her ne kadar o kimliklerin arkasına saklanarak sosyal hayatlarına devam etseler de sanki bu eylemi yapmıyorlar gibi gözükseler de mutlaka bulunuyorlar ya da bulunmak zorundalar çünkü dijital dünyada yapılan eylem gerçek” dedi. 

  Kendini korumanın yolları

  Dijital şiddeti engellemede devletler ve sosyal ağların önemli olduğunu belirten Baktur, “Baktığımızda sosyal ağların engelleme, şikayet etme uygulamaları ve sistemleri var. Özellikle kadın kullanıcılar sistem üzerinden şikâyet ettiklerinde çok fazla yanıt alamadıklarını görüyoruz. Bu konuda İstanbul Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre de anket çalışmalarında da kadınların sosyal medyadan şikayetlerini ilettiklerini; ama uygulamalardan yanıt alamadıkları ile alakalı bir test çalışması da var.

  Burada kendimizi korumanın en temel yolu, özellikle fotoğraflarımızı paylaştığımız sosyal hesaplarımızda sadece yakın çevremizi içeri almak. Sosyal medya hesaplarımız da gerçek hayatımız gibidir. Nasıl ki gerçek hayatınızda her şeyinizi herkesle paylaşmıyorsanız, çok özel fotoğraf ve videolarınızı aynı sosyal ağlarda tanımadığımız insanlarla paylaşmamak gerekiyor. Tanımadığımız insanlardan gelen mesajlarla da iletişim kurmamak gerekiyor” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler