TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
12.3 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
18.7 C
İzmir
21 Mayıs 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler'Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi başladı'

  ‘Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi başladı’

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, çocukların taleplerini yerine getirerek, güvenli internet kullanımı ve dijital konularda bilinçlendirmeye yönelik eğitim çalışmalarını içeren Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi’ni uygulamaya koyduklarını duyurdu.

  Bakan Yanık, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 2000’den bu yana her yıl 20 Kasım’da tüm illerden İl Çocuk Hakları Komitesi üyelerinin Ankara’da Ulusal Çocuk Forumu’nda buluştuğunu hatırlattı. Bakanlığın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen son toplantının ‘Dijitalleşen Dünyada Çocuk’ temasıyla Kasım 2021’de düzenlendiğini kaydeden Yanık, forumda çocukların öneri ve taleplerinden oluşan sonuç bildirgesi yayımlandığını belirtti.

  Bildirgede ‘İl Çocuk Hakları Komiteleri ve çeşitli kurum/kuruluşlar tarafından Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi başlatılması, bu kapsamda dijital okuryazarlık ve güvenli internet konularında eğitim çalışmalarının yapılması’ önerisinin yer aldığını belirten Yanık, bildirgenin ilgili kurum ve kuruluşlarla da paylaşıldığını vurguladı. 

  ‘ÇOCUKLARIMIZIN FARKINDALIK OLUŞTURMALARINI HEDEFLİYORUZ’

  Çocukların yayımladığı bildirge ve Cumhurbaşkanlığı 6’ncı 180 Günlük İcraat Programı doğrultusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Bakan Yanık, “İl Çocuk Hakları Komitelerimiz ve çeşitli kurum/kuruluşlar tarafından dijital okuryazarlık, güvenli internet konularında eğitim çalışmaları planladık. Çocuklarımız istedi biz yaptık.

  12-18 yaş grubundaki çocuklarımıza yönelik dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında eğitim çalışmalarını içeren Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi uyguluyoruz. 350 çocuğumuza dijital okuryazarlık eğitimi vererek projenin birinci aşamasını tamamladık. Çocuklarımızın bilinçli bir ‘dijital okuryazar’ olmasının yanı sıra çevrelerinde de farkındalık oluşturmalarını hedefliyoruz. Bu eğitimlerle çocuklarımızın güvenli internet kullanımı, sosyal medyayı doğru kullanma, siber zorbalık, dijital dünyadaki sorumluluklar ve dijital mahremiyet konularında bilgi sahibi olmasını istiyoruz” dedi. 

  Bakan Yanık, projenin ilk aşamasının mart ayında tamamlandığını belirterek, “İkinci aşamada, eğitim alan 350 çocuğun öğrendiklerini akranlarına aktaracak ve böylece eğitim yaygınlaştırılacak. Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi’nin ikinci aşaması haziran sonunda tamamlanacak. İkinci aşama tamamlandığında 1000 çocuk eğitim almış olacak ve eğitimler yaygınlaştırılmaya devam edecek” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler