TRY - Türk Lirası
EUR
18,3236
USD
18,0926
GBP
21,7143
CNY
2,6651
31.6 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
36 C
İzmir
18 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaÖne Çıkan'Dersim Malatya' kod adlı İzzettin İnan yakalandı

  ‘Dersim Malatya’ kod adlı İzzettin İnan yakalandı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), Irak’ın kuzeyindeki Duhok- Gara bölgesinde düzenlediği operasyonda PKK/HPG Askeri Konsey üyesi ve Apollo Akademiler sorumlusu ‘Dersim Malatya’ kod adlı İzzettin İnan etkisiz hale getirildi. 

  MİT, Mayıs 2021’te etkisiz hale getirilen ‘Sofi Nurettin’ kod adlı Halef El Muhammed’in yerine terör örgütünün Apollo Akademiler sorumluluğuna getirilen İnan’ı etkisiz hale getirilmesi gereken stratejik bir hedef olarak değerlendirdi. İnan’ın etkisiz hale getirilmesi amacıyla MİT’in Gara alanındaki saha ajanları görevlendirildi. Saha ajanları, aylarca süren çalışmaları neticesi İzzettin İnan’ın en yakınına kadar girerek güven kazandı. 

  İnan’ın faaliyetlerinin detaylarının öğrenmesinin akabinde operasyon için en doğru zaman belirlendi. İnan’ın, örgüt kadrolarına verilecek eğitim hazırlıkları kapsamında iki örgüt kadrosuyla toplantı halinde olduğu bilgisinin alınması üzerine, planlanan operasyon hayata geçirildi ve teröristler etkisiz hale getirildi. Operasyonun başarıyla tamamlandığının teyit edilmesi üzerine, MİT operasyonda görev alan sahadaki ajanlarını, planlandığı şekilde Gara bölgesine güvenli bir şekilde çıkardı.

  İnan, terör örgütüne 1992’de katıldı. 2004 yılında Serhat Eyaleti sorumlusu olarak görevlendirildi ve 2008 yılına kadar Türk güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirilen eylemlerin talimatını verdi. Örgütün Amanoslar açılımı kapsamında, 2008 yılı sonlarında Amanoslar sorumlusu olarak gönderildi. 2012 yılında Irak kuzeyine giden İzzettin İnan, 2014 yılında Suriye’de görevlendirildi. İzzettin İnan Suriye’de, 2014-2017 yıllarında Afrin eyalet, 2018 Tabka saha, 2019-2020 yıllarında ise Fırat bölge sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler