TRY - Türk Lirası
EUR
20,769
USD
19,047
GBP
23,457
CNY
2,791
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerYaşamDepremzede kediler, eski halk otobüsünde barınıyor

Depremzede kediler, eski halk otobüsünde barınıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde, 11 ilde yüzlerce hayvan yaralandı veya sahipsiz kaldı. Deprem bölgesinde sahra çadırları kuran Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), gelen ihbarları değerlendirerek bölgedeki depremzede kedileri eski bir halk otobüsüne yerleştirildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerde 44 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Binlerce binanın yıkıldığı depremlerde sadece insanlar değil, hayvanlar da etkilendi. Deprem bölgesinde sahra çadırları kuran HAYTAP, gelen ihbarları değerlendirerek bölgedeki yaralı ve sahipsiz hayvanlara ulaşmaya çalışırken, ilk müdahaleleri yapılan 320 evcil hayvan, geçici olarak Bursa’ya getirilerek, kliniklerde tedaviye alındı.

50 kedi için Nilüfer ilçesindeki Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde kedi kulübesi oluşturuldu. Bahçede bulunan eski bir halk otobüsünü, kedi yuvasına dönüştüren HAYTAP yetkilileri, depremzede kedilere burada bakmaya başladı. Çipi bulunan ve PETVET’e kayıtlı olan evcil hayvanların sahiplerine ulaşılması için harekete geçildi. 

Depremzede kediler eski halk otobusunde bariniyorz - yaşam - haberton
Depremzede kediler, eski halk otobüsünde barınıyor

‘ULAŞTIĞIMIZDA MUTLULUKTAN AĞLAYAN AİLELER OLUYOR’

HAYTAP Bursa Temsilcisi Emre Demir, “Malatya, Hatay ve Osmaniye’de sahra çadırları kurduk. Bu çadırlarda bölgedeki evcil hayvanların tedavilerinin tamamlanmasının ardından ilk işimiz ailelerini aramak oldu. Ailesini bulamadıklarımızı ise Bursa başta olmak üzere İstanbul ve İzmir’de korumaya aldık. Çok fazla sayıdalar. Kediler, köpeklere göre biraz daha farklı. Kedi her zaman yerini ve ailesini arar. Kedi, kendi karakterinden taviz vermez. Onlar için bu süreç zor. Bu nedenle geçici yuva sistemini kurduk. Geçici yuvaya verip, ailelerine ulaşmaya çalışıyoruz.

Ailelerine ulaşamadıklarımızı kısırlaştırıp, sahiplendireceğiz. Orada çok sayıda bu durumda evcil hayvan vardı ve bu duruma sessiz kalmamız mümkün değildi. İstiyoruz ki hepsi ailesine kavuşsun. Ulaştığımız bazı aileler gelip evcil hayvanlarını alıyor. Aradığımızda mutluluktan dakikalarca ağlayan aileler oluyor. Aileler bize minnettarlığını belirtiyor ve bu bize güç veriyor. Olumsuz şeyler de yaşıyoruz. Kimi ailelere ulaşamıyoruz ve bu bizi endişelendiriyor. Umuyoruz ki ilerleyen zamanlarda ailelere ulaşırız” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler