TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,325
CNY
2,773
28 Ocak 2023, Cumartesi
Ana SayfaÖne ÇıkanDenizli'de taş ocağına tepki

Denizli’de taş ocağına tepki

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde, Alaaddin ve Yassıhöyük mahallerinde yaşayanlar, kapasite artırma projesi nedeniyle taş ocağına tepki gösterdi.

Danıştay, firma için verilen ‘ÇED olumlu’ kararını ‘eksik bilirkişi incelemesi’ nedeniyle bozdu. Bilirkişi heyeti, bölgeye gelip taş ocağı ve çevresinde inceleme yaptı.

Alaaddin Mahallesi’nde faaliyet gösteren taş ocağının faaliyet alanını genişletmek için başlattığı girişim, Alaaddin ve yanındaki Yassıhöyük mahallesi halkının tepkisine neden oldu. Halk, firmanın daha geniş alanda faaliyet göstermek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı ‘ÇED olumlu’ kararına itiraz etti. Yapılan itiraz, Denizli İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Bunun üzerine konu Danıştay’a taşındı. Danıştay kararı ‘eksik bilirkişi incelemesi’ nedeniyle bozdu. Bilirkişi heyeti, bölgeye gelip taş ocağı ve çevresinde incelemede bulundu.

Denizli'de taş ocağına tepki
Denizli’de taş ocağına tepki

Mahallelinin avukatı Ozan Orpak, taş ocağının 2003 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini belirtti. Taş ocağının faaliyet alanını genişletmek istediğini söyleyen Orpak, “Burası Acıpayam Ovası’na çok yakın. Denizli Antalya karayolu üzerinde. Burada toz ve kirliliğe yol açılıyor. Burada çok değerli su kaynakları da yer alıyor. Endemik bitki türleri de mevcut.

Denizli İdare Mahkemesine başvuru yaptık ve davamız reddedildi. Danıştay, kararı ‘eksik bilirkişi incelemesi’ nedeniyle bozdu. Danıştay, hakim rüzgar yönü ve yer altı sularına ilişkin de bölgede inceleme yapılmasını talep etti. Belirlenen heyetle birlikte gerekli incelemeler yapıldı. Burası jeopolitik olarak çok önemli. Tarım için de faydalı bir alan. ‘ÇED gerekli değildir’ raporunu ortadan kaldırarak, bu taş ocağını kapattırmak istiyoruz. Yaşamak ve nefes almak istiyoruz. Buradaki yerel halkın da beklentisi budur” dedi.

‘ÇEVREMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ’

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde, Alaaddin ve Yassıhöyük mahallerinde yaşayanlar, kapasite artırma projesi nedeniyle taş ocağına tepki gösterdi.
Denizli’nin Acıpayam ilçesinde, Alaaddin ve Yassıhöyük mahallerinde yaşayanlar, kapasite artırma projesi nedeniyle taş ocağına tepki gösterdi.

Mahalle halkından Osman Can ise, taş ocağının mahalle merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta yer aldığını, firmanın faaliyetlerinden rahatsız olduklarını belirterek  “Bölgede yoğun küçükbaş hayvan yetiştiriciliği mevcuttur. Tarımsal alanlarla da iç içe bir bölge. Bu firmadan çıkan kontrolsüz toz ile çevre kirleniyor. Yapılan patlatmalar nedeniyle evlerimiz zarar görüyor, çocuklarımız korkuyor. Küçükbaş hayvanlarımızda toz nedeniyle öksürüklü ölümler başladı. Çevremize sahip çıkıyoruz. Bu alandan bu firmanın gitmesini istiyoruz” diye konuştu.

Alim Kafes de “Yaşamak istiyoruz. Çevremiz kirlensin istemiyoruz. Hiçbir kazanç insan sağlığından önemli değil” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler