TRY - Türk Lirası
EUR
14,8124
USD
13,0840
GBP
17,4227
CNY
2,0541
4.6 C
Ankara
10.5 C
İstanbul
13.7 C
İzmir
1 Aralık 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıDeniz börülcesi kadınların geçim kaynağı oldu

  Deniz börülcesi kadınların geçim kaynağı oldu

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Silifke’de deniz börülcesi kadınların geçim kaynağı olurken; kilosu 35 TL’den alıcı buluyor

  Mersin’in Silifke ilçesinde tuzlu kumlarda yetişen deniz börülcesi kadınların geçim kaynağı oldu. Kilosu 35 TL’den alıcı bulan börülceler özenle toplanıp yıkandıktan sonra yine kadınlar tarafından salamura haline getiriliyor.

  " haşlayıp tek tek ayıklıyoruz çünkü bu bitkinin balık kılçığı gibi kılçıkları var"
  ” Haşlayıp tek tek ayıklıyoruz çünkü bu bitkinin balık kılçığı gibi kılçıkları var”

  İlçede özellikle çevre koruma sahası içinde toplanan deniz börülcesi bölge halkının gelir kaynağı oldu. Kadınlar tarafından özenle toplanan börülceler, yıkandıktan sonra yine kadınlar tarafından salamura haline getirilip kilosu 30-35 TL’den alıcı buluyor. 20 yıldır deniz börülcesi turşusu yaparak geçimini sağlayan girişimci Oruç Aykın, deniz börülcelerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın izni ile topladıklarını, salgın nedeniyle iki yıldır yoğun talep görmediğini fakat bugünlerde büyük firmaların yeniden fason üretim siparişi vermeye başladığını söyledi.

  Aykın, “Deniz börülcesini kadın işçilerimizin yardımı ile sahadan topluyoruz daha sonra atölyemize getirip yıkıyoruz. Haşlayıp tek tek ayıklıyoruz çünkü bu bitkinin balık kılçığı gibi kılçıkları var. Tek tek temizliyoruz ve su, sirke ve tuz ile birleştirip turşusunu kuruyoruz. Biz içine hiçbir başka katkı maddesi koymadan farklı gramajlarda turşu yapıyoruz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler