13.2 C
Ankara
24.1 C
İstanbul
25 C
İzmir
Cumartesi, Eylül 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatDemans hastalığını resimle engelledi

  Demans hastalığını resimle engelledi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ankara’da emekli resim öğretmeni Pervin Ersöz (82) pandemi döneminde ortaya çıkan, halk arasında ‘bunama’ olarak tanımlanan demans hastalığının ilerlemesini resim yaparak önledi.

  Anadolu Kültür ve Sanat Değerlerini Anlama Derneği, Ersöz’ün yaptığı resimleri sergide sanatseverlerle buluşturdu. Emekli öğretmen Pervin Ersöz, “Resim yaptıkça rahatladım. Her şeyi çok çabuk unutuyordum, unutkanlığım hafifledi” dedi.

  Etimesgut ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi Pervin Ersöz, koronavirüs salgını sürecinde unutkanlık yaşayınca ailesiyle hastaneye başvurdu. Ersöz’e gittiği hastanede, demans hastalığı teşhisi konuldu. Yalnız yaşayan Ersöz, hastalığının ilerlemesini önlemek için resim yapmaya başladı. Yaklaşık 1,5 yılda yağlı ve sulu boya tekniğiyle 20’ye yakın esere imza atan Ersöz, bu sayede hastalığının ilerlemesini önledi. Anadolu Kültür ve Sanat Değerlerini Anlama Derneği, Ersöz’ün bu çalışmasını öğrenince, kentteki bir iş merkezinde sergi açarak eserleri sanatseverlerle buluşturdu. Sergiye katılan sanatseverler, Pervin Ersöz’ü tebrik etti.

  Demans hastalığını resimle engelledi
  Demans hastalığını resimle engelledi

  ‘HASTALIĞI YENMENİN YOLUNU RESİM YAPMAKTA BULDUM’

  Emekli resim öğretmeni Pervin Ersöz, uzun yıllardır resim yaptığını söyledi. Yaklaşık 1,5 yıl önce de unutkanlık yaşamaya başladığını ifade eden Ersöz, “Hastalığım unutkanlık. Hastalığı yenmenin yolunu resim yapmakta buldum. Bu süreçte resim yapmaya başladım. Pandemi döneminde de 20 adet resim yaptım. Resim yapmak hastalığımın ilerlemesine engel oldu. Resim yaparak deşarj oluyorum. Resim yapınca kendimi iyi hissediyordum. Bundan sonra da resim yapmaya devam edeceğim. Resim yaptıkça rahatladım. Her şeyi çok çabuk unutuyordum, unutkanlığım hafifledi” diye konuştu.

  ‘HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİK’

  Anadolu Kültür ve Sanat Değerlerini Anlama Derneği Kurucu Başkanı Serap Erkoç, “Pervin Ersöz’e dernek olarak ilçe genelinde, sanatseverlerle ilgili çalışma kapsamındaki araştırmalarımızla ulaştık. Kendisiyle ilk sohbetimizde daha önce hiç sergi açmadığını, yaptığı resimlerle sergi açmak istediğini söyledi. Biz de dernek olarak Pervin hocanın bu hayaline sahip çıkarak, hayalini gerçekleştirmek istedik” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler