TRY - Türk Lirası
EUR
19,582
USD
18,642
GBP
22,754
CNY
2,673
8 Aralık 2022, Perşembe
Ana SayfaPolitikaCHP HaberleriDedikodu yapmayın varsa bir bildiğiniz savcılığa gidin

Dedikodu yapmayın varsa bir bildiğiniz savcılığa gidin

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dedikodu yapmayın varsa bir bildiğiniz savcılığa gidin çıkışında bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında toplandı. Belediye meclis üyelerinin gündeme getirdiği soru önergelerine ve eleştirilere tek tek yanıt veren Başkan Mansur Yavaş, yolsuzlukla mücadele vurgusu yaparak, “Benim dönemimde herhangi bir personelim yolsuzluktan yargılanırsa namus şeref sözü, sizlerle beraber ben de o davaya müdahil olacağım” dedi.

Dedikodu yapmayın varsa bir bildiğiniz savcılığa gidin
Dedikodu yapmayın varsa bir bildiğiniz savcılığa gidin

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı 1. birleşimi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başkanlığında gerçekleşti.

Yeni yılın ilk Belediye Meclis toplantısında meclis üyelerinin sunduğu soru önergelerini okutarak yanıt veren ve yolsuzlukla mücadele konusunda asla taviz vermeyeceğini vurgulayan Başkan Yavaş, “Benim dönemimdeki herhangi bir personelim yolsuzluktan yargılanırsa namus şeref sözü, sizlerle beraber ben de o davaya müdahil olacağım. Yetimin hakkını hep birlikte savunacağız” dedi.

MANSUR YAVAŞ’TAN NAMUS SÖZÜ

ABB TV, Sosyal medya hesapları ve Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanan Belediye Meclis Toplantısında, Başkent gündemine ilişkin önemli başlıklar görüşüldü.       

Muhalefet partilerinin, siyasi partilerde görev almış bazı kişilerin Büyükşehir Belediyesinde çeşitli görevlere atandığı yönündeki iddialarına yanıt veren Başkan Yavaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Daha önce sorulan sorulara ‘Ticari sırdır bilgi veremeyiz’ deniyordu, biz vereceğiz. Fakat talihsiz bir soru, keşke bu soruyu siz sormasaydınız. Çünkü daha önceki yönetimlerde belediye meclis üyeleri yer alıyordu. O belediye meclis üyeleri yolsuzluk yaptığı için mahkum olup belediye meclisinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Keşke bunu sorarken sağlam olsaydınız.”

Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili “duyulmuştur”“konuşulmaktadır” gibi ifadelerle Meclise sunulan soru önergeleri ile ilgili olarak da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Namuslu ve haysiyetli insanların Belediye’de herhangi bir yolsuzluk gördüğünde yapması gereken iki tane şey var. Cumhuriyet Savcılığı’na gitmek ve İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istemek. Dedikoduyla kamu görevleri karalanamaz. Ama açık açık bir taahhütüm var. Benim dönemimdeki herhangi bir personelim yolsuzluktan yargılanırsa namus şeref sözü sizlerle beraber ben de o davaya müdahil olacağım. Ama şunu da bekliyorum, 100’e yakın dosya var, daha da geliyor. Açıkça Ankara halkının uğratıldığı zararlar var. Bunlarda da sizlerden katkı bekliyorum. Gideceğiz yetimin hakkını hep beraber savunacağız. Bunu da beklemek sizlerden hakkım.”

İddiası olan herkesi adli makamlara başvurmaya davet eden Başkan Yavaş, “En ufak duyum alırsanız savcılığa başvurun dedikodu yapmayın. Tekrar söylüyorum savcılığa ya da mülkiye müfettişine. Bakın biz ne yaptık. Mamak Belediyesi’nde ihaleye fesat karıştırıldığını duyduk, gittik savcılığa verdik. Siz niye vermiyorsunuz bizi savcılığa? İki Mamak Belediyesinin yine kamu zararı yarattığı konusunda bir şikayet oldu onu da verdik savcılığa. Gördüğünüz gibi biz buralarda dedikodu yapmıyoruz, götürüyoruz savcılığa veriyoruz. Varsa bir yolsuzluk götürün savcılığa verin. Sizinle beraber takip edeceğim. Söz veriyorum, daha ne diyeyim” dedi.

“BENİM İŞİME KARIŞMAYIN BEN HEPSİNİ YAPARIM”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dedikodu yapmayın varsa bir bildiğiniz savcılığa gidin çıkışında bulundu.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dedikodu yapmayın varsa bir bildiğiniz savcılığa gidin çıkışında bulundu.

Büyükşehir Belediyesinin yetki alanlarıyla ilgili ihmal olduğu ve yönetimin yetersiz kaldığı eleştirilerine de açıklık getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hiçbir belediye başkanı arkadaşım Allah aşkına Büyükşehir’in hiçbir işine karışmasın. Ben hepsini yaparım. Sizden de iyi yaparım, karışmayın. Siyasi sonucuna da razıyım. Herkes kendi işini yapacak bu kadar basit. Ben ona göre ekibimi kuracağım. Benim işime karışmayın. Eğer belediyenin bir işini yaparsanız sizi şikayet ederim, kamu zararı veriyor diye. Açık açık söylüyorum. Ben kendi işimi yapacağım.”

Dikimevi-Natoyolu Metro projesi hakkında da kamuoyuna açıklamalarda bulunan Başkan Yavaş, bu yöndeki bir soru önergesine de, “Şu anda metronun proje ihalesini yaptık. Haziran ayında bitmesi planlanıyor. İstanbul Büyükşehir’in firması aldı fakat daha öne çekmeye çalışıyoruz. Çünkü Haziran ayına kadar uzarsa ayrıca ihalesi filan derken iş daha çok uzayacak.

Proje ihalesi yapıldı ancak ÇED raporu alınması gerekiyor. Bir sürü mevzuat var ama günü gününe yapmaya çalışıyoruz. Bizim dönemimizde yetişmesini istiyoruz. Yetişmeyebilir denince bu mevzuat nedeniyle yetişmeyince en azından 2. etap halinde yapılmasına karar verdik. 8 kilometre civarındaki metronun önce 4 istasyon, daha sonra da diğer istasyonlarının açılması şeklinde ve en azından görev dönemimizde yapılması için çalışmalarımız devam ediyor” sözleriyle yanıt verdi.

Metro çalışmalarının ulaşım ana planı içinde yapıldığını hatırlatan Başkan Yavaş, “Bizden önceki dönemde bütün metrolar Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmiş. Bize izin verilen tek Metro, Mamak Metrosu. Kızılay’dan veya Kuğulu’dan başlayıp Karapürçek’e kadar gidecek bir raylı sistem çalışması şu anda yapılıyor. Etlik’teki Şehir Hastanesi bittiği zaman, şu anda zaten Etlik tarafından trafik açılamadığı için en azından Şehir Hastanelerinden ANKAMALL önüne kadar havadan raylı sistem proje çalışmalarımız da devam ediyor.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler