TRY - Türk Lirası
EUR
18,1347
USD
18,5885
GBP
20,6791
CNY
2,6122
14.8 C
Ankara
18.6 C
İstanbul
23.3 C
İzmir
7 Ekim 2022, Cuma
Ana SayfaÖne ÇıkanDanıştay'dan emniyetin görüntü genelgesine durdurma

Danıştay’dan emniyetin görüntü genelgesine durdurma

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Danıştay, emniyetin görüntü genelgesini; CHP ve bazı STK’ların başvurusu üzerine durdurdu

Toplumsal olaylarda polisin müdahalesinin vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla çekilmesini engelleyen emniyet genelgesi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ve bazı sivil toplum kuruluşlarının başvurusu üzerine, Danıştay 10’uncu Dairesi’nce durduruldu. Kararda genelgenin, haberleşme ile basın hürriyetini kısıtlayıcı nitelikte olduğu vurgulandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 27 Nisan 2021 tarihinde genelge yayımlandı. İlgili birimlere gönderilen genelgede; polisin olduğu olaylarda vatandaşın görüntü almasına fırsat verilmemesi, ısrar edenler hakkında da adli işlem yapılması istendi. İzinsiz olarak kişilerin ses ve görüntülerinin kayda alınmasının, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği ve bu durumun personelin görevini engellediği savunuldu. Bunun üzerine CHP ile çok sayıda baro ve sivil toplum kuruluşu, Danıştay 10’uncu Dairesi’nde genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı.

OY BİRLİĞİ İLE DURDURULDU

Dava dilekçelerinde genelgenin, delil toplama hakkına müdahale içerdiği, hukuk devleti ilkesini zedelediği, hukuka aykırı emir ve talimat içerdiği belirtildi. Danıştay 10’uncu Dairesi, ilk olarak yürütmeyi durdurma talebini karara bağladı. Daire, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda, söz konusu genelgenin haberleşme ile basın hürriyetini kısıtlayıcı nitelikte olduğu bildirildi. Temel hak ve hürriyetlerin yalnızca kanunla sınırlandırılabileceği belirtildi.

Bu kararın ardından tartışılan genelge hükümleri uygulanamayacak. Danıştay 10’uncu Dairesi, genelgenin iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.

Fikrinizi Belirtin

Yazı ilginizi ne kadar çekti?
Yazı konuya hakim mi?
Yazı okunabilir mi?
Yazının görseli yazıyla uyumlu mu?
Yazıyı arkadaşlarınıza önerir misiniz?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler