TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
18.4 C
Ankara
19.7 C
İstanbul
24 C
İzmir
24 Eylül 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYaşamDalış eğitmeni Kadir, 9 yılda 2 ton çöp çıkardı

Dalış eğitmeni Kadir, 9 yılda 2 ton çöp çıkardı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Türkiye Su Sporları Federasyonu dalış eğitmeni Kadir Erekinci, bir yandan dalış hizmeti verirken bir yandan da dalış sırasında gördüğü atıkları öğrencileri ile dipten topluyor.

Dünyanın en büyük sodalı, Türkiye’nin ise en büyük gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü, son yıllarda dalgıçların da yeni adresi oldu. Van Gölü’ne dalmak isteyenlere ve dalışa yeni başlayanlara eğitimler de veriliyor. Türkiye Su Sporları Federasyonu 2 yıldız eğitmeni ve rehber dalıcısı olan Kadir Erekinci de 9 yıldır bu alanda çalışma yapıyor. Bir yandan dalış hizmeti veren Erekinci diğer yandan kendisiyle birlikte dalan öğrencileriyle gölde bulduğu çöpleri çıkarıyor.

Dalis egitmeni kadir 9 yilda 2 ton cop cikardi 1 - yaşam - haberton
Dalış eğitmeni kadir, 9 yılda 2 ton çöp çıkardı

Van Gölü’ne dalışı sevdirmek ve doğru elden öğretmek için hizmet verdiklerini anlatan Erekinci, “Burada Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne bağlı bir spor kulübümüz var. Onların da destekleriyle Edremit ilçesinde dalış hizmetini sunuyoruz. Bir yandan da suyun altında bulduğumuz her şeyi temizliyoruz; insanların ‘kir’, ‘pis’ dediği aslında insanların atıkları. Bunları toparlayarak biraz da olsa çorbada tuzumuz olsun, diye Van Gölü’ne katkı sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.    

Dalis egitmeni kadir 9 yilda 2 ton cop cikardi 2 - yaşam - haberton
Türkiye su sporları federasyonu dalış eğitmeni kadir erekinci, bir yandan dalış hizmeti verirken bir yandan da dalış sırasında gördüğü atıkları öğrencileri ile dipten topluyor.

Dalış yaptıklarında dipte en çok şişelerle karşılaştıklarını belirten Kadir Erekinci, bazen akıntıyla sürüklenen çöpler de olduğunu ama genelde insan atıkları bulduklarını söyledi. Çok enteresan çöpler de çıkardıklarını belirten Erekinci, “İlginç olanlarda var tabi. Kurusıkı tabancı, enteresan ve insanların dikkatini çekecek kilitler görüyoruz. Bazı insanların batıl inancı mı, diyelim yüzükleri kilitlere bağlayıp atıyorlar. Okey taşları görüyoruz. Galiba teknelerde okey oynarken düşürüyorlar. Yüzme ayakkabıları ama en fazlada şişelerle karşılaşıyoruz. Şişeleri ve bulduklarımızı çıkarıyoruz. Önceki yıllarda daha fazla çıkarıyorduk. Bugüne kadar çıkardığımız çöp 2 tonu buldu. Sezon boyunca topladıklarımızı atıyoruz ama azalıyor, bu da bize mutluluk veriyor” dedi. 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler