TRY - Türk Lirası
EUR
20,465
USD
18,834
GBP
23,337
CNY
2,776
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatCSO Ada Ankara kültür ve sanatın merkezi

CSO Ada Ankara kültür ve sanatın merkezi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası CSO Ada Ankara, 2 yılda gerçekleştirilen 500’ün üzerinde etkinlikte 1 milyondan fazla sanatseverin ağırlanmasıyla Ankara’da kültür ve sanatın merkezi oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yaptırılan CSO Ada Ankara binası, 3 Aralık 2020’de hizmete açıldı. CSO, 29 Ekim 1961’den bu yana sanatseveri ağırladığı aynı yerleşkedeki tarihi binadan yeni binaya taşındı.

683 koltuk kapasiteli tarihi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binası ise restore edilerek 10 Kasım 2021’den itibaren Devlet Çoksesli Korosu’nun konserlerine ev sahipliği yapmaya başladı. CSO’ya ev sahipliği yapan 2023 kişi kapasiteli Ada Salon, 512 kişi kapasiteli Mavi Salon ile fuaye alanları, sergi salonları, kafelerden oluşan yeni bina ve Tarihi Salonu (eski CSO binası) kapsayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ada Ankara, geçen 2 yılda 500’ün üzerinde etkinlikte 1 milyondan fazla sanatseveri ağırladı.

CSO Ada Ankara kültür ve sanatın merkezi
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ada Ankara kültür ve sanatın merkezi

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanatçı, grup ve orkestralarını izleyiciler ile buluşturan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ada Ankara, başkentte kültür ve sanatın merkezi oldu. CSO’nun tarih boyunca kullandığı enstrümanlardan örneklerin yer aldığı çok sayıda eseri barındıran CSO1826 Sergi Alanı da en çok ilgi gören yerler arasında yer aldı. 

‘KÜLTÜR VE SANATIN KALBİ KONUMUNDA’

CSO Ada Ankara İşletme Müdürü Aytekin Ayden, başkentin kültür sanat adası olarak hayata geçirilen projenin, dünyanın sayılı konser salonlarından olduğunu söyledi. Ayden, yerleşkenin oturduğu aksın önemine işaret ederek, “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ada Ankara’nın en önemli özelliği, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i ve Ankara Kalesi’ni selamlar vaziyette olması.

CSO Ada Ankara, Ankara’da kültür ve sanatın kalbi olarak konumlanmış durumda. CSO Ada Ankara’nın fuaye zemininde bulunan cam şerit, Anıtkabir ile Ankara Kalesi’nin birbirine olan tarihi bağlılıklarını sembolik olarak vurgularken, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ada Ankara’nın logosu da CSO yerleşkesinin kuş bakışı görüntüsünden ilham alınarak tasarlanmıştır” diye konuştu.

‘CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILINDA BÜYÜK ETKİNLİKLER OLACAK’

Ayden, 3 Aralık 2020 tarihinde sanatseverlere kapılarını açan CSO Ada Ankara’nın her türde müziğe ve kültür-sanat faaliyetlerine ev sahipliği yaptığını söyleyerek, “Ülkemizin ve dünyanın önde gelen sanatçı, grup ve orkestralarını izleyiciler ile buluşturduk. 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ada Ankara, 2 yılda gerçekleştirilen 500'ün üzerinde etkinlikte 1 milyondan fazla sanatseverin ağırlanmasıyla Ankara'da kültür ve sanatın merkezi oldu.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ada Ankara, 2 yılda gerçekleştirilen 500’ün üzerinde etkinlikte 1 milyondan fazla sanatseverin ağırlanmasıyla Ankara’da kültür ve sanatın merkezi oldu.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılında da çok daha farklı etkinliklerle sanatseverleri ağırlamaya devam edeceğiz. Cumhuriyetin 100’üncü yılına yakışır bir şekilde CSO Ada Ankara’yı her gün binlerce sanatseverle buluşturmak istiyoruz. Ankaralıları, çevre illerden ve yurtdışından gelen sanatseverleri ağırlayarak eşsiz konserlere ev sahipliği yapmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ifade ettiği ‘Türkiye Yüzyılı’nda, CSO Ada Ankara’da gerçekleştireceğimiz çok büyük etkinlikler olacak.

Dünyanın kabul gördüğü ünlü orkestralar, sanatçılar, müzik üstatları CSO Ada Ankara’ya gelecekler. Aynı zamanda ülkemizdeki birçok ünlü sanatçı, cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışır vaziyette burada konserlerini icra etmeye devam edecek” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler