16.4 C
Ankara
17.9 C
İstanbul
21 C
İzmir
Perşembe, Nisan 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriCoronaVac Aşısı: Etkili ve güvenli bir aşı mı?

  CoronaVac Aşısı: Etkili ve güvenli bir aşı mı?

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Türk Hava Yolları(THY)Çin gümrüğünde yaşanan problemler sebebiyle gecikmeli olarak Türkiye’ye gelecek ilk parti aşının saat 06:10’da ülkeye giriş yapacağını açıkladı.

  Türkiye’nin, Çin menşeili biyofarmasötik firma Sinovac’tan sipariş ettiği 50 milyon doz CoronoVac aşısından 9 milyonu 30 Aralık’ta ülkemize gelecek! Koruyuculuğunun yüzde 91,25 oranında olacağı açıklanan CoronaVac aşısının etkilerinin 21 günden sonra ortaya çıkacağı belirtildi.

  Şimdiye kadar Pfizer/BioNTech, Novavax, Curevac, Moderna, Sputnik-V gibi şirketler tarafından aşı geliştirilmiş, dünya çapında farklı firmalardan siparişler verilmişti. Türkiye’nin Çinli Sinovac firmasından alım yapması ise şu sıralar gündem konusu. Peki neden Sinovac tercih edildi? Diğer firmaların geliştirmiş olduğu aşıdan, hangi özellikleri ve avantajları ile öne çıkıyor?

  CORONAVAC AŞISI NEDİR? UYGULAMASI NASIL YAPILACAK?

  Aşılama yönteminde, enfeksiyona sebebiyet veren virüsler, etkisizleştirilerek ya da zayıflatılarak vücuda enjekte ediliyor, böylece vücut kendisine zarar veremeyecek duruma gelen virüse karşı bağışıklık kazanıyor ve mücadele etmeyi öğreniyor. CoronaVac aşısının mantığı da bu şekilde. Çoğalma yeteneği olmayan ölü virüs, aşı olarak uygulanıyor.

  CoronaVac aşısı “deltoid“adı verilen omuz başındaki kasa iki doz halinde uygulanacak.Birinci dozun verildiği gün “0.Gün”olarak baz alınacak, ikinci doz ise 14.güne tekabül eden tarihte enjekte edilecek.

  AŞILAMA UYGULAMASINDA ÖNCELİKLİ OLACAK GRUPLAR

  İlk aşılama yapılacak grup sağlık çalışanları olmak üzere, 65 yaş ve üstü kişiler aşılama grubunu takip etmekte.Engelli,yaşlı ve koruma evleri gibi yerlerde kalan kişiler de ilk aşılama yapılacak grupta bulunuyor.

  İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişilerle 50 yaş ve üstü, en az bir kronik hastalığı bulunan bireyler aşılanacaktır.

  Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşılanacak.

  Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanarak, aşılama işlemi tamamlanacaktır.

  FAZ-1, FAZ-2 VE FAZ-3 ÇALIŞMALARI NELERDİR?

  CoronaVac gibi aşıların onaylanıp piyasaya sürülmesi için klinik ortamlarda faz çalışmaları yapılıyor. Faz-1’de az sayıda sağlıklı ve gönüllü olarak denek olan kişiler üzerinde deneme yapılıyor. Aşının güvenli olup olmayacağı ve olabilecek yan etkileri araştırılıyor. İlk aşamadan geçen aşı, ikinci aşamada 100 küsur kadar kişi üzerinde araştırma genişletilirken, üçüncü aşamada ise bu sayı binlere çıkıyor.

  Şimdiye kadar Türkiye’de yapılan faz-3 çalışmalarında ciddi yan etkilerle karşılaşılmamış durumda. Normal süreçte 5 yıl kadar bir faz çalışması gerekirken mevzu bahis Covid-19 aşısı olduğu zaman zaman bu süre, ülkemizde 1 yıl içerisinde tamamlanmış durumda.

  CORONAVAC GÜVENLİ Mİ? YAN ETKİLERİ OLACAK MI?

  Aşı konusunda Türkiye, bir süredir ikiye bölünmüş durumda. Aşıyı bekleyenler ve çekimser davranarak güvenilirliğinden şüphe duyanlar.

  Coronavac aşısı iki aşamada uygulanacak
  Coronavac Aşısı Iki Aşamada Uygulanacak

  Sinovac, 17 Kasım’da dünyanın en köklü geçmişine sahip dergilerden biri olan Lancet’te, çalışmalarının ön sonuçlarını paylaşmış, aşının güvenli olduğunu paylaşmıştı. Lancet, olumsuz etkilerinin hafif olduğu ve en yaygın semptomun aşı yapılan bölgede ağrı olduğunu belirtti.

  Bilim adamları aşılanan 10 kişiden 9’unun hastalanmayacağı ve aşının 6 aydan az olmamak kaydıyla etkisinin süreceğini belirtti.

  Çalışmalar sonucunda en sık görülen yan etkiler ise şu şekilde sıralandı;Kas ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, ateş ve enjeksiyon bölgesindeki ağrı. Dozun uygulandığı ilk grupta bu belirtiler yüzde 4’e kadar çıkarken ikinci doz uygulamasında bu belirtilerin azaldığı gözlemlendi.

  NEDEN CORONAVAC TERCİH EDİLDİ?

  Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin “inaktif” aşıları kullanabileceği belirtildi. İnaktif aşılar, özel dağıtım koşulları gerekirmiyor ve saklama koşulları için ise ektra bir maliyet çıkartmıyor.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında, ‘İnaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. Bilinen en iyi yöntem budur ve inaktif yöntemin uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz‘ dedi.”

  AŞI ÜCRETSİZ OLARAK MI UYGULANACAK?

  CoronaVac aşısının tek dozu Çin’de 200 Yuan (yaklaşık 30 Amerikan doları) tutuyor. Ancak aşının farklı ülkelere farklı fiyattan satılması da söz konusu.

  Sağlık bakanlığına göre aşının koruma süresi 6-8 ay olarak açıklandı
  Sağlık Bakanlığına göre aşının koruma süresi 6-8 ay olarak açıklandı

  Türkiye ise Çin’den alınacak aşının ücretsiz olacağı bildirildi.

  AŞI SONRASINDA YURT GENELİNDE ÖNLEMLER NASIL DEVAM EDECEK?

  Bilim Kurulu toplantısında sonra açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sıkı tedbirler sonucunda, İstanbul’da vaka sayasında önemli oranda düşüş kaydedilirken, bu durum poliklinik başvurularına yüzde 50, hastane yatışlarına ve yoğun bakım doluluk oranlarına yüzde 25 olarak yansıdı. Mutasyonlar konusunda düzenli incelemelerimiz hep devam etti. Müsterih olunuz, virüs daha hızlı bulaşsa da tedbirler yine en etkili silahımız.” dedi.

  Uzmanlar, normal sürece dönülene kadar aşı sonrasında da günlük maske kullanımı, sosyal mesafeye uyulması ve hijyen kurallarına dikkat edilmesini tavsiye ediyor.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler