TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
12.3 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
18.7 C
İzmir
21 Mayıs 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler'Çöpe dökülen sebze' iddialarına açıklama

  ‘Çöpe dökülen sebze’ iddialarına açıklama

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ticaret Bakanlığı, ‘çöpe dökülen sebze’ iddialarında görüntülerin eski tarihli olduğu belirtilerek, “Halkımız sosyal medyada yer alan eski tarihli ve asılsız görüntülere itibar etmemeli, bakanlığımızca yapılan resmi açıklamaları takip etmelidir” denildi.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sosyal medyada eski tarihli bazı görüntüler kullanılarak, çeşitli çöpe dökülen sebzelere dair haberler servis edildiği, kamuoyunu yanıltmak amacıyla algı operasyonu yürütüldüğü kaydedildi. Asılsız görüntüleri yayanların amacının, kamuoyunda infial oluşturmak olduğu belirtilerek, “Sosyal medyada yer alan bu görüntülere ilişkin doğru bilgileri kamuoyu ile paylaşıyoruz. İki gündür sosyal medyada dolaştırılan ‘biber üreticisinin biberleri ormana dökmesi’ görüntüsü 4 Mayıs 2021 tarihine aittir.

  Bu tarih, pandemi nedeniyle tam kapanma dönemine denk gelmektedir. Bu dönemde pazaryerlerinin kapalı olması nedeniyle üreticiler ürünlerini satamamışlardır. Ancak bu görüntü sanki dün gerçekleşmiş gibi servis edilmiştir. Yine ‘İstanbul Toptancı Halinde sebzelerin çöpe dökülmesi’ görüntüleri 2019 yılı Kurban Bayramı tatilinin bittiği güne ait olup, bayram boyunca toptancı halinin kapalı olması nedeniyle satılamayarak, özelliğini kaybeden ürünlerin imhasına ilişkindir. İmhanın usulüne uygun yapılmaması nedeniyle gerekli cezai işlem uygulanmıştır. Bu görüntüler de maksatlı olarak yeniymiş gibi servis edilmiştir” denildi.  

  ‘ASILSIZ GÖRÜNTÜLERE İTİBAR EDİLMEMELİ’

  Sosyal medyada yer alan ‘boş arazilere kuru soğan dökülmesi’ görüntüleri ile ilgili de “Bakanlığımızca yapılan tespitte bu ürünlerin depolarda elleçleme sonrası çürüme ve bozulma nedeniyle ayıklanan ürünler olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte ürünlerin imhasının usulüne uygun yapılmaması nedeniyle belediyelerce cezai işlem uygulanması sağlanmıştır. Sebze ve meyve ticaretine ilişkin denetimler ülke genelinde kesintisiz şekilde devam ettirilmektedir. Halkımız sosyal medyada yer alan eski tarihli ve asılsız görüntülere itibar etmemeli, bakanlığımızca yapılan resmi açıklamaları takip etmelidir” açıklaması yapıldı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler