TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
29 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
32.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatÇöpe atılan atıkları dönüştürüyorlar

  Çöpe atılan atıkları dönüştürüyorlar

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Eskişehir’de Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) açtığı kursa katılan kadınlar, eskimiş eşyaları ya da çöpe atılan atıkları dönüştürüyor.

  Süslü eşyalara dönüşen ürünler, daha sonra sergilenerek satışa sunuluyor. Kurs eğitmeni Nisan Gül Ulu “Su borularından dekoratif vazolar yapıyoruz. Kırık sürahileri dekore edip, evde kullanılır hale getiriyoruz. Şişeleri boyayıp, evin bir köşesinde dekor olarak kullanıyoruz” dedi.

  Odunpazarı ilçesi, Vişnelik Mahallesi’ndeki KADEM İl temsilciliğinin açtığı kursa katılan kadınlar, evlerinden ve sokaktan topladıkları eski su boruları, kırık sürahi, kavanoz, tabak, tepsi, tava ve sandalye gibi malzemeleri onarıp, süs eşyaları haline getiriyor. Kadınlar atık malzemelerden yeniden tasarladıkları ürünleri açtıkları sergilerle de satışa sunuyor.

  Çöpe atılan atıkları dönüştürüyorlar
  Çöpe atılan atıkları dönüştürüyorlar

  ‘EŞYALARI ATMADAN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN’

  Kurs eğitmeni Nisan Gül Ulu, atılmaya yüz tutmuş bütün eşyaları yeniden kullanılabilir hale dönüştürdüklerini belirterek, “Evde atılmaya yüz tutmuş bütün eşyaları geri dönüşümle kullanılır bir hale getirdik. Su borularından dekoratif vazolar yapıyoruz. Kırık sürahileri dekore edip, evde kullanılır bir vaziyete getiriyoruz. Şişeleri boyayıp, evin bir köşesinde dekor olarak kullanıyoruz. Burada yaptığımız çalışmaların en büyük özelliği ise evde kırılan, kullanılmayan eşyaların geri dönüşümünü gerçekleştirmek. Bu yüzden eşyaları atmadan önce bir kez daha düşününün. Bu kurslara talep çok fazla. Bütün ev hanımlarını bu kurslarımıza davet ediyoruz” dedi.

  Eskişehir'de kadın ve demokrasi derneği'nin (kadem) açtığı kursa katılan kadınlar, eskimiş eşyaları ya da çöpe atılan atıkları dönüştürüyor.
  Eskişehir’de Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) açtığı kursa katılan kadınlar, eskimiş eşyaları ya da çöpe atılan atıkları dönüştürüyor.

  ‘ÇÖPTEN EŞYA TOPLUYORUZ’

  Çöpe atılmış eski eşyaları geri dönüştürdüklerini belirten Gülcan Eren (60), “Bu kursta atıkları dönüştürüyoruz. Bebek karyolası başından fincanlarımı asmak için mutfağıma raf yaptım. Annemin dolaplarını boyadım. Eski sehpaları yeniden dekore edip, yeni gibi yapıyoruz. Burada çok güzel vakit geçiriyoruz, stres atıyoruz. En güzeli de bu. Hiçbir şey atmıyoruz. Çizilmiş tavaları, eski alüminyum tepsileri boyayıp dönüştürüyoruz. Çok güzel ürünler çıkıyor. Çöplerden de eşya topluyoruz. Atılmış bir şey görünce hemen alıyoruz. Eğer taşıyamayacağımız kadar büyük bir şeyse araba ile getiriyoruz. Bence herkes bu tür kurslara katılsın” diye konuştu.

  Atik malzemeler kadinlarin elinde sus esyasi oluyor 4422 dhaphoto7 - kültür ve sanat - haberton

  ‘YILDA 2 KEZ SERGİ AÇIYORUZ’

  Emekli İngilizce öğretmeni Nesrin Büyükdereci ise yılda 2 kez sergi açtıklarını söyledi. Bireysel olarak satış da yaptıklarını belirten Büyükdereci, “Ne yapacağımı bilmeyip, boş vakitlerimi doldurmak amacı ile başlamıştım. Fakat 4 yıldır, bu boyama işi tutku haline geldi. Geri dönüşüm ve boyama işi yapıyoruz. Evimizdeki modası geçmiş, eskimeye yüz tutmuş eşyalarımızı değerlendiriyoruz. Ortaya çok güzel ürünler çıkıyor. Yılda en az 2 defa sergi açıyoruz. Bu sergilerde bizim yaptıklarımızı görünce daha da katılanlar oluyor. Burada çok güzel arkadaşlıklar edindik” ifadelerini kullandı. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler