TRY - Türk Lirası
EUR
19,582
USD
18,642
GBP
22,754
CNY
2,673
8 Aralık 2022, Perşembe
Ana SayfaHaberlerYaşamÇölyak hastalarına glütensiz gıda paketi

Çölyak hastalarına glütensiz gıda paketi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Bağcılar Belediyesi, gıda alerjisi olarak bilinen çölyak hastalarına glütensiz gıda paketi dağıtıyor. Yardımlar üç ayda bir düzenli olarak yapılıyor.

Bağcılar Belediyesi sosyal belediyecilik kapsamında özel beslenme gereksinimi duyan çölyak hastalarına gıda desteği sunuyor.

Bu amaçla ilçede bulunan 12 çölyak hastası için Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından içinde makarna, un, bisküvi, çikolata, kek, ekmek karışımı ve hamur işi gibi glüten içermeyen yiyeceklerden oluşan paket oluşturuluyor. Özenle hazırlanan gıda paketleri üç ayda bir hastaların kapılarına kadar götürülerek ücretsiz olarak teslim ediliyor.

Hastaların adreslerine kadar götürülen gıda paketinde makarnadan una, bisküviden hamur işine kadar glüten içermeyen yiyecekler bulunuyor.

“HASSAS BESLENME GEREKTİRİYOR”

Çölyak’ın hassas beslenme gerektiren bir yaşam biçimi olduğunu belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “İlçemizdeki çölyak hastalığı bulunan hemşerilerimizin tespitlerini yaptık. Tüketebildikleri glütensiz ürünleri belirledik. Ardından da bunları hastalarımıza ulaştırmaya başladık. Biz bir aileyiz ve her zaman onların yanındayız” dedi.

Çölyak hastalarına glütensiz gıda paketi
Çölyak hastalarına glütensiz gıda paketi

Gıda yardımı yapılanlardan biri ise Sunkak ailesi. Merkez Mahallesi’nde oturan ailenin en küçük çocuğu olan 8 yaşındaki Ela, çölyak hastası. Ela için ayarlanan glüten ürünlerle dolu gıda kolisi ablası Nazlı’ya teslim edildi. Nazlı, kardeşi için yapılan bu yardımdan dolayı Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Çölyak hastalığı bir gıda alerjisidir. Glüten duyarlılığı sebebiyle çölyak hassasiyeti bulunan vatandaşlar, glütensiz gıdalarla beslenmek zorunda. Bu hassasiyeti bulunanların yaşamları boyunca belirli bir diyet yapması, yani glütensiz gıdaları tüketmesi gerekiyor.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler