TRY - Türk Lirası
EUR
19,492
USD
18,635
GBP
22,747
CNY
2,653
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriÇocuklarda kalp hastalıkları anjio ile tedavi edilebilir

Çocuklarda kalp hastalıkları anjio ile tedavi edilebilir

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Geçmişte bebek ve çocuklarda kalp hastalıkları cerrahi olarak ameliyat yöntemi ile tedavi edilirken günümüzde çoğu kalp ve damar hastalıkları anjio yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Çevik konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Geçmişte bebek ve çocuklarda kalp hastalıkları cerrahi olarak ameliyat yöntemi ile tedavi edilirken günümüzde çoğu kalp ve damar hastalıkları anjio yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Başlıca bu işlemler: 

–Kalp boşlukları içindeki deliklerin kapatılması 

–Damarlar arasındaki açıklıkların kapatılması  

–Dar olan damarların açılması  

–Dar olan kapakların açılması  

–Vücutta bulunmasının zararları olan damarların kapatılması  

–Fonksiyonu bozulmuş olan kapakları yerine kapak uygulanması olarak sayılabilir.  

Çocuklarda kalp hastalıkları anjio ile tedavi edilebilir

Gelişen teknoloji ile birlikte bebek ve küçük çocuklarda kullanılabilecek malzeme ve yüksek teknolojik ekipmanların giderek artması ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıdır. Kullanılan teknik yöntemler ile birlikte kullanılan malzemelerde bu işlemlerde başarı oranını değiştirmektedir. Bu işlemlerin ameliyat olmadan yapılmasının bir çok avantajı olmaktadır: 

–Hasta bebek ve çocukların kısa işlem süresi ve kısa sürede taburculuk olması nedeni ile anne ve babadan uzun süre ayrı kalması gerekmemektedir.

–Hastanede kalma süresi 1-3 gün gibi oldukça kısa sürelere düşmektedir 

–Maliyet değerleri ameliyat maliyetlerine göre daha düşük olmaktadır 

Anjio ile tedavi başarılı olması için bazı gereklilikler de vardır: 

-Uygun malzemelerin ve ekipmanların kullanılması gereklidir. Bu konuda en önemli sorun işlem esnasında çok sayıda malzeme ve ekipman gerekmekte olmasıdır. Büyüyen ve gelişen çocuklarda kilo ve boy ile orantılı olarak malzemelerin büyüklüğü de değişmektedir. Bunedenle uygun malzemelerin temin edilmesi ve bulundurulması gerekmektedir. 

-Bu işlemler sırasında enfeksiyon riskine maruziyet en önemli sorundur. Bu nedenle infeksiyona karşı yeterli koruma olmaması durumunda infeksiyon gelişmesi tehlikeli sonuçlara neden olabilir.  

-Uygun teknik kullanılması gerekmektedir. Uygun teknik kullanılmadığında bir çok komplikasyon sonuçları geliştiğinden deneyimli kişi ve ekipler tarafından bu işlemlerin yapılması gereklidir.  

Prof.Dr.Ayhan Çevik,”Sonuç olarak Anjio yöntemi ile çocuklarda birçok kalp ve damar hastalığı tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin başarılı olması için bu işlemlerin  deneyimli ekipler tarafından hastaya uygun malzeme ve teknolojik ekipmanlar kullanılarak yapılması çok önemlidir.”dedi.  

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler